wezly chlonne

napisał/a: Monika_81f 2007-04-02 10:28
Od jakiegos czasu zauwazylam powiekszenie wezla chlonnego po prawej stronie szyi.Czasami boli a czasami nie.Nie mam goraczki ,gardlo pobolewa troszke ale nie tak jak przy anginie.Mam tez wrazenie rozpychania tego miejsca.Gdy bylam u endokrynologa to poprosilam o zrobienie usg i nic te badanie nie wykazalo.Poziom hormonu TSH tez jes dobry(0.94)Gdy zaczyna bolec mnie ten wezel to takze pojawia sie silny polowiczy bol glowy i prawego ucha.Boje sie czy nie jest to paciorkowiec lub cos powazniejszego.Z tej prawej strony czuje sie jakbym byla spuchnieta.Gardlo mam czste.Co moze mi dolegac?Prosze o odpowiedz.Dziekuje i pozdrawiam.
napisał/a: Peter 2007-04-02 11:27
Obawiam się, że to zapalenie nerwu żuchwowego lub twarzowego. Zapalenie to może mieć (i raczej ma) tło infekcyjne (powiększony węzeł chłonny). Należałoby zastosować standardowe leczenie:
1. Antybiotyk o szerokim spektrum np. Klindamycyna.
2. Leki p/ zapalne - doustne np. olfen lub lepiej w jonoforezie (diclofenak lub butapirazol)
Wymaga to leczenia i to skutecznego, gdyż przewlekający się stan zapalny nerwu może spowodować przykurcze mięśni twarzy, a nawet porażenia.
I jeszcze jedno, jeśli gardło pobolewa, to warto zrobić wymaz na posiew.