Wieloletnie problemy z górnymi drogami oddechowymi

napisał/a: greenmusic 2014-07-24 11:09
Piszę tutaj, ponieważ skierowano mnie do szpitala na pomniejszenie śluzówek, a nie jestem pewien czy jest to ostateczność.

Postaram się napisać wszystko co pamiętam.

Szkoła podstawowa:
- bardzo rzadko chorowałem
Gimnazjum:
- choroby co 2,3 miesiące - zawsze anginy
Pod koniec gimnazjum miałem okres paru miesięcy gdzie rano wydmuchiwałem wydzieline z niewielką ilością krwi.
Technikum:
- choroby co 2,3 miesiące - anginy(tutaj zauważyłem, że każda choroba zaczyna się od zlewania wydzieliny z nosa)
W połowie technikum, czyli około 2006 roku zacząłem namiętnie przesiadywać przed komputerem(aż do dzisiaj), po jakimś czasie ból w okolicach skroni oraz nad oczami, internista skierował mnie do okulisty z podejrzeniem jaskry, okulista nie stwierdził nic dalej skierował do laryngologa. Laryngolog skierował na RTG zatok oraz wykonał badanie ultra dźwiękami, przez 2 tyg. brałem zinnat + jakąś zawiesinę, pomogło. W 2008 roku robiłem posiew z gardła(dołączone zdjęcie)

Choroby dalej pojawiały się co 2,3 miesiące. Kolejne skierowanie do laryngologa już innego, dostałem zyrtec przez kilka miesięcy pomagało(nie chorowałem). Internista jak i laryngolog namawiali mnie na usunięcie migdałków jakoby one były powodem ciągłych powrotów choroby. W 2009 w od internisty dostałem Luivac, który pomógł przez pól roku nic mnie nie bolało, jednak rozchorowałem się około października, zdecydowałem się na usunięcie migdałków. Po zabiegu poprawy zero, dalej co 2,3 miesiące choroba. W 2010 roku kolejny raz dostałem Luivac, kolejny raz pół roku bez bólu.

W 2011 roku po chorobie nie mogłem pozbyć się kaszlu, skierowano mnie na badanie do pulmonologa, stwierdzono lekką astmę, po roku odstawiłem kortykosteroidy, problem kaszlu zniknął.

Choroby dalej co 2,3 miesiące. Na przełomie 2012/2013 roku zaczęły mi się zatykać zatoki, ropna wydzielina, ostry ból podniebienia oraz w okolicach oczu. Leczenie antybiotyk + Sinupret + Gripstop. Skierowanie do alergologa, kolejne testy skórne, nie wykazały nic. Od tamtej choroby każda teraz wygląda tak samo, ostry ból zatok, zatkane zatoki. Kolejne skierowanie do laryngologa oraz RTG zatok(które nie zostało obejrzane bo było na płytce a komputery zepsute) i od 3 miesięcy stosuję różne zestawy lekarstw
1 miesiąc:
Claritine + Flixonase
2 miesiąc:
Claritine + Nasonex
3 miesiąc:
Xyzal + Avamys + Sinupret(do dzisiaj -zaczęło mi zatykać ostro zatoki)
Zestaw od dzisiaj:
Clatra + Fanipos

Dołączam zdjęcie RTG + zdjęcia z posiewów
Dostałem skierowanie do szpitala na omówienie zabiegu zmniejszenia śluzówek nosa. I tutaj moje pytania.

Czy jest to potrzebne? Wydaje mi się, że nie do końca zostały wykonane wszystkie możliwe badania aby być w 100% pewnym co do kolejnego zabiegu, już raz usunąłem migdałki i nie dało to skutku.

Dziękuję za lekturę i jakąkolwiek odpowiedź na moje pytanie.

