Wieczna flegma

napisał/a: advercik 2015-09-11 15:05
Witam mam 19 lat od jakiegoś czasu mam bardzo gęstą ślinę w gardle (już z kilka lat). Jest ona bardzo irytująca, przełknąć jej się nie da. Odkrztusić jest ją ciężko, jak mi się uda, to po chwili i tak znowu się pojawia. Wydaję mi się, że ciężej mi się mówi z zalegającą gęstą śliną. Z rana ta gęsta ślina jest koloru żółtego, potem taka bielsza. Przez tą flegmę chyba mi się ciężej oddycha i gorzej ze smakiem, z kondycją też cienko, zaraz mnie łapie zadyszka. Od dwóch dni stosuję flegaminę w tabletkach i piję imbir, może trochę łatwiej się odkrztusza ale i tak ona pojawia się na nowo, może muszę ją całą odkrztusić bo nigdy tego nie robiłem. Szkoda że dopiero teraz zacząłem z tym coś działać. .Co byście poradzili w tej sytuacji?
Może to od skrzywionej przegrody z dzieciństwa? Do stycznia mam mieć ją zoperowaną.
napisał/a: advercik 2015-09-11 20:47
Wiem, że kiedyś byłem alergikiem, czy to zostaje?
Dla pewności kupiłem sobie cetalergin, będę go przyjmował miesiąc i jak nie odczuję żadnej poprawy to alergię wykluczę. Dobre posunięcie?
napisał/a: piotrosiama 2015-09-12 16:12
Pewnie należysz do tej grupy osób które same się leczą. :( Przypuszczam, że jakiś czas temu przechodziłeś infekcję która nie została do końca wyleczona.
Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie połykaj tej wydzieliny /flegmy/ bo to siedlisko bakterii. Flegamina może być za słaba w działaniu, skuteczniejsza byłaby Mukolina w syropku ale to już będzie chyba na receptę.

Czytałeś ulotkę i opinie pacjentów nt CetAlerginu ?
napisał/a: radek07 2015-09-12 20:32
Czy twój nos się zatyka?
Czujesz w nim suchość?
Czujesz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła?

Kto i dlaczego zalecił prostowanie przegrody nosowej?
napisał/a: advercik 2015-09-13 12:58
W dzieciństwie często chorowałem na zapalenie oskrzeli. Wtedy zdarzyło mi się czasami połknąć, teraz wypluwam ją jak tylko ją poczuję. Byłem u laryngologa, bo miałem inny problem dotyczący krwawienia z nosa, przepalił mi żylaki (już krwawienia nie mam) i sam powiedział, że najlepiej jakbym wyprostował tę przegrodę. Rzeczywiście w lewej dziurce mam gorszy przeciąg, dodatkowo mam dużo gorszy słuch na lewo ucho i jeśli chcę to wyleczyć, to od tego trzeba zacząć. Czytałem ulotkę z grubsza, zapoznałem się ze skutkami ubocznymi. Opinie w internecie były dobre.
Często zatyka mi się jedna dziurka, ale nie cała. Smarkanie nie pomaga. Przy ćwiczeniach siłowych jest lepiej. Najczęściej przytyka się podczas snu. Choć zauważyłem, że wczoraj i dziś gdy wstałem 2 dziurki były w porządku, może to przez odkrztuszanie tego dziadostwa. Suchość bardziej czuję w gardle,a ta wydzielina spływa jak zaciągnę nosem przy odkrztuszaniu.
Flegamina coś tam pomaga, mam już rzadszą ślinę i zmieniła barwę na jaśniejszą.
napisał/a: radek07 2015-09-13 17:22
U ilu laryngologów byłeś?
Nie zalecono Ci wykonania tomografii komputerowej?
napisał/a: advercik 2015-09-13 20:11
U dwóch. Pierwszy kazał mi smarować maścią przegrodę na krwawienie, ale nie pomagało. Też zauważył krzywą przegrodę. Do drugiego poszedłem prywatnie ten mi przypalił żylaki i wystawił skierowanie. Skrzywienie zobaczył święcąc latarką. Tomografii żadnej nie zlecili. Sam sprawdzałem, wsadzająć pałeczkę do ucha, w jedną dziurkę wchodzi bez problemu, w drugą już nie. Szkoda, że lekarz u którego byłem w dzieciństwie z mamą podczas złamania nosa, nie zlecił jego wyprostowania. O tej flegmie im nie wspominałem, bo jakoś mi to wypadło mi to z głowy.
napisał/a: advercik 2015-09-14 18:56
Co byście polecili, jakiś wymaz z gardła? Testy alergologiczne?
napisał/a: radek07 2015-09-14 19:40
Oprócz skrzywionej przegrody możesz mieć przerośniętą małżowinę itp. Najlepiej by było wykonać tomografię; na tomografii wszystko będzie widoczne czarno na białym; albo przynajmniej iść do laryngologa, który ma endoskop i wie jak się go używa; powinno się sprawdzić ujścia zatok itp. Odpowiednia diagnoza i odpowiedni zabieg mogłyby zakończyć problem.
Możesz też oczywiście zrobić testy alergiczne, wymazy i dobrać odpowiednie leki, ale skoro problem trwa dłuższy czas raczej trzeba myśleć o badaniu typu tomografia.
napisał/a: advercik 2015-09-14 20:13
Pewnie się długo czeka na taką tomografię, a prywatnie to ~200zł kosztuję. Przed operacją przegrody nie przyglądają się temu dokładniej? Czytałem posty osób które miały mieć tylko operację przegrody, to potem się okazywało, że jeszcze usuwali im torbiele, małzowiny chyba też korygowali. Czy na ewentualne korygowanie małżowiny, czeka się krócej niż na operację przegrody nosowej?
Wymaz zrobię na dniach
napisał/a: radek07 2015-09-14 20:36
Przez NFZ czeka się około 2 miesięcy, ale zależy gdzie - w niektórych szpitalach może być krócej. Prywatnie w Luxmedzie chyba wychodzi najtaniej, około 290 złotych.

advercik napisal(a):Przed operacją przegrody nie przyglądają się temu dokładniej?


Z lekarzami jest różnie, niektórzy nie potrzebują tomografii bo wiedzą co robią, z drugimi jest tak, że też twierdzą, że nie potrzebują wyniku tomografii bo wiedzą co robią a okazuję się, że coś pominęli albo zrobili nie tak dobrze jak powinno być. Najlepiej jest wykonać tomografię; nawet jeśli lekarz jej nie zalecał.

advercik napisal(a):Czytałem posty osób które miały mieć tylko operację przegrody, to potem się okazywało, że jeszcze usuwali im torbiele, małzowiny chyba też korygowali.


Tak to właśnie jest z lekarzami, mogą coś pominąć i nie dopatrzyć; najlepiej jest zrobić tomografię.

advercik napisal(a):Czy na ewentualne korygowanie małżowiny, czeka się krócej niż na operację przegrody nosowej?


To nie ma większego znaczenia, terminy operacji mogą być różne, nie zważając na to czy to tylko prostowanie czy korygowanie.
napisał/a: advercik 2015-09-15 13:01
Na razie wziąłem skierowanie na wymaz. Zapomniałem się spytać lekarza, czy od razu jak tam pójdę, to tego samego dnia zrobią mi ten wymaz i ile się czeka na wyniki?


A z tym tomografem, to mam dostać skierowanie do laryngologa, a laryngologa poproszę o skierowanie na tomografię nosa.I jak jeszcze wyjdą te małżowiny na zdjęciu to może przed operacją przegrody przekażę ją chirurgowi?
Dobry pomysł?