uzupełnianie witamin przy celiakii

napisał/a: error991 2014-05-29 13:11
Witam :) podczas ostatniej gastroskopii okazało sie, ze mam przepukline rozworu przełykowego i zmiany w dwunastnicy ktore moga wskazywac na zapalenie dwunstnicy lub celiakie.. :( pisze mogą wskazywac, poniewaz lekarka pobrała mi wycinek i powiedziala, ze tylko on moze to potwierdzic w 100% oraz zlecila badania na jakies przeciwciała. na wyniki jednak musze czekac 3 tygodnie. czuję sie nie najlepiej, mam kruche wypadające włosy, ciagle chce mi sie spac i schudłam. czytałam dużo o celiakii i wiem, ze np moga nie wchlaniac sie witaminy. czy moge wiec zaczac uzupelniac je tabletkami? tran, wapno, magnez? zeby czuc sie lepiej? czy te tabletki rowniez nie beda sie wchłaniac? Bardzo prosze o odpowiedz, troche przeraza mnie ta choroba i to jak schudłam, a lekarka nie zaleciła na razie zadnej diety, pewnie dopiero po badaniu wycinka cos zaleci.. Pozdrawiam
napisał/a: wieszak 2014-05-29 16:05
Witam:)
Faktycznie celiakia jest chorobą, którą wymaga dużo samozaparcia i organizacji swoich bezglutenowych posiłków, ale nie jest najgorszą z możliwych chorób :)
Wymienione przez Ciebie suplementy na pewno nie zaszkodzą i możesz któreś z nich przyjmować. Na razie na spokojnie poczekaj na wyniki i jeśli - niestety - okaże się, że masz celiakię wtedy po przejściu na dietę Twoje jelita się zregenerują i po jakimś czasie wchłanianie się poprawi. Najlepiej by było zrobić badania pod kątem poziomu minerałów, wtedy będzie wiadomo, czy masz braki. Zerknij na to badanie http://www.genom.com.pl/analiza-mineralow-z-pelnej-krwi.html
napisał/a: error991 2014-05-29 18:33
Nawet jesli długo ta choroba nie była u mnie wykryta i długo z nią "chodziłam" nie lecząc sie, to tez się zregenerują..? I czy długo ta regeneracja moze potrwac? Dodam, ze mam 22 lata, mam 160cm wzrostu i waze 42kg, jestem troche przerazona.. :(
napisał/a: wieszak 2014-05-30 12:53
Oczywiście, że się zregenerują:) Ale w jakim czasie to zależy tylko od stopnia uszkodzeń kosmków jelitowych i może to im zająć przynajmniej kilka miesięcy (a nawet 2 lata). Ale na razie to spekulowanie, bo nie masz tych wyników i nie wiesz co się dzieje w Twoich jelitach.
A odchodząc od celiakii - czy miałaś robione też inne badania? np.: tarczycy?
Pisałaś, że dużo schudłaś - tak po prostu zaczęłaś chudnąć, nie zmieniając diety (jedząc racjonalnie), nie stresując się niczym nadmiernie, nie zmieniałaś pracy/studiów?
napisał/a: error991 2014-05-30 17:35
Miałam kilka razy robione TSH i zawsze było w normie. Nie miałam raczej zadnych stresów, od stycznia zaczeły sie po prostu u mnie bóle brzucha no i schudłam...
napisał/a: Konstans 2014-06-03 14:26
error991 napisal(a):Miałam kilka razy robione TSH i zawsze było w normie. Nie miałam raczej zadnych stresów, od stycznia zaczeły sie po prostu u mnie bóle brzucha no i schudłam...


Tak jak pisała koleżanka wcześniej, poczekaj na wyniki.
Ja podczas jednej z kolejnych gastroskopii też miałam wykryty brak kosmków jelitowych. Odstawiłam gluten i po jakimś czasie odrosły, bo kolejna gastroskopia (co prawda po kilku latach pokazała to). Teraz ostatecznie nie jem glutenu z powodów zdrowotnych ale nie badałam sie pod katem celiakii. w moim przypadku nie widzę sensu.Ty jesteś na początku tej drogi i dobrze, że lekarz pobrał tez krew na przeciwciała. Będziesz miała ogólniejszy obraz.

Jakieś witaminy powinnaś suplementować, bo sama widzisz, ze osłabłaś. Dobrze sie odżywiaj - jedz duuuuużo warzyw, owoców, zdrowych olejów i pełnowartościowego białka. Odstaw gluten a już po 2 -3 tyg. odczujesz poprawę w samopoczuciu.

Może tez być tak, że ukryta forma celiakii na skutek zaostrzenia stanu zdrowia przeszła w postać objawową (stąd te bóle brzucha). W sumie to nawet lepiej, bo zaczęłąś się badać i szukać przyczyny złego samopoczucia.

Jesli masz pytania, daj znać :)


Pozdrawiam i życzę zdrowia.
napisał/a: error991 2014-06-26 18:54
cześć:)) odebrałam juz wyniki i okazało się, ze nie mam celiakii. Z jednej strony się cieszę, ale z drugiej... mam tą przepukline przełyku, refluks i stan zapalny żołądka. Dokuczają mi bóle w nadbrzuszu. ;/ Lekarka powiedziala, ze musze stosowac leki ipp i dobrac odpowiedni dla siebie, ten który jest wg mnie najskuteczniejszy. Mówiła tez o operacji przepukliny, ale tak jakos jakby hmm nieprzychylnie.. podobno moga byc powiklania typu brak odbijania, zwężenie przełyku. Ale ja mam naprawde juz dosc tych dolegliwosci:( chcialabym normalnie jesc i skonczyc z tymi bólami w nadbrzuszu :( miałam nadzieje, ze po tych badaniach dostane jakies leki, ktore mi pomogą - nic z tego :( tylko ipp :(
napisał/a: wieszak 2014-07-10 13:09
To dobrze, że nie masz celiakii :) Nawet bardzo! A jeśli chodzi o resztę Twoich problemów jak np.: wypadanie włosów i senność, to przede wszystkim sprawdź (pomimo, że nie masz celiakii) czy nie masz problemów z wchłanianiem. Gdy jelita szwankują to siłą rzeczy nie wchłaniasz prawidłowo i stąd te niedobory. Zerknij tu http://www.genom.com.pl/badania.html, może po objawach znajdziesz jakieś badania dla siebie. Pozdrawiam!