uszkodzona łąkotka - co dalej?

napisał/a: sebeq76 2011-03-08 20:50
witajcie,

w skrócie - wg usg mam uszkodzoną łąkotke przysrodkową.
z usg - "łąkotka przyśrodkowa o niejednorodnej echogeniczności w trzonie i rogu tylnym - obraz odpowiada uszkodzeniu w części środkowej łąkotki".

idę niedługo do ortopedy i zastanawiam się, czy to się leczy operacyjnie?
wiem, że on prawdopodobnie mi odpowie, ale chciałbym się upewnić, gdyby np. uznał, że to nic poważnego.
a w przypadku operacji lub szycia łąkotki - jak długo potem trwa rehabilitacja?

i czy ew. można z tyn chodzić przez jakiś czas? bo idą wakacje i chciałbym wiedzieć, czy taka operacja nie zakończy się tym, że potem będę się rehabilitował cały ten czas.
napisał/a: ulna 2011-03-12 21:48
witam

zwykle leczy się to operacyjnie (na zabieg jeśli nie dochodzi do zablokowania stawu, trzeba czekać), okres rekonwalescencji trwa ok 6-7 miesięcy
napisał/a: sebeq76 2011-03-13 11:49
u mnie jest podejrzenie zablokowania stawu - nie moge uzyskać pełnego wyprostu i jeżeli rehabilitacja nie pomoże to mam mieć zabieg bez kolejki.
Lekarz dał mi na to 3 tygodnie. Ale coś mi się wydaje, że nic z tego nie będzie, bo czuję, jak coś mi blokuje ten staw, a ćwiczę już od 2 tygodni, jedyna korzyść to fakt, że trochę mi mięsień czterogłowy zaczyna wracać.
A na czym polega rekonwalescencja? Kiedy można już swobodnie chodzić na spacery?
I jak to obecnie wygląda? Ile teraz się siedzi w szpitalu w przypadku takiego zabiegu?
napisał/a: ulna 2011-03-18 12:25
rekonwalescencja polega na rehabilitacji i oszczędzaniu stawu. chodzenie na spacery to rzecz względna (zarówno jeśli chodzi o przebytą trasę, zastosowanie kul), po tym zabiegu o kulach wstaję się na drugi dzień od artroskopii i rozpoczyna się chodzenie z odciążeniem. W szpitalu leży się do 3-4 dni
napisał/a: sebeq76 2011-03-24 12:42
podczas badania rezonansu okazało się, że łąkotka jest tylko pęknięta - "pozioma szczelina w rogu tylnym w części podtorebkowej" - lekarz twierdzi, że jest duża szansa, że się sama zrośnie, bo pęknięcie jest w części ukrwionej.
ile to może trwać i czego mam unikać, żeby tej łąkotki nie obciążać?
na razie chodzę na rehabilitację - odbudowuję czterogłowy i stabilność kolana.
napisał/a: ulna 2011-03-24 14:11
unikać należy wszelkich przeciążeń i sportów w których istnieje zwiększona możliwość doznania urazu, poślizgnięcia się, czy niekontrolowanego ruchu: np piłka nożna, koszykówka, sporty walki itp, jeśli chodzi o czas regeneracji bezpiecznie będzie sobie odpuścić na okres min 4-6miesięcy.
napisał/a: sebeq76 2011-03-24 14:53
czyli generalnie chodzi o sporty gdzie są gwałtowne zmiany ruchu?
a co z monotonnymi aktywnościami, ale takimi, które obciążają kolano np. bieganiem?
napisał/a: babajaga2 2011-03-25 16:06
Długość rehabilitacji zależy od stopnia urazu, idź do ortopedy na konsultacje, może wystarczy sama rehabilitacja/fizykoterapia. Znam gabinet rehabilitacji funkcjonalnej w gdansku gdzie ortopedzi od razu wspołpracuja z rehabilitantami, jest to bardzo wygodnie, moze warto pomyslec o takim rozwiązaniu? Nie trzeba od razu decydować się na najgorsze.
napisał/a: sebeq76 2011-03-25 16:25
ok, dzięki za odpowiedź, ale jestem w Warszawie
napisał/a: ulna 2011-03-27 13:14
sebeq76 napisal(a):czyli generalnie chodzi o sporty gdzie są gwałtowne zmiany ruchu?a co z monotonnymi aktywnościami, ale takimi, które obciążają kolano np. bieganiem?


chodzi o każde ćwiczenia które obciążają staw kolanowy w okresie 3-4, w następnym okresie szczególnie chodzi o ćwiczenia dynamiczne (ja podaję dość bezpieczne okresy - propozycje z jakimi się spotkasz mogą być różne)