Wolny testosteron i kortyzol, jak wyregulować?

napisał/a: misiek4300 2011-04-16 21:46
Nawet poszczególne frakcje białek w krwi badają...
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-04-16 22:13
A moze Ty o białych krwinkach mówisz?
napisał/a: misiek4300 2011-04-16 23:10
nie, nie, aż tak zielony to nie jestem:)
http://www.lecznica_dla_ciebie.republika.pl/lab.htm miedzy innymi w tym laboratorium, ale w każdym innym tez.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-04-17 07:48
A zapewne chodzi Ci o badanie białka całkowitego? Ale ono ma znaczenie diagnostyczne przy chorobach a nie na określenie czy to co jesz to wystarczająca ilość.
Ale ok nie zawracajmy sobie głowy białkiem.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-04-19 00:30
Witam misiek. Brak białka w moczu to jak najbardziej zdrowy objaw, białko w surowicy w Twoim przypadku top nie jest raczej zbyt ważna sprawa, chyba, że spada bardzo nisko. Niskie żelazo może być przyczyną anemii (mało czerwonych krwinek) a te mogą być przyczyną zmęczenia i niskiego libido.

Co do kortyzolu, to podstawową kwestią jest stężenie ACTH - wtedy można stwierdzić, czy hiperkortyzolemia jest pierwotna, czy wtórna.

Kilka pytań:
Czy palisz/ bywasz w środowisku palących?
Czy miałeś ostatnio robione RTG płuc?
Czy miałeś robione TK jamy brzusznej - jaki jest opis nadnerczy?
Czy bierzesz sterydy - pytam również o leki sterydowe, np. na astme
Czy masz jakieś inne choroby?

Czy miałeś wykonywaną próbę obciążenia deksometazonem?
napisał/a: misiek4300 2011-04-19 18:54
Witam i dziękuję za odpowiedź.
Otóż liczba czerwonych krwinek jest w normie.
ACTH nie było badane.
Czy palisz/ bywasz w środowisku palących? nie pale, w środowisku palących bywam rzadko
Czy miałeś ostatnio robione RTG płuc? w lipcu/sierpniu, wszystko było ok
Czy miałeś robione TK jamy brzusznej - jaki jest opis nadnerczy? nie miałem, tylko usg w którym wszystko było ok
Czy bierzesz sterydy - pytam również o leki sterydowe, np. na astmę sterydów nie biorę i nie brałem, natomiast zostały mi przepisane wziewne leki na astmę wysiłkową, które używałem około 5 razy przed wysiłkiem i nie odczułem żadnej poprawy więc przestałem używać, ostatni raz około sierpnia.
Czy masz jakieś inne choroby? alergia i 3 niewielkie wady serca, ciągle pod kontrolą


Czy miałeś wykonywaną próbę obciążenia deksometazonem? nie miałem.

Mam parę wątpliwości, otóż:
O której godzinie najlepiej pobrać krew do badania kortyzolu?
Czy należy być na czczo? Jeśli tak to czy bycie bez posiłku dłużej niż 30 minut nie wpłynie na podniesienie kortyzolu?
Czy czas od pobudki ma wpływ na wynik?
Czy badanie kortyzolu z moczu nie jest dokładniejsze?
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-05-19 02:33
Witaj. Twój post zaginął wśród nowych, dziękuję, że o sobie przypomniałeś :).

Godziny pobierania kortyzolu: w zależności od tego, co chcemy osiągnąć. U człowieka, który ma w miarę regularny tryb życia (tj. śpi 7-8 h w ciągu nocy), szczyt powinien przypadać ok. godz 8 i wtey jest pobierany. Nisko poziom jest ok 16, najniższy - ok północy. Nierzadko pobiera się właśnie 3 razy lub więcej - pacjent zostaje wtedy w szpitalu oczywiście tj est budzony na pobranie krwi.

Pobranie rano powinno być na czczo (8h od posiłku), ale za to na 100% nie ręczę, najlepiej spytać w miejscu, w którym będą pobierać.

Poza tym można jeszcze zmierzyć kortyzol w moczu - z porannej lub cało dobowej zbiórki.

Kortyzol z krwi mówi nam o jego wahaniach w ciągu dnia, kortyzol z moczu - o sumarycznej produkcji, nie waięc mowy czy jedno jest dokładniejsze a inne nie.

