Własny kalendarz szczepień - prośba o ocenę

napisał/a: tommie 2013-06-29 13:44
Witam,
pytanie, jeśli można, kieruję do Pana Peter. Po wielu nieprzespanych nocach spędzonych przy komputerze w poszukiwaniu złotego środka w temacie szczepień, ułożyłem dla córki następujący kalendarz. Bardzo proszę o ew. rady czy coś można połączyć (aby zmniejszyć ilość ryzykownych wizyt w przychodni) lub czy coś należy rozdzielić (aby zmniejszyć ilość podawanych na raz substancji). Dodam, że córka urodzona w 38 tyg. ciąży (cesarskie cięcie), 3kg, 10/10, po urodzeniu zaszczepiona tylko na gruźlicę (BCG):

0. 13.06.13 - 1 tż. - BCG, wit. K
1. 25.07.13 - 6 tż. - HepB (1. dawka), HiB (1.)
2. 08.08.13 - 8 tż. - RV (1.)
3. 22.08.13 - 10 tż. - DTaP (1.)
4. 12.09.13 - 13 tż. - HepB (2.), HiB (2.)
5. 03.10.13 - 16 tż. - DTaP (2.)
6. 24.10.13 - 19 tż. - PCV (1.)
7. 07.11.13 - 21 tż. - IPV (1.), HiB (3.)
8. 21.11.13 - 23 tż. - DTaP (3.)
9. 12.12.13 - 26 tż. - IPV (2.), RV (2.) - może być razem?
10. 19.12.13 - 27 tż. - PCV (2.)
11. 09.01.14 - 30 tż. - HepB (3.)
12. 13.02.14 - 35 tż. - PCV (3.)

Szczepionki:
HepB - Engerix B,
HiB - Hiberix,
RV - Rotarix,
DTaP - Tripacel, lub jeśli się nie da Infanrix,
PCV - Synflorix,
IPV - Imovax Polio.

Wiem, że sugeruje Pan co najmniej 4-6 tyg. odstępy, ale w tym wypadku się nie da (chyba, że kosztem większej ilości substancji przy jednej wizycie w przychodni - nie wiem co lepsze?).

Za Pana radami, wątpliwościami naszego pediatry i własnymi odczuciami - meningokoki nie.

Dziękuje za wszelkie rady.
napisał/a: Peter 2013-07-08 11:24
Ten kalendarz jest całkiem sensowny.
napisał/a: Klauddynka 2013-08-02 12:39
czy Imovax Polio jest refundowane czy odpłatne?
napisał/a: dario1984 2013-08-07 09:38
Witam

Chciałem prosić o ocenę programu szczepień przez Pana Petera:

1. w dniu urodzenia 8 czerwca: BCG - zrobione
2. dzień później 9 czerwca: 1 dawka WZWB - zrobione
3. 8 t.ż - 2 dawka WZWB Engerix - już zrobione
4. 9 lub 11 t.ż ???- 1 dawka DTPa - Infanrix
5. 11 lub 13 t.ż.??? - 1 dawka Hib
6. 15 lub 17 t.ż.??? - 2 dawka DTPa - Infanrix
itd.

rozumiem że najlepsze odstępy między tymi samymi szczepiokami to 6 tyg? odstępy pomiędzy różnymi szczepiokami wystarczy tydzień czy lepiej 2 tyg?

pozdrawiam
DS
napisał/a: xor2 2013-08-14 21:43
Witam,

Dodałem do posta tabelę poglądową przedstawiającą:

- obowiązkowy program szczepień
- kalendarz tommiego

Prosiłbym o pare słów Ciebie tommy lub Petera, jakie w skrócie założenia zostały przyjęte przy opracowaniu kalendarza?
np:
- Które szczepionki na jakiej zasadzie można łączyć z innymi?
- Jaki odstęp?
- dlaczego zdecydowałeś się na PCV?
- czy RV konieczne (nie naniosłem)

Parę razy robiłem poprawki tabelki. Sorry ..
napisał/a: xor2 2013-08-14 22:24
Jeszcze prosiłbym o wytłumaczenie jakie są przeciwskazania/wskazania do zaszczepienia noworodka przeciwko WZW B?

