wpływ jodyny i płynu lugola a tarczyca

napisał/a: medicus23 2010-11-17 12:14
przypadkowo wykryto mi lekką niedoczynność tarczycy.
cały tydzien plukałem gardło płynem lugola na bazie jodyny gdyż choruję na czeste infekcje gardła mialem dwa dni przerwy i zrobiono mi tsh które pokazało lekką niedoczynność. Czy wynik jest wiarygodny czy to przez ten płyn? ptałem lekarza mówił że to nie mogło mieć wpływu dlatego pytam tutaj dla pewności
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-17 12:56
Nie można przewidzieć w iel jodu dostało się do orgaznimu, ale wpływ oczywiście ze jest. Podanie jodu może skutkować zwiększeniem poziomu TSH (choć to proces krótkotrwały). Jeżeli nie miałeś objawów niedoczynności, wczesniej nie chorowałeś na niedoczynność to uważam że za 6 tygodni powienieneś powtórzyć test bo ten jest niewiarugodny.
A lekarz nie ma racji, bo osobom z problemami z tarczycy nie poleca się leków na bazie jodku potasu/jodyny/płunu lugola.
napisał/a: medicus23 2010-11-17 20:25
A lekarz skąd niby miał wiedzieć że mam problemy z Tarczyca ja sam nie wiedziałem wyszło to podczas rutynowych badań bo ciągle uczymu mi się stan podgoraczkowy nie wiadomo od czego miałem różne badania wszystkie co tylko możliwe nawet w szpitalu miałem pobyt i nikt nic mi nie zdiagnozował. Dopiero tydzień temu wyszło tsh wyższe niż norma. Od tygodnia nie płukałem jodyną a Wczoraj robiłem ft3 i ft4 oraz anty Tpo tak jak kazałeś mi z peterem. Ciekawie co wyjdzie. Czy jutro jak umieszcze wyniki pomożesz mi je odczytać? Ogólnie mam chyba objawy tarczycowe. Ogólne osłabienie brak sił już od rana były okresy co mnie mdliło wypadały mi włosy. Kręciło mi się w głowie i przez to od lat mnie badano pod każdym kątem i nic zdrów jak ryba tylko że nikt nie sprawdził mi tsh dopiero teraz to wyszło.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-17 21:10
Tylko aby te badania były wiarygodne należy je zrobić po kilku tygodniach od zapzrestania brania lugoli.
napisał/a: medicus23 2010-11-17 21:18
Moim zdaniem będę ostatni raz płukałem tym płynem 3tyg temu a te badania miałem wczoraj. Pierwsze tsh miałem 3tyg temu robione dwa dni po płukaniu gardła
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-18 08:34
To zobaczymy, wiesz szkoda kasy na takie czeste badania szczególnie że mogą być błędy ze wzgledu na płyn lugola.
napisał/a: medicus23 2010-11-18 10:43
własnie odebrałem wyniki:
ft3 3,00 pg\ml norma 2,57-4,43
ft4 1,19 ng\ml norma 0,93-1,70

poprzednie tsh wykonane trzy tygodznie temu
TSH3 5,80 0,27-4,20

wiem djfafa kupe kasy to kosztuje. ale czas nagli mnie od kilku lat mam stan podgorączkowy czeste infekcje i cały czas szukam przyczyny. Jak myślisz mam jechać do endo w poniedziałek bo jestem umówiony czy dać sobie spokój?
anty tpo wynik bede miał dopiero w poniedziałek
sam nie wiem co robć uwierz mi
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-18 11:07
Wolne hormony masz raczej w dolnych granicach, ale niewiemy jakie były wczęsniej. Wiesz nie mogę zabronić Ci iść do lekarza, bo co lekarz to lekarz, ja to tylko taki nieznający się szaman jestem :)

A masz jakieś objawy pasujące pod niedoczynność?
napisał/a: medicus23 2010-11-18 11:10
jedynie co to jestem ciągle zmeczony tak jakbym nie miał wogóle kondycji. kiedyś przez wile miesiecy mnie mdliło i miałem zawroty głowy ale z czasem mineło nie jestem gruby ani nie tyje sam nie wiem czasem jestem blady trudno powiedziec
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-18 11:18
Wiesz bo mądry lekarz leczy objawy a nie wyniki.
napisał/a: medicus23 2010-11-18 11:21
każdy szaman może być dobrym lekarzem :) dlatego szukam pomocy na tym forum a nie na własną reke
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-11-18 11:40
Wieć napisałem co wiem, płyn lugola może wpływać na wynik TSH i hormonów tarczycowych, może przejściowo powodować zarówno niedoczynność i nadczynność tarczycy, wyrównanie pracy tarczycy trwa średnio 4-6 tygodni (taki cykl ma tarczyca) dlatego zaleciłem taką przerwę, bo wtedy wyniki będa bardziej wiarygodne.
Nie umiem Ci bardziej pomóc, nie będe rozpisywal diet i pomocnych suplementacji bo nie mam pewnosci czy masz jakiekolwiek problemy z tarczycą.