Wirusowe zapalenie wątroby C

napisał/a: bosch_127 2015-05-12 08:35
Witam niedawno u mojej siostry całkiem przypadkowo zdiagnozowano wirusowe zapalenie wątroby typu c.
Podczas przygotowania do zabiegu robili jej komplet badań i wyszło to cholerstwo.
Wiem że ja też mogę być chory i wiem jakie badania muszę zrobić i nie są one finansowane z nfz.

Teraz moje pytanie czy opłaca się robić anty-hcv czy od razu hcv-RNA?
Oraz jakie są ceny takich badań i czy mogę je zrobić w laboratorium przychodni.

Z góry dziękuje za odp..
napisał/a: Vattier 2015-05-12 11:32
Najpierw anty-HCV (koszt koło 30 zł). Jeśli dodatnie skierowanie do poradni chorób wątroby i dalej wszystko idzie na NFZ. Samo dodatnie anty-HCV oznacza jedynie kontakt z wirusem w przeszłości. Można mieć dodatnie anty-HCV i być obecnie zdrowym (nie wszystkie ostre zakażenia HCV przechodzą w fazę przewlekłą).
napisał/a: bosch_127 2015-05-12 18:40
Z tego co czytałem to tylko 10 do 20% chorych zwalcza wirusa pozostałem 80% przechodzi w stan przewlekły.
Akurat u mnie w miasteczku do szpitala nawet jak ma się skierowanie trzeba czekać rok czasu do specjalisty jeśli rejestrujesz się pierwszy raz.Jak już się leczyłeś i masz kartę to 2 do 3 miesiące.
A co to jest jedna wizyta.
napisał/a: bosch_127 2015-05-20 14:15
A wiec dziś odebrałem wynik na P-ciała anty-HCV ( nie stwierdzono )
Badanie płatne ale robiłem w przychodni jak sie pytałem czy to badanie ma atest CE to pani się zastanawiała o co mi chodzi po czym odpowiedziała że wszystkie badania go mają.
Czy to znaczy że jestem zdrowy czy można wierzyć tym wynikom?
To ja zawsze byłem chorowity i kilkakrotnie kłuty nawet przez 1 rok.Nawet myślałem że może siostra ode mnie się zaraziła.
Naturalnie zaszczyki brałem tylko w przychodni albo w szpitalu nigdy się nie szprycowałem.