Wplyw chemioterapii na kobiety ciezarne

napisał/a: julka000 2012-11-30 19:47
Witam jestem w 7 miesiacu ciazy , mam pytanie : Czy moge bezpiecznie przebywac z osoba , ktora jest w trakcie chemioterapii ??
Czy powinnam ograniczyc kontakty np. gdy wraca do domu po nowych wlewach???
Czy moze to negatywnie wplynac na moje dziecko??
czy kontakt z ciezarnymi musi byc ograniczony, slyszalam ze chemia unosi sie w powietrzu .
Dodam jeszcze , ze na oddzial chemioterapii nie moge wejsc , pielegniarki widzac moj brzuszek od razu mnie wygonily . takze czy cos w tym jest??
napisał/a: Vieri 2012-12-01 01:36
Witaj,

Na oddziale chemioterapii podaje się cytostatyki, jest z nimi bezpośredni kontakt, poza tym generalnie osoby "z zewnątrz" nie powinny przebywać na oddziale. Całkiem inna sytuacja ma się w domu. Śmiem twierdzić, że osoba, która otrzymuje chemioterapię jest najlepszą osobą do towarzystwa dla ciężarnej kobiety i wzajemnie :) Dlaczego? Osoby otrzymujące chemioterapię zmagają się zwykle z mielosupresją tj. obniżeniem sprawności szpiku kostnego a co za tym idzie niedoborem elementów morfotycznych krwi obwodowej (np. WBC - upośledzona odporność). A kobiety w ciąży także nie mogą być narażone na infekcje, ogólnie powinny dbać o sobie i nienarodzone dziecko, dlatego jeśli oboje są zdrowi "tj. nie ma objawów infekcji" nie ma najmniejszych przeciwwskazań, żeby przebyć razem w domu. Chorzy poddawani chemioterapii przeciwnowotworowej nie emitują chemii do powietrza, nie dostarczają chemii do sztućców, zastawy, nie zostawiają chemii na ręcznikach, są tacy sami jak zdrowi. To wręcz oni powinni być otaczani opieką i izolowani (izolowanie od dużych skupisk ludzkich i osób chorych - źródło zakażeń) a nie powinno się od nich izolować - oni nie "świecą" :)

Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-12-03 10:36
Polecam też lekturę tego:

[url_special=http://nowotwory.wieszjak.polki.pl/abc-nowotworow/313342,Dieta-dla-chorego-na-nowotwor-wywiad-z-dietetykiem.html:1ygr941y]http://nowotwory.wieszjak.polki.pl/abc-nowotworow/313342,Dieta-dla-chorego-na-nowotwor-wywiad-z-dietetykiem.html[/url_special:1ygr941y]
napisał/a: julka000 2012-12-03 16:39
Dziekuje bardzo za odpowiedz . pozdrawiam :)
napisał/a: robcio75 2012-12-19 15:29
A ja mam co do bezpieczenstwa watpliwosc, gdyż chemioterapeutyk nie jest w 100% metabolizowany a co za tym idzie czesc wydalana w postaci niezmienionej, a chemioterapeutyki są wydalane rowniez ze ślina i potem. O ile pewnie przebywanie w jednym pomieszczeniu z osoba przyjmujaca chemie nie jest zagrożeniem to mysle ze przytulanie czy korzystanie z jednej pościeli niesie z Soba pewne ryzyko. Przeciez na oddzialach chemioterapii są specjalne wytyczne dotyczące postępowania z pościeli i bielizna chorych.
napisał/a: lekarkapogodzinach 2013-03-22 10:47
Zdecydowanie odradzam bliski kontakt ciężarnych z osobami przyjmującymi chemioterapie i nie chodzi tu o przebywanie w jednym pomieszczeniu, ale bardziej o kontakt fizyczny czy tez korzystanie z tych samych sanitariatów. Przeprowadzone badania na pacjentach przyjmujących chemioterapeutyki i członkach ich rodzin wykazały obecność leków w moczu chorych , jak i ich rodzin, badano także powierzchnie dookoła toalety, klapę sedesową , kran w łazience , spłuczkę a nawet klamkę od drzwi łazienki i w większości tych miejsc również wykryto obecność chemioterapeutyków - dla dociekliwych polecam artykuł w języku angielskim "Exposure of family members to antineoplastic drugs via excreta of treated cancer patients". Warto wiedzieć , jak długo lek przyjęty przez pacjenta jest wydalany, a takze czy dany lek jest kancerogenny, mutagenny. Większość chemioterapeutyków wydalana jest z organizmu w postaci aktywnych metabolitów, które stanowią realne zagrożenie dla członków rodziny. Badania wykazały również wyższe stężenie chemioterapeutyków w moczu u członków rodzin niż u personelu medycznego , gdyż np. pielęgniarki pracujące na oddziałach chemioterapii używają rękawiczek, wierzchniej odzieży ochronnej, a toalety są osobne dla personelu szpitala i pacjentów,a także są opracowane zasady postępowania z cytostatykami jak i wydalinami (kał,mocz,wymiociny), pościelą pacjentów. Dyskutowane jest również zagrożenie , jakie niesie trafianie chemioterapeutyków do ścieków komunalnych bez ich uprzedniej deaktywacji chemicznej. Tak na przykład w niektórych stanach USA rekomenduje się , aby wydaliny i wydzieliny pacjentów poddawanych chemioterapii oraz skażone nimi materiały ( np. pościel, pieluchy , nocniki itp.) były traktowane , jako odpady wysokiego ryzyka lub materiały skażone - źródło : " Czy leki cytostatyczne i ich metabolity, wydalane przez pacjentów poddawanych chemioterapii, stanowią zagrożenie dla środowiska rodzinnego?". Jak wiadomo chemioterapeutyki nie działają tylko na chore komórki , a wiele z nich jest teratogennych - szkodliwych dla płodu , dlatego w Mojej opinii kontakt kobiet ciężarnych z osobami przyjmującymi cytostatyki powinnien być ograniczony.