WIĘZADŁO KRZYŻOWE.. USZKODZONY CZY ZERWANY?

napisał/a: homer87 2010-11-05 21:11
Witam
Na początku sierpnia upadłem na rowerze a dokładnie jeździłem na jednym kole i upadłem na zadek i nagły "strzyk" w kolanie.
Przez tydzień albo więcej nie mogłem chodzic itd. Byłem u ortopedy i pierw miała byc woda w kolanie.. potem jakiś obrzęk.. i tak
minęło 3 miesiące i jakiś miesiąc temu miałem rezonans i wyszło że mam uszkodzone więzadło albo zerwane.. tego lekarz nie mógł stwierdzic. Więc czekam na artroskopie..
I jeszcze mam 'uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej 1 stopnia' ale lekarz stwierdził że to jest 'pikuś' w porównania do więzadła..
Teraz przedstawię wam wyniku tego rezonansu:
*Poszerzenie obrysu, zatarcie i podwyższony sygnał więzadła krzyżowego przedniego, świadczące o jego uszkodzeniu, słabo widoczna jest ciągłośc jego włókien.
*Prawidłowy sygnał i obrysy więzadła krzyżowego tylnego.
*Więzadła poboczne boczne i poboczne przyśrodkowe przedstawiają się prawidłowo.
*Uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej 1 stopnia.
*Torbiel 8mm rogu tylnego łąkotki bocznej
*Obraz pozostałych części łąkotek w normie.
*Struktury chrzęstne rzepki i jej aparat więzadłowy prawidłowy

