wrzody żołądka

napisał/a: ewab3 2006-08-24 16:58
Witam
Mój mąż od 1 do 8 sierpnia przebywał w szpitalu. Zgłosił się tam po moich wielokrotnych naleganiach, z powodu trwających ok tygodnia wcześniej przez okres kilku dni smolistych stolców i fusowatych wymiotów. Badanie per rectum w momencie przyjmowania na oddział nie wykazało obecności krwi. Badanie gastrologiczne wykazało 7 mm wrżód żołądka, cztery nadżerki, silnie opuchniętą opuszkę dwunastnicy i obecność helicobacter pyroli. W chwili obecnej zakończył przyjmowanie amotaksu i klacidu przez 7 dni oraz controlocu 40 przez 14 dni. Czy takie leczenie erydakacyjne jest wystarczające i nie należy już stosować inhibitora pompy protonowej? Dodam jeszcze, że przed wystąpieniem krwawienia mąż nigdy nie miał żadnych dolegliwości żołądkowych. W chwili obecnej też nie odczuwa żadnych bóli, zaczęło mu się odbijać po każdym posiłku i piciu, nawet po łyku niegazowanej wody, i ma problemy z wypróżnianiem się- trwające przez kilka dni zaparcia lub oddawanie stolca kilka razy dziennie. Na wizytę do gastrologa jest zapisany dopiero w połowie października. Czy potrzebny jest szczególny sposób odżywiania się?
napisał/a: jakoo 2006-08-25 10:43
Ja miałem podobne objawy oraz też u mnie znaleziono wrzody i nadrzerki. Oprócz lekarstw rzuciłem palenie, unikałem alkoholu oraz piłem siemie lniane. Przeszło całkowicie po 3 miesiącach az do dziś (6 rok).
napisał/a: ewab3 2006-08-25 11:01
Dziękuję za odpowiedź. Tylko z moim mężem jest taki problem, że on nie chce rzucić palenia. A boję się, że w momencie, gdy go przecież nigdy nic nie bolało i nie boli nadal, to może dojść do pogorszenia stanu zdrowia. Może panikuję na wyrost, nie wiem. A alkohol może w małych ilościach pić? Jeśli tak, to jaki i w jakich ilościach. Spróbuję go namówić na codzienne siemię, może chociaż wypróżnienia mu się uregulują.

[ Dodano: 2006-08-25, 11:04 ]
Franiu,
Mam jeszcze pytanie, bo teraz po około 4 tygodniach zabiorę go na gastroskopię, żeby sprawdzić, czy powiodło się leczenie zakażenia helicobacter pyroli. A w tej dziwnej sytuacji, jak mu żadne bóle nie dokuczają, to jak często powinien ewentualnie robić gastroskopię?
napisał/a: plb1985 2006-08-26 17:43
jako, że u męża rozwinął się wrzód to konieczne jest potwierdzenie wyleczenia helicobacter, ale wykonuje się przede wszystkim testy oddechowe na tę bakterię (czasem tylko przy wskazaniach lekarza konieczna jest gastroskopia)

natomiast wytyczne niemal w każdym schemacie leczenia mówią o inhibitorze pompy protonowej - pacjent również ją otrzymywał Controloc to też inhibitor pompy

ps. odnośnie palenia to proszę przekazać mężowi, że dym papierosowy jest jeszcze większym ryzykiem niż podwyższony cholesterol jeżeli chodzi o np. miażdżycę

[url=http://http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=1143&_tc=58639AE0D256401BA3DCDD36F9566922:z7izyzr9]Więcej na temat leczenia H. pylori[/url]
napisał/a: jakoo 2006-08-27 10:23
Ja miałem gastroskopię robioną raz i lekarz gastrolog (zona mojego kolegi) nie widział ponownej potrzeby zaglądania. Miałem robiony test z krwii na obecność HP po 3 miesiącach, miałem niższy ale dalej podwyższony i leczenie miałem ponowione. Ryzyko póxniejszych powikłań po chorobie wrzodowej jest trochę większa (np. rak żołądka) dlatego ja rzuciłem palenie oraz przestałem pić alkohol, zawsze to coś pomoże.
napisał/a: AniaD087 2013-02-20 12:51
Nie wiem co mi jest, jestem załamana. Podejrzewam ze mam wrzody żołądka. Rok temu robiłam testy na helicobacter pyroli i nic nie wykazały, a podobno ta bakteria je wywołuje, ale nie znam sie na tym. MOże wymienie co mi dolega i może ktoś odpisze na co liczę: mam wzgęcia, czesto mam zaparcia i biegunki, tak jakby brzuch mnie bolał ale wcześniej tłumaczyłam sobie to tym ze za dużo zjadłam, ale teraz mnie to niepokoi. Boję się isc do lekarza. Czy moze zamówić test caretest - Caretest FOB- krew utajona i dopiro po nim isc do lekarza?
napisał/a: Wasztyl 2013-02-20 19:42
AniaD087 napisal(a):Nie wiem co mi jest, jestem załamana. Podejrzewam ze mam wrzody żołądka. Rok temu robiłam testy na helicobacter pyroli i nic nie wykazały, a podobno ta bakteria je wywołuje, ale nie znam sie na tym. MOże wymienie co mi dolega i może ktoś odpisze na co liczę: mam wzgęcia, czesto mam zaparcia i biegunki, tak jakby brzuch mnie bolał ale wcześniej tłumaczyłam sobie to tym ze za dużo zjadłam, ale teraz mnie to niepokoi. Boję się isc do lekarza. Czy moze zamówić test caretest - Caretest FOB- krew utajona i dopiro po nim isc do lekarza?


Witam, czy ma pani zgagę? Czy boli panią żołądek i jest to związane ze spożywaniem posiłków?
Czy dolegliwości jelitowe związane są ze stresem/określonym rodzajem jedzenia?
No i na koniec jak często pojawiają się te zaburzenia wypróżniania?

pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-02-20 19:46
AniaD087 napisal(a):Nie wiem co mi jest, jestem załamana. Podejrzewam ze mam wrzody żołądka. Rok temu robiłam testy na helicobacter pyroli i nic nie wykazały, a podobno ta bakteria je wywołuje, ale nie znam sie na tym. MOże wymienie co mi dolega i może ktoś odpisze na co liczę: mam wzgęcia, czesto mam zaparcia i biegunki, tak jakby brzuch mnie bolał ale wcześniej tłumaczyłam sobie to tym ze za dużo zjadłam, ale teraz mnie to niepokoi. Boję się isc do lekarza. Czy moze zamówić test caretest - Caretest FOB- krew utajona i dopiro po nim isc do lekarza?

Powodów może być bardzo dużo.
Proszę opisać swoje odżywianie w ciągu dnia - dokładne posiłki wraz z napojami.
Czy przyjmujesz określone leki?
Zmiany skórne po spożywaniu posiłków również występują?
Warto zrobić badanie krwi oraz moczu.

Pozdrawiam
napisał/a: justyna.zyzak1 2019-02-25 12:42
na wrzody żołądka przede wszystkim trzeba odpowiednią dietę - ale nie taką z internetu ;/ tylko trzeba udać się do specjalisty, wiem z doświadczenia..
dlatego od pewnego czasu chodzę na konsultację do dietetyka klinicznego, Pani Beaty Ślebzak-Cebuli, która przygotowała dla mnie indywidualną diete i odkąd się jej trzymam to nic mi nie dolega