Utrata smaku po usunięciu migdałków

napisał/a: tt76 2010-01-29 23:17
Witam,

jestem 3 tyg po wycieciu migdałków (wskazanie: przewlekłe zapalenie). Mialam pelną narkoze, tydzien po zabiegu zjadlam rowniez opakowanie antybiotyku AUGMENTIN, jako ze rany wolno sie goily. Po tym jak wreszcie minal niemaly ból i chciałam sie w koncu najesc, zauwazylam ze cos sie stalo ze smakiem. Poczatkowo nie zwracalam na to uwagi, tłumaczylam opuchlizna gardła i tylniej czesci jezyka. Teraz z ranami juz coraz lepiej, moge jesc w sumie wszystko, ale smak mi sie kompletnie zmienil i po czesci zaniknal. Jedzenie jest paskudne, metaliczne, czuje ze cos jest slodkie czy kwasne ale inaczej i zadnego konkretnego smaku. Wiem np. ze pije slodki napoj ale nie wiem czy to herbata czy kawa. Potrawy które przed zabiegiem uwielbialam, teraz jestem w stanie ugryzc ze dwa razy.

Prawie nic nie znalazłam na ten temat na polskich stronach, wiec poszukalam na zagranicznych. Tam jest bardzo duzo osób z dokladnie takimi samymi pobjawami po tym zabiegu. Niektorzy miesiace i lata bez powrotu do normalnego stanu np tu:

http://www.steadyhealth.com/Taste_Following_Tonsillectomy_t200820.html

Owszem, znalazłam tez bardziej powazny niz forum artykul medyczny, gdzie mowią o braku zwiazku miedzy migdalkami i zmysłem smaku: http://www.physorg.com/news103824435.html , no ale ja wiem dobrze co i jak czuje.

Dzis mialam kontrole i pani doktor stwierdzila, ze nie slyszała wczesniej takich rzeczy od pacjentów i chyba na tej podstawie nie bardzo uwierzyla w to co mowie.

Nie chce panikowac, bo to w sumie tylko 3 tyg, ale czy ktos mial podobne objawy? PANIE DOKTORZE, czy takie cos zdarza sie po Tonsillectomi? A jezeli tak, to KIEDY PRZECHODZI??? Niby nic, a w dluzszym okresie czasu bardzo frustrujace....

Pozdrawiam serdecznie
napisał/a: pb11 2010-03-18 12:24
A ja miałam zabieg już prawie pół roku temu. Cały czas mam problem ze smakiem, nie cały czas jest tak samo, czasem czuję więcej, czasem mniej. Z reguły wszystko jest bez smaku.
A dodatkowo - mam uczucie (wiem, głupie, ale obrazowe porównanie) jakbym miała pająka w gardle. Kłak, którego nie da się przełknąć.
Chyba nigdy nie przejdzie, bo nic tam nie ma, zagoiło się ładnie.
Jest sposób, żeby sobie pomóc?
napisał/a: placid1 2010-03-18 20:32
Witam , też miałem zabieg jakieś 5 miesięcy temu ale u mnie jest odwrotnie smak dużo bardziej wyczulony, kiedyś duże ilości pieprzu soli musztardy najlepiej chrzanowej to była podstawa teraz absolutnie nic nie doprawiam a jedzenie i tak często wydaje mi się ostre
napisał/a: m25m77 2010-03-21 19:55
pb1 napisal(a):A ja miałam zabieg już prawie pół roku temu. Cały czas mam problem ze smakiem, nie cały czas jest tak samo, czasem czuję więcej, czasem mniej. Z reguły wszystko jest bez smaku.
A dodatkowo - mam uczucie (wiem, głupie, ale obrazowe porównanie) jakbym miała pająka w gardle. Kłak, którego nie da się przełknąć.
Chyba nigdy nie przejdzie, bo nic tam nie ma, zagoiło się ładnie.
Jest sposób, żeby sobie pomóc?


