Witamina 25-OH D3- skrajny niedobór?

napisał/a: ewanna 2014-01-02 12:48
Wartość 7,86 ng/ml
Czekam na wizytę u pani profesor endokrynolog. Jaką ścieżkę uzupełnienia byście sugerowali? Oczywiście wszelkie leki OTC odpadają - już mi wiadomo, że spektakularnych efektów nie osiągnę biorąc 2 000 j dziennie.
Konsultowałam się mailowo z lekarzem zagranicą i otrzymałam info, że nawet 60 000 j - 300 000 j w zastrzyku jednorazowo - na dobry początek. Prośba o opinie / sugestie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-02 13:06
W Polsce lekarze nie mają wiedzy o suplementacji tej witaminy. Nie sądzę aby ktoś polecił Ci uzupełnianie tej witaminy D uderzeniowymi dawkami, jak ma to miejsce np. w USA.
Oczywiście poczekaj na konsultację endokrynologiczną, osobiście uważam że protokół 5.000 IU dziennie przez minimum 3 miesiące powinien być najmniejszą możliwą zaleconą dawką. Zabawy mniejszymi dawkami, podniosą 25 OH tylko nieznacznie.
napisał/a: ewanna 2014-01-02 19:18
djfafa napisal(a):W Polsce lekarze nie mają wiedzy o suplementacji tej witaminy. Nie sądzę aby ktoś polecił Ci uzupełnianie tej witaminy D uderzeniowymi dawkami, jak ma to miejsce np. w USA.
Oczywiście poczekaj na konsultację endokrynologiczną, osobiście uważam że protokół 5.000 IU dziennie przez minimum 3 miesiące powinien być najmniejszą możliwą zaleconą dawką. Zabawy mniejszymi dawkami, podniosą 25 OH tylko nieznacznie.

Wiem o jednym bardzo doświadczonym (prof. nauk med.) i sporo publikującym specjaliście endokrynologu specjalizującym się m.in, w terapii zaburzeń metabolicznych czy np osteomalacji, który uderzeniowe w podanych przeze mnie granicach,a przynajmniej tych dolnych dawki stosuje. Jest m.in. autorem rozprawy habilitacyjnej dotyczącej skórnej syntezy wit. D Nazwiska na forum nie będę podawać, w razie zainteresowania zapraszam na priv.
Swoją drogą przy takim niedoborze jak mój obstawiam problemy z PTH, podwyższony fosfor i osteomalację, przynajmniej w początkowym stadium. Czytałam, że tak niski poziom D3 nie powstaje od ręki i może mieć swoje głębsze metaboliczne przyczyny. Hashimoto mam jednak wykluczone. Pokręcę się jeszcze wokół tematu wątroby.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-02 20:17
Taki poziom 25 OH nie jest niczym niezwykłym. Straszą nas nowotworami skóry, to latem unikamy słońca jak diabeł święconej wody, a to że u nas lato trwa 3 miesiące to również przyczynia się do takiego stanu rzeczy.
napisał/a: klinacz 2014-01-04 01:07
Gigantyczny niedobór, 5000 IU to średnia dawka dla zdrowego człowieka. Można by zacząć od 10 000 IU schodząc po miesiącu, dwóch do 5000 IU. Poziom tej witaminy wzrasta u każdego różnie, ale minimum 3 miesiące do jakiegoś normalnego poziomu. Przy dawkach 10 000 IU i wyższych, można by stosować witaminę K2 MK-7 w celu ograniczenia możliwości odkładania się wapnia w tętnicach dla pewności.