Zdjęcia
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8c8e6817e88cd6b0.html - 2008
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7057a8fecb64524b.html - 2008
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fded8a6d5a960d6b.html - 2012
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ecec72f4cc57388.html - 2012
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/22c2c2cd85a263f1.html - RTG (2014 kwiecień)
napisał/a: radek07 2014-07-24 12:12
Czy miałeś problemy z zatokami i nosem w momencie kiedy miewałeś anginy?
Czy twój nos zatyka się na dzień dzisiejszy?

Te linki nie działają.
napisał/a: greenmusic 2014-07-24 12:56
Zdjęcia już działają.

W gimnazjum nie przypominam sobie, w technikum pojawiał się obfity katar, gdy poszedłem do pracy no to już przeważnie katar się pojawiał i trwał nawet z 3 dni. Od 1,5 roku jak choruje gardło mnie nie boli tylko okolice oczu i podniebienie, a jak wczas nie zastosuje antybiotyku zlewa się to na oskrzela.

Zapomniałem dodać, że pracuję w zakładach chemicznych, produkują nawozy itp.. nie mam styczności cały czas tylko jak idę coś naprawić uruchomić(jestem elektrykiem). Jednak nie zaprzeczę, że pył jakiś się unosi, w bardzo małym stężeniu ale jest.

Tak zatykają się biorę teraz te lekarstwa ale, skutek tego jest średni niby sobie dam dawkę do nosa, jest ok przez pół dnia a kolejne pół się meczę zanim dam drugą.
napisał/a: radek07 2014-07-24 13:15
Czy uważasz, że problem z anginami a problem z zatokami i nosem to dwie różne rzeczy? Czy problem z zatokami i nosem rozpoczął się po rozpoczęciu pracy?

Chodziłeś kiedykolwiek na basen lub chodzisz nadal?
W momencie kiedy twój nos się zatyka czujesz w nim suchość, pieczenie lub kłucie?
napisał/a: greenmusic 2014-07-24 14:37
Wlasnie mysle ze problem z zatokami mogl zaczac sie wtedy gdy mialem lekcje w szkole na basenie w zimie. Bylem kilka razy na basenie gdy skonczylem szkole przewaznie gdy wychodzilem po basenie pieklo mnie bardzo w nosie.
Teraz jak mam zamknięta ktoras z zatok zawsze czuje suchosc w nosie czasem mnie piecze a czasem kluje. Mysle ze zatoki miały cos wspólnego z anginami. Po rozpoczęciu pracy mogl sie nasilic bo niestety czasem pracuje w zapylonych pomieszczeniach
napisał/a: radek07 2014-07-24 14:53
Kiedy ostatni raz byłeś na basenie; znasz dokładną datę ostatniej wizyty na basenie?
napisał/a: greenmusic 2014-07-24 22:16
Przepraszam, że tak późno odpisuję ale byłem w pracy.

Ostatni raz byłem jakieś 3 lata temu.
napisał/a: radek07 2014-07-25 10:00
Ilu lekarzy widziało twój nos od środka przez te wszystkie lata?
Nikt z lekarzy nie zaproponował zrobienia tomografii komputerowej?

Czy twój nos potrafi się zatkać w momencie?
Jeśli się zatka, czujesz w nim suchość, pieczenie i kłucie?? Jeśli czujesz suchość, pieczenie i kłucie to czy te objawy występują na samych początkach dolnych małżowin nosowych?
Czy słyszałeś o takim czymś jak płukanie nosa?
napisał/a: greenmusic 2014-07-25 11:37
radek07 napisal(a):Ilu lekarzy widziało twój nos od środka przez te wszystkie lata?
Nikt z lekarzy nie zaproponował zrobienia tomografii komputerowej?

Czy twój nos potrafi się zatkać w momencie?
Jeśli się zatka, czujesz w nim suchość, pieczenie i kłucie?? Jeśli czujesz suchość, pieczenie i kłucie to czy te objawy występują na samych początkach dolnych małżowin nosowych?
Czy słyszałeś o takim czymś jak płukanie nosa?