Witaj
Ja mam dokladnie to samo co Ty,cztery miesiące temu wycięto mi migdały, wszystko zagoiło się OK.Lekarze nic nie widzą w gardle ,a ja cały czas mam okropną "kluchę" i nie czuje smaku w ten sam sposób co Ty.Ja już nie wiem co robić ? Może Tobie ktoś podsunął jakiś pomysł ?
napisał/a: tt76 2010-04-08 17:51
Ello,

to znowu ja. jestem juz 4 miesiace po zabiegu i musze przyznac ze smaki wracaja. Nie jest jeszcze idealnie, ale jest znacznie lepiej. Tak jak lekarz mowil, stan taki, bezsamkowy moze trwac nawet kilka miesiecy. Jest to czas na odbudowe nerwow smakowych wyszarpanych podczas zabiegu. Tzn. one nie odrastaja, ale inne moga przejac ich funkcje. tak sie zdarza.

Klucha w gardle podobnie jak u was. Pozostala i chyba trzeba się z nia zaprzyjaźnic. Powiem szczerze ze już nawet nie pamietam jak to bylo bez niej i coraz mniej mi juz przeszkadza. Zauwazylam tez inne zmiany np. nie potrafie teraz cicho kichac :) a kiedys umialam bardzo dyskretnie.

Szkoda ze nie wypowiedzial sie zaden specjalista, bo problem widac isnieje. Nie mialam urojen. Dostalam w tej sprawie kilka wiadomosci !

Pozdrawiam
napisał/a: Hubert@ 2010-04-08 18:08
klucha w gardle? Tzn spływająca wydzielina? Do tego nie trzeba się przyzwyczaić to można leczyć. Możesz dokładniej opisać, jakie badani były wykonane?
napisał/a: tt76 2010-04-08 19:13
Klucha w gardle to uczucie jakby cos w nim tkwiło i nie da sie tego przełknąć. To chyba po tym jak dwie wielkie dziury po migdałach zarosły tkanka laczna, tak ?:).

Wydzielina owszem zdarza sie prawie kazdego ranka, ale to moze dlatego ze po nocy budze sie z bardzo wysuszonym gardlem...nie wiem. W ciagu dnia tez sie zbiera i musze odchrzakiwaxc. Nie jest to jakis wielki problem, choc wiadomo lepiej jakby tego nie bylo. Mam wrazenie ze wychodzi wlasnie z tych kluch :)

Po usunieciu nie mialam juz zadnych badan. Wyciełam bo mialam chroniczne zapalenie migdałow. Tylko dwie wizyty kontrolne PO. Najwazniejsze ze smak wraca !

Pozdrawiam
napisał/a: Hubert@ 2010-04-08 20:15
Widzisz zapaleń migdałków już nie będzie no bo ich nie ma ;) Ale jeśli masz objawy takie jak spływanie wydzieliny, codzienne suche gardło i czujesz podrażnienie (także przed zabiegiem) to prawdopodobnie na twoich drogach oddechowych mogą siedzieć jakieś bakterie. Jakie badani były wykonane przed wycięciem? Były wymazy, morfologia krwii? Jakieś leczenie? Bo zabieg był wykonany z powody przewlekłego stanu zapalnego tak?
napisał/a: tt76 2010-04-11 21:38
Zaleceniem wycięcia bylo przewlekłe zapalenie mogdałów i czeste (co trzymiesieczne zapalenia gardła lub angili przez wiele lat). Przed zabiegieem mialam morfologie i ekg, wszystko w normie. Wymazu nigdy nie mialam pobieranego ani badanego, gdyz kazdy lekarz po zagladnieciu mi do gardła twierdził ze nie ma to sensu... troche mnie to dziwilo, bo sama wychodzilam z taka sugestia. Jakies dziwnie scpetyczne jest podejscie laryngologów do tych wymazów, ale wiadomo kazdy moze sobie je dac zrobic rowniez na wlasne zyczenie.

Tak, wiem szczesliwie anginy nie bede miec juz nigdy, co cieszy mnie niezmiernie. Musze przyznac ze zaden ból gadla juz mi nie dokucza, a nawet pozwalam sobie na picie zimnych napojów czego nie robilam przez jakies ostatnie 10 lat.

Obiektywnie rzecz biorac jestem zadowolona z zabiegu, mimo ze byl strasznie bolesny i wisiala nade mna utrata smaku. Ta wydzielina jest do zniesienie, ale jezeli mozna cos rowniez na to poradzic, to bylabym wdzieczna za sugestie.