Powiedzcie mi czy to więzadło jest zerwane czy naderwane?
Co mnie czeka w kilku przyszłych miesiącach?.. Wiem że napewno będę miał rehabilitacje.
Jak tak sobie myśle że jakby to więzadło było zerwane to nie mógł bym chodzic ale lekarzem nie jestem i nie wiem..
Objawy jakie teraz mam w nodze to strzelanie w nodze, ból przy zginaniu nogi i jak lekko biegam to czuje taką nie stabilnośc w nodze.
jestem w młodym wieku i jakby okazało się że jest zerwane to operacje bym miał dopiero jak przestanę rosnąc czyli za 4-5 lat :/ Już nie
wytrzymuje psychicznie..Pomóżcie mi i dzięki za każdą odpowiedź
napisał/a: ulna 2010-11-05 21:52
Często osoby z całkowicie zerwanym więzadłem o tym nie wiedzą, nawet chodzą często do następnego skręcenia. Obraz MRI + objawy częściowo przemawiają za zerwaniem aczkolwiek nie idzie tego jednoznacznie określić. W przypadku rekonstrukcji więzadła krzyżowego rehabilitacja trwa ok 9 miesięcy. W najbliższych miesiącach będzie robiona tylko łękotka i ewentualne kikuty po zerwaniu więzadła krzyżowego, więc rehabilitacja potrwa maksymalnie 2-3 miesiące, po czym wskazane będzie (jeśli więzadło jest zerwane) wzmacnianie mięśnia czworogłowego w celu zwiększenia stabilizacji stawu oraz przygotowania do zabiegu (szybszy powrót funkcji i łagodniejszy przebieg rehabilitacji przy czym jej czas trwania przy zastosowaniu standardowej metody się nie zmienia)
napisał/a: homer87 2010-11-05 22:53
Mówisz tak jak lekarz.. On też jest bardziej za tym że więzadło jest zerwane ale dla pewności wysyła mnie na artroskopie..
Dużo czytałem o tej rekonstrukcji.. ale powiedz mi ja mam dopiero 15 lat i lekarz powiedział że tą rekonstrukcję mógł bym miec dopiero jak przestanę rosnąc czyli w wieku około 20 lat.. To jak ja mam tyle wytrzymac :(.. Cały okres dojrzewania mi minie.. nie mogę biegac i na wf cwiczyc, grac w piłkę, Chciałem się też zapisac na jakieś sztuki walki.. Mam już się pożegnac z uprawianiem sportu? Lekarz w tej sytuacji zalecił mi jakiś bardzo dobry stabilizator za 400zł jak sądzisz, pomógł by mi on?
napisał/a: ulna 2010-11-06 22:25
Rekonstrukcja może faktycznie odbyć się dopiero po zakończeniu rośnięcia. Nie wskazane są przez ten okres szczególnie sporty urazowe i bardzo dynamiczne (sporty walki, piłka nożna, koszykówka, siatkówka itp) Natomiast po odpowiednim wzmocnieniu mięśnia czworogłowego i stosowaniu stabilizatora można po truchtać na płaskiej powierzchni, jeździć na rowerze, czy ćwiczyć ogólnorozwojowe ćwiczenia siłowe.
napisał/a: homer87 2010-11-07 12:26
No to mam przechlapane. Planuję zacząc cwiczyc od grudnia całe ciało czyli na mase i czy wskazane jest cwiczyc nogi (uda,łydki)?
Chciałbym też zapisac się na zwykłe Boks, tam jest sama praca rąk, więc mógł bym tam się zapisac i cwiczyc w stabilizatorze jak myślisz?
Kiedy mógł bym się ubiegac o odszkodowanie? Ile mógł bym wziąśc kasy?
napisał/a: zainterpretowana 2010-11-07 20:27
też mam zerwane więzadło krzyżowe przednie . zerwałam 29 września, caly czas mam odpowiednią rehabilitacje na wzmocnienie mieśnia czworogłowego uda , 11 stycznia mam operacje, a jestem rok młodsza od Ciebie :) także to nieprawde, ze nie mozna wykonac operacji w momencie kiedy nie jest zakonczony wzrost :)
napisał/a: homer87 2010-11-07 21:04
To nie możliwe, pewnie masz jakąś inną operacje.. Masz rekonstrukcje więzadła?
Jakie ty miałaś zabiegi.. Ja już miałem rezonans a teraz będę miał artroskopie dla 'Upewnienia' :/..
napisał/a: zainterpretowana 2010-11-07 21:41
mozliwe, mam rekonstrukcje wiezadla krzyzowego przedniego :) robie w żorach, prywatnie w sumie :)
mialam rezonans , usg, rtg . rekonstrukcja jest konieczna. po 15 latach nierobienia nic z tym pomoze Ci tylko endoproteza, bo chrzastka stawowa bedzie w takim stanie, moze zmien lekarza po prostu ? Lekarze z Żor podobno sie na tym znaja :)
jesli chcesz to napisz na gg 9595918
napisał/a: ulna 2010-11-11 00:13
zainterpretowana nie można tej operacji wykonywać u osób w okresie wzrastania (wykonanie zabiegu w tak młodym wieku szczególnie u mężczyzny jest bardzo ryzykowne, może ty po prostu już zakończyłaś proces wzrastania - jesteś kobietą ten proces w tym wypadku kończy się nie raz dużo szybciej)

homer87 wskazane jest wzmacnianie mięśni ud, łydek. Boks natomiast wskazany nie jest, ponieważ tu wbrew wszelkim pozorom dużą rolę odgrywa praca nóg, a stabilizator nie gwarantuje 100% ochrony
napisał/a: zainterpretowana 2010-11-11 13:44
Ulna nie sadze zeby proces wzrostu byl u mnie zakonczony, ale juz dwoch lekarzy powiedzialo mi, ze teraz wiek nie ma znaczenia :) Kolega w jego wieku robił w Łodzi i tez jest zadowolony, od grudnia wraca do treningow, wiec moze jednak nie do konca jest tak, ze wzrost musi byc zakonczony :)
napisał/a: homer87 2010-11-11 14:22
To jest jakiś zabieg albo coś innego co może stwierdzic kiedy przestanę rosnąc?, mój lekarz coś wspominał ale nie słuchałem go uważnie.. Jak się nazywa ten zabieg i czy NFZ go refunduje. W przeciwieństwie do moich rówieśników mam tylko 164 cm wzrostu.. więc nie wiem..

A co do ud i łydek to mam wykonywac jakieś specjalne cwiczenia, bo ja znam tylko ze sztangą.. ?
napisał/a: zainterpretowana 2010-11-11 20:11
no jesli chcesz to mam kilka cwiczen : ) najwiecej jednak jest z gumowa pilka do rehabilitacji :)
jesli chcesz to pisz na gg , cwiczenia hmm duzo , nawet bardzo duzo daja