Do tego dochodzą inne badania - próba obciążenia deksometazonem, test symulacji ACTH.... endokrynolog już będzie wiedział co zlecić. Pozdrawiam
napisał/a: michal8134 2011-05-24 17:52
A co mozę oznaczać wysoki kortyzol i wysokie DHEA?
DHEA 17,5 ng/ml (1,8-12,5)
kortyzol 699 (171-536)
kortyzol kilka dni póżniej 740 (171-536) - obydwa badania były robione rano z pobrania krwi.
Zaznaczę że rok temu brałem 2 miesiące biosteron, został mi zapisany, gdyż urolog nie miał pomysłów gdzie elży przyczyna mojej niemocy seksulanej, zeby nie napisać impotencji. Czytałem, że wysoki kortyzol wpływa na niskie DHEA, ale tutaj tej zależności nie ma. Dodam, ze boli mnie głowa, czuję ciśnienie w głowie, ciezko mi jest się skupić, jest mi sucho w ustach, no i oczywiscie mam zupełny brak libido. Byłem dizisaj u endokrynolog i mam zgłosić się do szpitala na badania, mówiła że moze mam jakiś problem z nadnerczami, ale w sumie to wyniki nie sa bardzo złe. Wedlug mnie to by się wsyztsko zgadzało:
- wysoki kortyzol= niskie lh i fsh
-bóle głowy i przyspiesozny puls( średnio koło 90 w stanie spoczynku)
-suchość w ustach
-kompletny brak libido
-przezroczysta sperma
Jest jakiś środek skuteczny na zbicie kortyzolu, tak żeby sprawdzić czy wysoki kortyzol bierze się z choroby czy też nie? Bo jakby brał się z choroby to rozumuję, że nie obniżyłby się, albo po dostawieniu wrócił do pozycji wyjściowej. Przez miesiąc brałem wysokie dawki witaminy C i kompleksu fosfolipidowego ''PS'' i kortyzol nie obniżył się a nawet wzrósł jak widać w wynikach wyżej. Proszę Kostasz i innych znajacych sie w temacie o radę
napisał/a: fahima 2011-05-24 18:05
michal8134 napisal(a):A co mozę oznaczać wysoki kortyzol i wysokie DHEA?
DHEA 17,5 ng/ml (1,8-12,5)
kortyzol 699 (171-536)
kortyzol kilka dni póżniej 740 (171-536) - obydwa badania były robione rano z pobrania krwi.
Zaznaczę że rok temu brałem 2 miesiące biosteron, został mi zapisany, gdyż urolog nie miał pomysłów gdzie elży przyczyna mojej niemocy seksulanej, zeby nie napisać impotencji. Czytałem, że wysoki kortyzol wpływa na niskie DHEA, ale tutaj tej zależności nie ma. Dodam, ze boli mnie głowa, czuję ciśnienie w głowie, ciezko mi jest się skupić, jest mi sucho w ustach, no i oczywiscie mam zupełny brak libido. Byłem dizisaj u endokrynolog i mam zgłosić się do szpitala na badania, mówiła że moze mam jakiś problem z nadnerczami, ale w sumie to wyniki nie sa bardzo złe. Wedlug mnie to by się wsyztsko zgadzało:
- wysoki kortyzol= niskie lh i fsh
-bóle głowy i przyspiesozny puls( średnio koło 90 w stanie spoczynku)
-suchość w ustach
-kompletny brak libido
-przezroczysta sperma
Jest jakiś środek skuteczny na zbicie kortyzolu, tak żeby sprawdzić czy wysoki kortyzol bierze się z choroby czy też nie? Bo jakby brał się z choroby to rozumuję, że nie obniżyłby się, albo po dostawieniu wrócił do pozycji wyjściowej. Przez miesiąc brałem wysokie dawki witaminy C i kompleksu fosfolipidowego ''PS'' i kortyzol nie obniżył się a nawet wzrósł jak widać w wynikach wyżej. Proszę Kostasz i innych znajacych sie w temacie o radę


pisalam Ci na priva przeczytaj. Jednak nie dlaes mi pelnych danych - przynajmniej wiem skad masz DHEA podniesiony poziom. Dostales Biosteron i dlatego masz podniesiony wynik DHEA. Do tego pewno brales jakies suplementy, ktore to tez zawieraja dhea itd

Tak jak pisalam w privie watpie zeby to byly problemy z nadnerczami... Jak by tak bylo to ACTH by nie bylo w normie albo DHEA by bylo znaczaco przekroczone itd. Pozatym bys mial jakies charakterystyczne objawy albo np otylosc brzuszna i spuchnieta nalana twarz przy podwyzszonym poziomie kortyzolu.

Nalezy tez pamietac ze na prace nadnerczy maja wplyw rozne czynniki:

- sytuacje stresujace
- jaki tryb zycia prowadzisz itd
- leki
- INNE ZABURZENIA HORMONALNE.

dalej nie wiem co jest z Twoja tarczyca. Pisales ze brales eutyrox i co z tym?

Co do nadnerczy to mozna ocenic rezerwe nadnerczy ( tzw test z synactenem itd) to sie robi w warunkach szpitalnych itd

Jesli jakis lekarz powie, ze cos jest z nadnerczami to pewno bedzie chcial zrobic dobowa zbiorke moczu na kortyzol. Wtedy nie bedzie mialo znaczenia czy sie stresujesz czy co tam robisz.