Pozdrawiam serdecznie
napisał/a: Hubert@ 2010-04-13 16:42
Wg mnie to sprawa infekcyjna. Można się pozbyć tej wydzieliny. Ale wcześniej wymaz z antybiogramem.
napisał/a: Sielu 2012-01-08 02:03
Jestem 11 dni po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych. Zabieg był wykonany w znieczuleniu miejscowym, migdałki zostały usunięte w całości (wyrywane) tak jak to się zazwyczaj robi u dorosłych. Ból znacznie się zmniejszył i wszystko całkiem ładnie się goi. Jednak już w kilka dni po zabiegu, kiedy byłem w stanie zacząć w miarę normalnie jeść, zauważyłem, że znane mi jedzenie smakuje inaczej. Nos mam drożny, więc winny jest język. Najbardziej ucierpiał smak słodki, inne smaki też są nieco zmienione (być może przez wpływ zaburzeń w odczuwaniu słodyczy). Czekolada i moje ulubione batoniki zmieniły swój smak, nie całkiem, ale ich jedzenie nie sprawia mi już przyjemności – smak jest „wyblakły”, mało słodki. Kawa smakuje okropnie, długo po jej wypiciu czuję nieprzyjemny metaliczny posmak. Inne rzeczy też straciły na smakowitości (keczup, mięso, kurczak burger z Maca był prawie bez smaku ). Ogólnie trochę się zdołowałem. Na polskich forach praktycznie nie ma o tym żadnych informacji, ale pogrzebałem trochę na zagranicznych i znalazłem sporo ciekawych informacji, które podaję poniżej.
Okazuje się, że zmiany w odczuwaniu smaku lub utrata smaku mogą wystąpić jako powikłanie po zabiegu usunięcia migdałków, czasami pojawia się uciążliwy obcy smak w ustach, najczęściej określany jako metaliczny. Na zagranicznym forum jest mnóstwo osób uskarżających się na problemy ze smakiem po usunięciu migdałków. Najczęściej występują problemy właśnie z odczuwaniem smaku słodkiego, ogólne osłabienie smaku, metaliczny posmak w ustach lub w najbardziej drastycznych przypadkach nawet całkowita jego utrata. Niektóre wypowiadające się na tym forum osoby nie uzyskały znaczącej poprawy nawet po kilku latach po zabiegu i prawdopodobnie nigdy jej nie uzyskają. Innym smak wraca stopniowo w przeciągu kilku tygodni/miesięcy po zabiegu. Na stronie z dokładnym opisem zabiegu usunięcia migdałków znalazłem wśród powikłań wymienione właśnie m.in. problemy ze smakiem utrzymujące się przez kilka tygodni. Przyczyną zaburzeń smaku jest podrażnienie lub rzadko uszkodzenie nerwów położonych w pobliżu usuwanych migdałków. Z tego co zrozumiałem chodzi tutaj o językową gałąź nerwu językowo – gardłowego. Ten nerw wraz z nerwem twarzowym odpowiadają za przekazywanie wrażeń smakowych z kubeczków smakowych na języku do naszego mózgu. Stąd też ich uszkodzenie zaburza poprawne odczuwanie smaków. Z tego co czytałem regeneracja trwa od kilku tygodni, do kilku miesięcy. Chyba, że zostaną mocno pokiereszowane, wtedy smak może nigdy nie wrócić. Znalazłem także ciekawy fragment z opisem przypadków problemów ze smakiem po usunięciu migdałków.
Objective:
To investigate the incidence of taste disturbance after tonsillectomy and laryngomicrosurgery.
Results:
After tonsillectomy, 3/35 patients (8.6%) complained of taste disturbance, due to the pressure on the tongue in two, and Zn deficiency after lack of intake in one. All three patients recovered taste within 1.5 months. None of our patients had taste disturbance due to surgical insult of the lingual branch of the glossopharyngeal nerve.
Conclusion
Taste disturbance occurs in few cases when experienced surgeons perform tonsillectomy or laryngomicrosurgery. However, it is recommended to inform the patients of the potential postoperative complications such as taste disturbance and abnormal sensation of the tongue.
Moje przybliżone tłumacznie:
Badania miały na celu zbadanie wpływu zabiegu usunięcia migdałków na zaburzenia w odczuwaniu smaków. Wyniki: Po zabiegu 3/35 pacjentów tj. 8,6 % uskarżało się na zaburzenia smaku w wyniku ucisku na język ( w 2 przypadkach) i w wyniku niedoboru w spożyciu cynku ( w jednym przypadku). Wszyscy trzej pacjenci odzyskali smak w przeciągu 1,5 miesiąca. U żadnego z naszych pacjentów nie wystąpiły zaburzenia smaku w wyniku chirurgicznej ingerencji w językową gałąź nerwu językowo – gardłowego. Wniosek: Zaburzenia smaku występują w nielicznych przypadkach kiedy zabieg usunięcia migdałków przeprowadza doświadczony chirurg. Jednakże jest wskazane poinformowanie pacjentów o potencjalnych pooperacyjnych komplikacjach takich jak zaburzenia smaku czy nieprawidłowego czucia językiem (???) (abnormal sensation of the tongue - być może chodzi tutaj o wyczuwanie obcych smaków, metaliczny posmak, nie wiem jak przetłumaczyć ostatni zwrot)
Szukając dalej znalazłem artykuł “Taste Disorder From Zinc Deficiency After Tonsillectomy”JOSEPH M. BICKNELL, MD ROBERT V. WIGGINS, MD Albuquerque. Opisane zostały w nim przypadki występowania zaburzeń smaku po zabiegu usunięcia migdałków, skutecznie leczone za pomocą suplementacji cynkiem. Lekarze opisują dwa przypadki, w których pacjenci cierpieli na zaburzenia smaku odpowiednio przez 3 i 4 miesiące po zabiegu i zostali wyleczeni z tej dolegliwości dzięki suplementacji cynkiem prowadzonej odpowiednio przez 3 i 2 tygodnie.

W artykule czytamy:

“In the case of zinc deficiency, oral supplementation with zinc sulfate,440 mg a day in divided doses or 15 to 25 mg of zinc per day in the form of zinc acetate or gluconate, has been
effective.”

W przypadku niedoboru cynku suplementacja siarczanem cynku, 440 mg dziennie (podzielone na dawki) lub od 15 do 25 mg cynku na dzień w formie octanu cynku lub glukonianu cynku okazały się skuteczne.

Także będę próbował suplementacji cynkiem i liczę na poprawę  Mam nadzieję, że wkrótce znowu będę mógł się cieszyć moją ulubioną kawą. W sumie to dopiero 11 dni po zabiegu, więc upłynie nieco zanim wszystko się wygoi. Jak odczuję znaczącą poprawę to zrobię stosowny wpis, jeżeli smak nie poprawi się w przeciągu 2 miesięcy to też napiszę. Pozdrawiam i liczę, że pomogłem.

Linki:
Zagraniczne forum o problemach ze smakiem po usunięciu migdałków:
http://www.steadyhealth.com/Post_tonsillectomy___taste_t88861.html
Artykuł „Zaburzenia smaku w wyniku niedoboru cynku po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych”
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1026505/pdf/westjmed00134-0077.pdf
napisał/a: Sielu 2012-12-28 16:53
Po roku przypomniałem sobie o tym poście ;) Miałem dać znać co i jak :) Poprawne odczuwanie smaków powróciło. Z tego co pamiętam to polepszenie następowała stopniowo, przez około 2 miesiące. Było to zapewne związane ze stopniową regeneracją naruszonych zakończeń nerwowych. W moim przypadku suplementacja cynkiem nie przyniosła pożądanych rezultatów. Brałem go przez około 3 tygodnie nie zauważając przy tym żadnej poprawy. Trzeba po prostu przeczekać, aż wszystko porządnie się wygoi. Z operacji jestem bardzo zadowolony, gardło wygląda znacznie lepiej, nie mam już problemów z bólami gardła przy przeziębieniu. Całkowicie ustąpił też nieświeży oddech - częsty objaw schorzeń migdałków.