1) Niestety zgapiliśmy się z żoną, bo na wypadek cesarki, przed ciążą mogłaby się zaszczepić ...
2) Jakie istnieje ryzyko WZW u noworodka przy porodzie naturalnym/cesarskim cięciu?
3) Czy kryterium na szczepienie przeciwko WZW może być właśnie rodzaj porodu? Czy matka jest pozytywna?
napisał/a: tommie 2013-08-22 23:17
- ktore szczepionki laczyc ze soba - to pytanie do lekarza
- jaki odstep - jak najwiekszy mozliwy, ale w granicach czasowych podanych przez producenta z ulotki danej szczepionki. masz tylko wplyw na moment rozpoczecia serii szczepien, bo pozniej idziesz wg zalecen producenta, dlatego od razu dobrze sie zastanow i porozmawiaj z lekarzem
- czemu PCV - bo uwazam, sa niebezpieczne, zwlaszcza w okresie zlobkowo-przedszkolnym
- czy RV - jw.
- wskazania i przeciwskazania HBV - http://www.urpl.gov.pl/drugs/4157500
- jesli chociaz sprawdziliscie poziom przeciwcial to ok, jesli nie to trudno. gdyby sie okazalo, ze zona jest zarazona wzw b to dziecko powinno otrzymac szczepionke w pierwszej dobie (takie tez sa wytyczne w kazdym kraju na zachodzie)
- w szpitalu zona lezala na sali z zarazona wzw b. powiedzieli jej, ze jest to wskazanie do cesarskiego, bo ryzyko zarazenia dziecka jest mniejsze, ale nie wiem ile w tym prawdy. i tak dostanie szczepionke (uwazam, ze powinno, bo ryzyko jest juz wtedy bardzo wysokie).
- kryteria przy ukladaniu kalendarza - opinie lekarzy, treść ulotek szczepionek, programy szczepień w innych krajach i własny rozum. najlepiej co miesiąc pojedyncze szczepionki, a nie milion w jednym na raz. wiadomo, nie zawsze da się tak zrobić, więc minimalizujesz ilość antygenow podawanych dziecku na raz.
wszystkie tresci postow sa moja osobista opinia, z ktora nikt nie musi sie zgadzac.
pozdrawiam
napisał/a: dario1984 2013-08-23 08:28
Dlaczego szczepionkę na HIB wybrałeś Hiberix co przemawia za nią? a dlaczego nie ACT-HIB?
napisał/a: tommie 2013-08-23 15:15
1) act hib w przeszlosci byl juz wycofywany z powodu nieprawidlowosci + spowodowal smierc 4 noworodkow w Japoni w marcu 2011 r. To nie znaczy, ze Hiberix moze tego nie spowodowac, ale skoro wiem, ze kiedys cos z jakas szczepionka bylo nie tak, to wybieram druga.
2) mimo wszystko mam wieksze zaufanie do GSK - tak, do tego komercyjnego giganta farmaceutycznego, ktory placi lekarzom gdy pokaza puste opakowanie za wykorzystanie ich produktu (np. zastrzyki w kolano, ktore mialem) niz do pozostalych producentow szczepionek.
3) konsultacja z lekarka - dla niej nie bylo roznicy, powiedziala, ze obie sa tak samo dobre.
napisał/a: dario1984 2013-08-26 07:52
1) nie bronię koncernów farmaceutycznych ale uważam że szczepionki nie są bezpośrednią przyczyną zgonów, najprędzej źle przechowywane szczepionki których skład się zmieni pod wpływem temperatury, istotne w tym wszystkim jest zdrowie dziecka, ocena jego stanu zdrowia - ukryta wada wrodzona, te rzeczy się nakładają, takie jest moje zdanie po zapoznaniu się z wieloma źródłami książkowymi...
napisał/a: dario1984 2013-09-19 19:08
Tripacel też zostało wycofane ostatni z powodu nieprawidłowości co w takim przypadku zrobisz?
napisał/a: tommie 2013-11-04 12:59
bardzo możliwe, że masz rację, że przyczyną zgonów jest nałożenie się na siebie kilku czynników. ale rodzice nie są w stanie przebadac noworodka pod kątem wszystkiego (czego w ogóle szukać?) przed szczepieniem. a nasi rodzice mówią nam za każdym razem, żeby korzystać z doświadczenia innych, więc STARAM się to robić. nie zawsze się uda ale minimalizuje ryzyko.
pediatra powiedziała że jeśli wybieramy spośród Tripacel albo Infanrix to poleca druga, bo na przestrzeni jej wieloletniego doświadczenia powodowało mniej NOP. nigdy nie słucham ślepo tego co mówi 1 lekarz, ale też nie staram się być od niego mądrzejszy, a jedynie brać pod uwagę wszystkie czynniki i opinie doświadczonych osób.