Jednak ja osobiscie nie obstawiam zeby problem lezal w nadnerczach
napisał/a: fahima 2011-05-24 18:13
kostasz napisal(a):

Poza tym można jeszcze zmierzyć kortyzol w moczu - z porannej lub cało dobowej zbiórki.

Kortyzol z krwi mówi nam o jego wahaniach w ciągu dnia, kortyzol z moczu - o sumarycznej produkcji, nie waięc mowy czy jedno jest dokładniejsze a inne nie.


Jest zdecydowana roznica jakie badanie sie robi.

Jesli ktos ma problemy z zaburzeniami kortyzolu to uwazam ze powinien miec bdanie dobowej zbiorki moczu. Poniewaz to badanie moim zdaniem jest lepsze. Osoba badana moze w dniu badania:
- stresowac sie itd
- jesc produkty z zawartoscia zoli ( to wplywa na sod a to wplywa na kortyzol itd_
- moze miec wysilek fizyczny itd

Natomiast badanie z krwi jest badaniem malo wnoszacym jesli pacjent nie ma jednoznacznych objawow nadnerczowych. Jesli to sa zaburzenia chwilowe spowodoowane innymi zaburzeniami hormonalnymi to badanie z krwi malo nam powie tak naprawde. Tym bardziej ze wystarczy ze ktos to laboratorium przyjedzie na rowerze ( zemczy sie przy tym bardzo) do tego sie zdenerwuje pobraniem krwi i jeszcze czym i wynik nie bedzie miarodajny..

Ale nie ma co gdybac bo jest jeszcze badanie DHEA, androstendionu, 17 0h progesteronu i ACTH i wtedy mamy ocene nadnerczy

jesli to nam nie wystarczy heheh to mamy jeszcze mozliwosc oceny tzw rezerwy nadnerczowej tzw test Synactenem ( sztuczne ACTH)

jesli to nam nie wystarczy to moznemy zrobic przeswietlenie nadnerczy z kontrastem itd
napisał/a: michal8134 2011-05-24 18:46
21/04/2010 r.:
TSH 3,1(0,27-4,2)
FT4 22,1 (12-22)

24/06/2010 r.:
TSH 3,070(0,27-4,2)
FT4 19(12-22)

7/01/2011 r.:
TSH 1,91(0,27-4,2)
FT4 17,7(12-22)
FT3 4,44(3,95-6,6)

10/03/2011 r.(po odstawieniu Euthyroxu)
TSH 2,13 (0,27-4,2)
To są wszytskie moje badania tarczycy. Endokrynolog w sumie stwierdziła że nieznacznie jest powięksozna tarczyca, ale nie mam typowych objawów ani nadczynności czy niedoczynności i powiedziała, ze te wyniki nie powinny mieć wpływ na zanik libido. Obecnie nie biore euthoryxu.
Oecnie nie przetrenowuje się tak jak wcześniej i ogólnie nie stresuję się, a więc coś jest nie halo, czytałem interesujący artykuł według którego podwyższony kortyzol prowadzi do impotencji, blokuje przysadkę w produkcji gonadotropin a wiec lh i fsh co by sie u mnie zgadzało, gdyż mam je na dolnej granicy, nasienie też jest rzadkie prawie jak woda. Tyle, ze właśnie podwyższony kortyzol raczej ma w czyms swoje źródło i to mnie zastanawia. Może być taka sytuacja, ze tak sie przetrenowałem w przeszłości kiedy zaczęły się moje problemy, że kortyzol osiągnął pewien pułap i sam się nie moze wyregulować, bez przyczyny w nadnerczach?
Czym go skutecznie spróbować zbić, żeby sie przekonać czy w kortyzolu tkwi przyczyna?
napisał/a: fahima 2011-05-24 18:52
michal8134 napisal(a):21/04/2010 r.:
TSH 3,1(0,27-4,2)
FT4 22,1 (12-22)

24/06/2010 r.:
TSH 3,070(0,27-4,2)
FT4 19(12-22)

7/01/2011 r.:
TSH 1,91(0,27-4,2)
FT4 17,7(12-22)
FT3 4,44(3,95-6,6)

10/03/2011 r.(po odstawieniu Euthyroxu)
TSH 2,13 (0,27-4,2)
To są wszytskie moje badania tarczycy. Endokrynolog w sumie stwierdziła że nieznacznie jest powięksozna tarczyca, ale nie mam typowych objawów ani nadczynności czy niedoczynności i powiedziała, ze te wyniki nie powinny mieć wpływ na zanik libido. Obecnie nie biore euthoryxu


na podstawie czego endokrynolog stwierdzil powiekszona tarczyce? za pomoca usg czy tylko badania dotykowego?