Wada rozwojowa macicy

napisał/a: sylwial25 2014-01-23 21:34
Witam,
rok temu miałam robione pierwsze w życiu USG dopochwowe i lekarz wykrył u mnie wade rozwojową macicy. Stwierdził, że mam przegrodę która dzieli macicę na dwie części - powiedział jednak że nie wie jak duża jest ta przegroda i jak jest usytuowana. Jednak w opisie badania napisał, że jest to macica dwurożna, a jak się dowiedziałam potem z internetu - z przegrodą a dwurożna to dwie różne wady rozwojowe.
W efekcie jestem zmartwiona bo lekarz mi powiedział że mogę mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę (na razie nie planuje, ale za jakieś 4 lata być może będę chciała się starać o dziecko), a na dodatek nie wiem dokładnie jaką mam wadę, jak duża jest ta anomalia i w jak dużym stopniu mogę mieć problemy z zajściem w ciążę. I stąd moje pytanie - co ja mam dalej robić w celu odpowiedzenia sobie na moje pytania - czy szukać bardzo dobrego lekarza który rozpozna z obrazu USG co to dokładnie za wada, czy USG jest po prostu za mało dokładnym badaniem żeby się tego dowiedzieć i muszę skorzystać z innego badania. Czy opłaca się czekać kilka miesięcy i robić badania na NFZ, czy NFZ nie operuje sprzętem który wykryłby moją wadę macicy?
Dziękuję za odpowiedź. :)