wybór lekarza radiologa

napisał/a: malami7 2015-01-05 23:51
Witam,
Przepraszam z góry, że tak na skróty i że pewnie, gdyby poszperać, to odpowiedź znalazłaby się, ale nie mam przez najbliższy czas takiej możliwości, a potrzebuję w miarę pilnie tej informacji... otóż czy idąc do lekarza - i tu przytoczę konkretną sytuację - radiologa - można mając skierowanie od lekarza rodzinnego być wybrednym (!) i upierać się, by badanie wykonała kobieta?
Interesuje mnie, jak to wygląda w świetle praw pacjenta, gdy jest np. przesłanka by konkretny lekarz radiolog nie wykonywał badania ze względów np. osobistych. Z góry dziękuje za wszelkie informacje i pozdrawiam!
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-01-07 07:21
Lekarze POZ zazwyczaj mają podpisaną umowę z jedną przychodnią wykonującą badania obrazowe. I to zależy od wielkości tej przychodni, np. w mojej (miałem kiedyś USG jamy brzusznej) jest tylko jeden lekarz (mężczyzna), więc wyboru nie miałem.
Jeżeli np. mieszkasz w większym mieście, to duże przychodnie często mają 2-3 radiologów, więc zawsze możesz zapytać czy są tam kobiety i mężczyżni i poprosić o rejestrację do kobiety.

Niestety z tego co wiem, tutaj prawa pacjenta nic nie mówią że musisz mieć wybór między kobietą a mężczyzną. Lekarz to lekarz, choć oczywiście rozumiem kwestię czy to światopoglądową czy sferę intymną.

Pozdrawiam.
napisał/a: malami7 2015-01-07 17:14
Dziękuję za odpowiedź :)