wiek ciąży

napisał/a: bastet986 2013-05-06 13:05
Witam serdecznie.
Mam pytanie,które bardzo mnie trapi.
Mianowicie...
Ostatni okres miałam ok. 14 marca ( tu niestety nie jestem pewna, bo nie zaznaczyłam sobie- od dawna mam nieregularne okresy i już nie przykładam do nich większej uwagi). Wg tej daty wychodzi mi, że powinnam być w ok. 8 tyg. Dziś byłam na USG. Dzidzia ma śliczne kształty-wręcz podręcznikowe,ale na 6 tydzień. Serduszko bije, wielkość 0,62 mm i lekarz powiedział, ze to 6 tydzień i jeden dzień (CRL 0,62mm-- 6,1 Hbd FHR+ ). Automatycznie spojrzałam w kalendarz i wg. wieku ciąży jaki podał lekarz z USG niby się zgadza, bo formalnie Dzidka spłodziliśmy na Wielkanoc, ale wg. daty ostatniej mies. niby Dzidek powinien być większy- po prostu nie rozumiem, czy USG podaje wiek od "wyprodukowania", czy tak jak się to liczy normalnie? Trochę panikuję, bo jedna ciąża już mi obumarła.
*Zastanawia mnie jeszcze jedno. Od paru lat borykałam się z nadżerką-nie leczyłam jej, bo nie miałam na to środków (wypalanka odpadała ze względu na bezdzietność), a dziś dr. napisał, że Tarcza części pochwowej: czysta. Czy znaczy to,że już nie mam tego cholerstwa? A może nie była to nadżerka( nigdy nie miałam jakichś dokładniejszych badań poza jedną cyto).
*I jeszcze jedno pytanko-przepraszam najmocniej za taką serię,ale mój lekarz jest małomówny i bardzo pospieszny- Mam wrażenie, że na zdjęciu widoczne jest jakby drugie jajo płodowe-zauważyłam to dopiero w domu-takie wciśnięte z tyłu-widać tylko taki cienki pasek wyglądający jak to normalne,tylko po prostu gdzieś tam dalej z tyłu. Możliwe jest,żeby lekarz nie zauważył drugiego jaja? Żebym się później nie zdziwiła?... :) (wczoraj latały nade mną dwa bociany;p haha)
Była bym bardzo wdzięczna za szybciutką odp. z wyjaśnieniem jak krowa na rowie, bo martwię się- drugi raz tego nieszczęścia nie przeżyje chyba i jak już mam liczyć się z porażką, to wole mieć wcześniej świadomość, że nie jest do końca tak jak powinno być i może zdarzyć się nieszczęście...
napisał/a: Gracee 2013-05-07 19:09
Na początku powiem, że przykro mi z powodu straty pierwszej ciąży:(
Wyróżniamy dwa sposoby wyliczania wieku ciąży. Jeden to od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a drugi to wg. USG. Różnica między tymi dwoma pomiarami może wynosić właśnie dwa tygodnie. Tak jest u Ciebie bo wg. OM wynosi 8 tygodni natomiast wg. USG 6 tygodni. Nie ma się czym przejmować to zupełnie normalna sytuacja. Serduszko bije, dzieciątko rośnie i trzeba się tym cieszyć i myśleć pozytywnie. To, że poprzednia zakończyła się tragicznie nie znaczy, że teraz też tak będzie. Głowa do góry!!!!
bastet986 napisal(a):
*I jeszcze jedno pytanko-przepraszam najmocniej za taką serię,ale mój lekarz jest małomówny i bardzo pospieszny- Mam wrażenie, że na zdjęciu widoczne jest jakby drugie jajo płodowe-zauważyłam to dopiero w domu-takie wciśnięte z tyłu-widać tylko taki cienki pasek wyglądający jak to normalne,tylko po prostu gdzieś tam dalej z tyłu. Możliwe jest,żeby lekarz nie zauważył drugiego jaja? Żebym się później nie zdziwiła?... :) (wczoraj latały nade mną dwa bociany;p haha).

Jeśli masz jakieś wątpliwości zapytaj lekarza przy kolejnej wizycie. Czasem takie sytuacje się zdarzają ale bardzo rzadko by lekarz nie zobaczył drugiej ciąży
napisał/a: córka ewy 2013-06-07 18:03
Witam, mam pytanie, które mnie dosyć mocno nurtuje... Otóż. Ostatnią @ miałam 20 kwietnia. Lekarz stwierdził dzisiaj że jest to 7tc i 1 dzień. CRL 10, 12 mm na USG i ginekolog stwierdziła, że płód ma około 4 tyg, 1 dzień. Czy ona mogła się pomylić?
Tzm, czy na tym etapie te dni są prawdopodobne?
napisał/a: wikam2 2013-06-07 18:28
Lekarz policzył ciążę od ostatniej miesiączki czyli wyszło 7 tygodni. Usg pokazało faktyczny wiek płodu, bo przecież dzidzia zawsze jest młodsza niż ta ciąża wyliczona. W ciąży jesteś 40 tygodni, dziecko ma jednak ok. 38 czasem mniej, czasem więcej. Wszystko zależy od cyklu i owulacji.
napisał/a: córka ewy 2013-06-07 18:36
ok, ja to wszystko rozumiem :)
tylko zastanawiam się w jakim stopniu te badania mogą być prawidłowe, czy można określić datę poczęcia. I czy ona mogłaby być w tym przypadku 3 tygodnie po pierwszym dniu OM. Przecież na logikę wcześniej, skoro jestem w 7tc wg niej, to zapłodnienie powinno nastąpić 2 tygodnie później i maleństwo powinnam mieć już 5 tygodni około.
napisał/a: wikam2 2013-06-07 21:44
A cykle miałaś zawsze książkowe, 28 dniowe z owu po środku? :)