wielokrotne kichanie w okresie lata

napisał/a: elo1989 2007-08-16 16:02
Witam, mam 18 lat, mieszkam w Piotrkowie Trybunalskim i od kilku lat zaobserwowałem u siebie nasiolne kichanie w okresie lata. Pojawia się ono w czerwcu i trwa do sierpnia a nawet września. Kicham wtedy bardzo często a rano łzawią mi oczy. Przyjmuje od około 4 lat Zyrtec i dolegliwości te przechodzą. Chciałbym jednak zacząć się jakoś leczyć i nie wiem w jaki sposób. Chciałbym się dowiedzieć na co mogę być uczulony. Proszę również podanie kontaktu do alergologów w Piotrkowie Trybunalskim bądź Łodzi. Dziękuje ;)
napisał/a: maria_190 2007-08-17 13:46
Witaj :) oczywiście że możesz to leczyć, nie wyleczysz się w 100% ale może Ci się udać że alergia przejdzie w stan uśpiony. Co do sposobów leczenia to lekarz po prostu przepisze Ci odpowiednie leki które będziesz zażywał po pewnym okresie alergia powinna przejść w stan uśpiony (to zależy od tego jak bardzo zaawansowana jest ta alergia). Co do lekarzy to wybacz ale Ci nie podam ponieważ nie jestem z Łodzi :) Pozdrawiam.
napisał/a: elo1989 2007-08-17 22:07
maria_190 napisal(a):Witaj :) oczywiście że możesz to leczyć, nie wyleczysz się w 100% ale może Ci się udać że alergia przejdzie w stan uśpiony. Co do sposobów leczenia to lekarz po prostu przepisze Ci odpowiednie leki które będziesz zażywał po pewnym okresie alergia powinna przejść w stan uśpiony (to zależy od tego jak bardzo zaawansowana jest ta alergia). Co do lekarzy to wybacz ale Ci nie podam ponieważ nie jestem z Łodzi :) Pozdrawiam.



Dziękuje Ci bardzo za odpowiedź.

Słyszałem o przeprawadzaniu jakichś badań żeby zobaczyć na co ma się alergie, czy takie badanie również zostaje robione? Prosze jeszcze o więcej wiadomości.

A osoby poinformowane jeszcze raz prosze o dobrych prywatnych alergologów w Piotrkowie Tryb badź Łodzi ;)
napisał/a: klapouszek2 2007-08-18 22:52
wklejam część artykułu (http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51186,1362173.html) bo to jakby odpowiedzi na większość Twoich pytań namiarów na alergologów nie podam bo nie znam .

....Do rozpoznawania rodzaju alergii służą testy.

- Testy oznaczone są kolorami. W pudełku jest kilka rodzajów fiolek - każda z nich służy do badania innego alergenu. Są też dwie fiolki z oznacznikiem histaminy, czyli substancji wydzielanej w przebiegu każdej reakcji alergicznej. Jeśli wkłujemy ją w rękę, powstanie bąbel, który jest wzorcem alergii dla każdego człowieka. Jeżeli po wkłuciu w skórę fiolek z alergenami powstaną większe od niego bąble (lub o średnicy 3,5 mm), oznacza to, że jesteśmy uczuleni.

Skąd wiadomo, na co jesteśmy uczuleni?

- W testach jest wiele alergenów: roztocza kurzu domowego, mączne, sierściowe (pies, kot, królik, świnka morska, koń, krowa) czy wziewne (pyłki traw i drzew). Przy trawach wystarczy oznaczenie jednego alergenu. Z pyłkami drzew jest inaczej - trzeba oznaczyć każde osobno, ale generalnie dzieli się je na drzewa wczesne i późne. Wczesne to leszczyna, olcha, brzoza, późne - topola, akacja, dąb. Ostatnie alergeny w testach to pleśnie domowe towarzyszące pylącym trawom oraz alergeny pokarmowe. Czasami zamiast testów skórnych wykonuje się testy z surowicy krwi. Warto pamiętać, że jeden test nie wykaże wszystkich uczuleń przy jednym podejściu.

A czy przed alergią może uchronić szczepionka? I czy to właściwy czas, by ją przyjąć?

- Ten czas dla niektórych już się kończy. Szczepionkami odczula się pyłki drzew, traw, roztocza i owady - pszczoły i osy. Nie ma jeszcze, niestety, zidentyfikowanego alergenu komara. Pszczołę i osę odczula się w warunkach klinicznych, nigdy w poradni. Roztocza kurzu domowego usuwa się odczulaniem całorocznym. Przez pierwsze trzy miesiące podaje się szczepionkę co tydzień, potem co miesiąc-półtora, ale przez trzy do pięciu lat. Jeżeli po dwóch latach odczulania nie ma efektu, wówczas kończy się odczulanie. Pyłki trzeba odczulać przynajmniej dwa sezony, ponieważ okres pylenia co roku przebiega inaczej. To odczulanie również prowadzi się przez trzy-pięć lat. Pleśnie odczula niewiele ośrodków, bo jest to dosyć niebezpieczne dla życia pacjenta.


Każdy może się odczulić?

- Aby odczulanie zadziałało nie można być uczulonym na więcej niż cztery alergeny. Im ich mniej, tym efekt lepszy. Nie można też cierpieć na żadną chorobę przewlekłą. Warto też dodać, że odczula się pacjentów do 40. roku życia.

Czy alergie da się wyleczyć?

- Alergikiem jest się całe życie, choć nie zawsze występują jej objawy. Można ją zatem jedynie zaleczyć. A alergologia pomaga im w złagodzeniu objawów i czyni życie lżejszym.
napisał/a: mozaika 2007-08-26 00:28
jezeli kichasz w okresach czerwiec lipiec sierpien i wrzesien to mozesz byc uczulony na wiele pylkow gdyz wtedy jest tzw epicentrum pylen choc niektorzy zaczynaja juz od konca lutego kiedy to pojawiaja sie pierwsze alergeny jak np ja w miesiacach ktore wymieniles pyla trawy zborza a we wrzesniu alternaria czyli grzyby jest ich oczywiscie duzo wiecej ale podalam te glowne dobrze zebys byl pod opieka alergologow bo leczenie na wlasna reke nie jest najlepszym rozwiazaniem poza tym u lekarza dowiesz sie wiecej o swojej chorobie i szczepionkach pozdrawiam i zycze zdrowia