Oprócz zaglądnięcia na wizycie(takie standardowe) to żaden.
Żaden z lekarzy nie zaproponował tej opcji, dopiero niedawno się dowiedziałem że powinno być takie badanie zrobione.
Wystarczy, że poleżę 5 min i za chwilę mam zatkaną jedną dziurkę. Rzadko się zdarza, że mam obie dziurki naraz zamknięte, w jeden dzień jedna w drugi druga i co jakiś czas zmiana.
Suchość czuje w jamie nosowej a także na początku dolnej małżowiny nosowej, na końcu tej małżowiny czuje pieczenie oraz tak jakby tam coś urosło.
Tak słyszałem oraz czytałem o płukaniu nosa. Kolega miał kiedyś polipy w nosie i po zabiegu lekarz zalecił płukanie nosa tym http://www.strefalekow.pl/product/details/sinus-rinse-zestaw-do-plukania-zatok-i-sluzowki-nosa-dla-doroslych-podstawowy.html
napisał/a: radek07 2014-07-25 12:29
greenmusic napisal(a):Suchość czuje w jamie nosowej a także na początku dolnej małżowiny nosowej, na końcu tej małżowiny czuje pieczenie oraz tak jakby tam coś urosło.
To pieczenie czujesz w okolicach nosogardła? Czujesz tylko pieczenie czy kłucie też?

greenmusic napisal(a):Tak słyszałem oraz czytałem o płukaniu nosa. Kolega miał kiedyś polipy w nosie i po zabiegu lekarz zalecił płukanie nosa tym http://www.strefalekow.pl/product/details/sinus-rinse-zestaw-do-plukania-zatok-i-sluzowki-nosa-dla-doroslych-podstawowy.html
Można płukać 'sinus rinsem' albo 'fixsinem' z solą lub bez; woda do płukania ma być porządnie przegotowana. Płukanie nosa przy pomocy sinus rinsa i fixsina jest dobre bo używa się dużej ilości wody, która wypełniając jamę nosową i zatoki pozwala na szczegółowe wypłukanie nieczystości, które wdychamy, ale nie jest dobre pod względem czystości wody; woda zawiera różne związki chemiczne, które mogą podrażniać błonę śluzową; zawiera np: chlor, który podrażniając błonę śluzową może powodować zatykanie się nosa; dlatego pytałem czy chodzisz na basen. Bardziej sterylnym środkiem do płukania jest 'marimer': http://www.aptekagemini.pl/product/image/23351/1406009919apteka_internetowa_gemini_marimer_woda_morska_spray_izotoniczny_100ml.jpg ...ale on znowu nie wyczyści zatok tak jak 'sinus rinse' albo 'fixsin' tylko samą jamę nosową.

Wydaję mi się, że powinieneś wybrać się do laryngologa, który ma endoskop i wie jak go używać, po za tym najlepiej by było wykonać tomografię. Osobiście wydaję mi się, że cały problem jest spowodowany alergią lub wdychaniem środków chemicznych, które doprowadziły do problemów z błoną śluzową, ale to tylko przypuszczenia, trzeba wykonać badanie endoskopem i najlepiej zrobić tomografie bo może jest tam coś innego; jeśli cały problem faktycznie jest spowodowany alergią trzeba brać pod uwagę np: 'przerost małżowin'.

Czujesz ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła?
napisał/a: greenmusic 2014-07-25 13:15
Ścieka zawsze jak już jest stadium ostrego zapalenia i nie da się już nic wydmuchać
napisał/a: radek07 2014-07-25 20:53
greenmusic napisal(a):Suchość czuje w jamie nosowej a także na początku dolnej małżowiny nosowej, na końcu tej małżowiny czuje pieczenie oraz tak jakby tam coś urosło.
To pieczenie czujesz w okolicach nosogardła? Czujesz tylko pieczenie czy kłucie też?