utrata przytomności bez upadku

napisał/a: kika13 2010-01-25 23:05
Witam!
Spotkałam się kiedyś z sytuacją, że dziesięcioletnia dziewczynka, która zemdlała nie upadła, tylko stanęła w miejscu, z otwartymi oczami. Nie reagowała na bodźce dotykowe, ani słuchowe. Dopiero zastrzyki (nie wiem, co się wówczas podaje) sprawiły, że odzyskała przytomność, po kilkunastu minutach, ale nie pamiętała całego zajścia. Wydarzenie to miało miejsce podczas zajęć wychowania fizycznego. Stąd moje pytanie, jak to się stało, że utracie przytomności nie towarzyszył upadek i czy często się tak zdarza?
Chciałabym jeszcze nadmienić, że ta osoba kilka miesięcy wcześniej również straciła przytomność. Była przeziębiona i położyła się spać, jednak nie można jej było obudzić. Wówczas odzyskała przytomność po około 30 minutach.
napisał/a: dimedicus 2010-01-26 09:27
Objaw taki może towarzyszyć objawom padaczki typu petit mal(wówczas nie przewraca sie ale może nie kontaktować z otoczeniem).Wskazana wizyta u neurologa i wykonanie badań.
napisał/a: kika13 2010-01-26 14:02
Dziewczynka miała przeprowadzane badanie eeg, którego wynik brzmiał: Zapis patologiczny z okolic skroniowych. Czy takie rozpoznanie może świadczyć o padaczce? Dodam jeszcze, że ta dwukrotna utrata przytomności miała miejsce około 12 lat temu i od tamtej pory nie powtórzyła się.
Jakie jeszcze przyczyny oprócz padaczki mogły spowodować, że tracąc przytomność nie upadła?
napisał/a: dimedicus 2010-01-26 14:44
Tak jak już zaznaczyłem może wskazywać na padaczkę.
napisał/a: kika13 2010-01-26 15:30
Zakładając, że osoba ta może mieć padaczkę należy liczyć się z tym, że utrata przytomności się kiedyś powtórzy?
Czy jeśli wynik eeg mógł wskazywać na padaczkę, to czy wówczas lekarze nie powinni byli wdrożyć jakiegoś leczenia?- a takowego nie było.
Czyli obie utraty przytomności mogły być napadami padaczki, mimo że nie towarzyszyły im drgawki, ani inne objawy?