Wątroba

napisał/a: polańska 2009-08-24 21:27
witamm miło ze pan wrócił.2 miesiące temu wylądowałam z zapaleniem wątroby w szpitalu.Pan już w lutym z wyników badań krwi sugerowł że mam problemy z wątrobą.W szpitalu zrobili mi biopsje wątroby.Mam minimalne uszkodzenie wątroby nie wykryto żadnych wirusów tylko przeciwciała AMA.Czekam na wizyte u hepatologa.Dziś zrobiłam enzymy oto wyniki ALT181,7[5-40] AST246[5-41] gGT 227,7[0-55] bilirubina 1,14[0,3-1] jestem osłabiona wymiotuje.Co się dzieje z tą wątrobą?
napisał/a: dimedicus 2009-08-24 22:42
Witam! Wyniki wskazują na pierwotną marskość żółciową wątroby lub duktopeniczną postać pierwotnej marskości żółciowej wątroby(inaczej przedwczesna)należy też rozważyć pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych.Czy jest znany wynik biopsji?(w jakiej fazie?)
napisał/a: polańska 2009-08-24 23:08
oto wynik biopsji.Architektonika narządu w pełni zachowana,budowa zrazikowa prawidłowa.W przestrzeniach wrotnozółciowych skąpe,drobne skupiska limfocytów,w pojedynczej przestrzeni nieco obfitszy naciek, w obrębie zrazików pojedyncze limfocyty- ślad aktywności zapalnej.Przewodziki żółciowe zachowane we wszystkich przestrzeniach wrotnych, bez cech duktopenii, dysplazji i destrukcji. włóknienia nie stwiedza się. Słuszczenie i zwyrodnienie tłuszczowe- 5 % hepatocytów. Żyły centralne i zatoki odpowiednio szerokie, puste. Zwyrodnienie glikogenowe jąder dość licznych hepatocytów. Cholestaza wewnątrzkomórkowa umiarkowanego stopnia w rozproszonych hepatocytach. Nieliczne rozproszone hepatocyty ze zmianami uszkodzeniowymi. Nieznaczna anizocytoza
Grading wg HAI: 1 pkt
Staging wg HAI: 0 pkt
Stłuszczenie: 1 stopień
napisał/a: dimedicus 2009-08-25 07:13
Nie jest tak źle ale też nie za dobrze.Oczywiście jest wskazane leczenie,wątroba się zregeneruje ale należy spożywać więcej warzyw i owoców(zastosować dietę lekkostrawną wątrobową)zastosować leki regeneracyjne na wątrobę.(Jest ich kilka rodzajów,jak potrzeba to podam,również dietę)
napisał/a: polańska 2009-08-25 12:09
Bardzo bym prosiła o podpowiedż co mogę brać aby wątroba nie dawała o sobie znać w tak nieprzyjemny sposób.Od dawna nie jadam tłustych potraw,czasem zjem kawałek bułki i po tym czuje się strasznie struta mam zawroty czuje sie jak pijana.Zaznaczam że wogóle nie pije alkoholu.Jak wypiłam pół piwa to czułam sie jakbym wypiła skrzynke wódki więc nie dotykam wogole alkoholu.Mam usunięty woreczek żółciowy i praktycznie od tego czasu mam problemy z trawieniem.
napisał/a: dimedicus 2009-08-25 12:42
Należy zastosować leki propulsacyjne( zwiększające perystaltykę)a są to : np.Colon C,oraz leki na wątrobę np Essentiale Forte czy Liv 52
napisał/a: polańska 2009-08-25 12:48
Dziękuję bardzo za udzielenie wskazówek i rad.Pozdrawiam.
napisał/a: polańska 2009-08-27 19:27
Witam!Dziś byłam u lekarza hepatologa.Dostałam skierowanie na badanie : białko + foreza , GPT,GGTP za tydzień mam przyjść z wynikiem.Mam pytanie co to są za badania?
napisał/a: polańska 2009-09-10 16:21
Przepraszam że zwracam się tak bezpośrednio do pana.Udziela pan rzeczowych odpowiedzi i dlatego kieruje do pana te posty.Moja lekarka poszła na urlop i zostałam z wynikami sama.Gdyby pan był łaskaw objaśnić mi co oznaczaja moje wyniki byłabym bardzo wdzięczna.
białko całkowite 7,23 [6-8]
abuminy 60,62 [53-66]
globuliny alfa1 2,08 [2,0-5,5]
globuliny alfa2 7,14 [6,0-12,0]
globuliny beta1 9,48 [9,2-12,5]
globuliny bete2 2,37 [2,9-4,5]
globuliny gamma 18,32 [11-21]
wskaźnik A/G 1,5
ALT 134
g-GT 151
napisał/a: polańska 2009-09-10 20:19
Puk puk może w złym miejscu pisze.Niestety ale postęp techniczny mnie wyprzedza o duuuży krok.Co tu dużo mówić nie moge doczekać się pana odpowiedzi.
napisał/a: dimedicus 2009-09-11 12:50
Całość wyników w dalszym ciągu wykazuje problem z wątrobą i tu należy szukać przyczyny,co powoduje wystąpienie takich stanów,wiadomo że na wątrobę ma wpływ miedzy innymi(nie wspominam o prawidłowym żywieniu)woreczek żółciowy czy trzustka.
napisał/a: polańska 2009-09-11 14:14
Witam.Bardzo mi pan pomaga.Lekarze każa mi tylko robić kolejne badania.Wiem że coś się dzieje z wątroba.Woreczka żólciowego nie mam usunięty.Chciałam zapytać czy od wątroby mogą boleć mięśnie kości bo mam takie bóle.Pękają mi też naczynka pod skórą i robią się siniaki.Boli mnie całe ciało. Hepatolog stawia na autoagresje 17.09 mam wizyte a lekarz rodzinny dał mi skierowanie do reumatologo z podejrzeniem chorób tkanki łącznej.Przy takim tempie wyjaśniania co mi jest nabawie się:nerwicy: