Wrzód dwunastnicy z tendencją do krwawienia.

napisał/a: tomakeo 2011-03-22 10:33
Witam. Wczoraj po badaniu endoskopowym dostałem taką oto diagnozę. Lekarz przeprowadzający badanie mówił, że dawno czegoś takiego nie widział a pielęgniarka, która mu towarzyszyła oznajmiła, że nigdy takiego czegoś nie widziała. Zaraz wybieram się do lekarza rodzinnego po jakieś tabletki (chyba). Test na H.pylori wyszedł (+/-) co to może oznaczać ?

Nałogowo palę papierosy, a słyszałem, że nie wolno palić jak się ma wrzody. Proszę o jakieś rady, co mam jeść, co mam robić itd.

Dla uzupełnienia dodam, że mam 19 lat.
napisał/a: tomakeo 2011-03-22 12:45
Czy ktokolwiek może mi pomóc ? Jestem po wizycie u mojego lekarza rodzinnego. Dostałem 2 antybiotyki ( Duomox 1g 2x dziennie i klebax 500mg 2x dziennie) dodatkowo IPP 40 mg raz dziennie. Strasznie martwie się o swoje zdrowie, gdyż troche zaniepokoiły mnie słowa mojego lekarza. Brzmiały one tak " wrzód w każdej chwili może perforować".
napisał/a: shift 2011-03-22 12:54
Rozumiem, że lekarz poinformował cię o diecie?
Zero kawy, alkoholu, papierosów. Smażonego i słodyczy też. Posiłki często i małe.
Dostałeś zestaw leków na eradykację HP.
Palenie jak najbardziej powinieneś rzucić i to jak najszybciej - papierosy zwiększają wydzielanie kwasów żołądkowych.
No i musisz być świadom że jak poczujesz mocny, nagły ból w tych okolicach to szybko do szpitala...
Uważam też że powinien prowadzić cię gastrolog a nie rodzinny.
napisał/a: tomakeo 2011-03-22 12:58
Wizyte u gastrologa mam 18 kwietnia więc to troche czasu. Właśnie sobie postanowiłem, że rzucam palenie ! Jestem pewien, że mi się uda. Co do samej diety to nic nie wspominał. A jeśli chodzi o ból to nie wiem kiedy mnie tak ostro boli. Teraz czuję wyraźnie ból mimo zażycia IPP 40mg.
napisał/a: shift 2011-03-22 13:08
O diecie poczytasz na tym forum. Generalnie przez jakiś czas powinieneś jeść jedynie gotowane rzeczy, mięso najlepiej mielone, wszystko lekko strawne. Białe pieczywo itd. W miarę jak będzie ci przechodzić możesz urozmaicać dietę.
Przede wszystkim musisz jeść nie duże porcje często (5-6 razy dziennie).

Możesz pić siemię lniane ale nie wiem czy już teraz czy dopiero po zakończeniu IPP. (zapytaj ewentualnie lekarza)
Nie uda ci się wcisnąć do gastrologa wcześniej? Może przejdź się tam do poradni i powiedz jaka jest sytuacja.

Generalnie bez nerwów bo co się to wszystko wygoi ale musisz trochę zmienić sposób funkcjonowania.
napisał/a: tomakeo 2011-03-22 13:19
A mam jeszcze jedno pytanie. Test na H.Pylori wyszedł obojętny. Jeśni nie mam H.Pylori to czy te tabletki i tak mi pomogą ?
napisał/a: shift 2011-03-22 13:29
nie do końca też wiem co oznacza +/- ? może się ktoś inny wypowie
ale 2 leki które bierzesz to antybiotyki które mają wytłuc HP a jeden zmniejsza wydzielanie kwasów w żołądku (on ci jest potrzebny niezależnie od tego czy jest HP)
napisał/a: tomakeo 2011-03-22 13:43
A jeszcze prosiłbym o szczegółową interpretację wyniku gastroskopii.

"Przełyk, wpust bez zmian. W żołądku jeziorko śluzowo-żółciowe. Błona śluzowa ok przedodźwiernikowej zmieniona zapalnie. Odźwiernik kształtny. W opuszcze dwunastnicy rozległe owrzodzenie z podkrwawianiem kontaktowym. Część pozaopuszkowa dwunastnicy bez zmian. Gastroskopia odwrócona bz.

Helicobacter (+/-)"

Z góry dziękuję
napisał/a: tomakeo 2011-03-22 17:10
Mam jeszcze kilka pytań.

1. Czy to normalne, że boli mnie brzuch po zażyciu leku zobojętniającego kwas ?
2. Czy mogę jeść pastę jajeczną (jajka ugotowane na twardo, musztarda, wszystko wymieszane) ?
3. Czy mogę napić się herbaty z cukrem ?

Proszę o szybką odpowiedź :)
napisał/a: shift 2011-03-22 18:41
1. A przed zażyciem cię nie boli? To ci się nie zagoi w 1 dzień. Masz tam ranę która jest w trudno gojącym się miejscu.
2. Poczytaj trochę o diecie na wrzody. Musztarda raczej nie, jajka raczej na miękko.
3. Herbata słaba, generalnie lepiej pić w twoim przypadku przez jakiś czas wodę - letnią.
napisał/a: tomakeo 2011-03-23 08:15
Witam. Wczoraj zaaplikowałem sobie pierwszą dawkę leków na noc. Duomox 1g i Klebax 500mg. Po nich czułem się źle, miałem zawroty głowy i nudności. Czy to normalne ?
napisał/a: shift 2011-03-23 15:43
Jest to duża dawka antybiotyków i organizm na pewno ją poczuje. Jeśli jednak uważasz że są mocne skutki uboczne udaj się do lekarza.