uszkodzenie pieprzyka

napisał/a: stevenloop 2009-08-07 20:12
Witam mam pytanie czy uszkadzając na ciele pieprzyk jesteśmy narażeni na powstanie nowowtoru (raka)?
Słyszałem o tym różne opinie, wiem też że pieprzyki można usunąć specjalistycznym zabiegiem.
Czy mogę zgolić takie charakterystyczne włoski które często wyrastają obok pieprzyka?
napisał/a: delinka79 2009-08-08 10:31
żadnych znamion barwnikowych proszę nie uszkadzać, można owszem usunąć ze względów kosmetycznych ale czasami trzeba się zastanowić czy blizna po wycięciu nie będzie bardziej szpecić i na pewno takie zabiegi kosmetyczne na skórze wykonujemy najwcześniej późną jesienią kiedy jest chłodniej i zmiany się lepiej goją. Natomiast ze wskazań medycznych można usunąć jeśli zmiana jest w obrębie paska od spodni, stanika, kołnierzyka, tam gdzie kończy się skarpetka, na podeszwie itp. gdzie narażona jest na ciągłe obtarcia i podrażnienia.
napisał/a: ninaninanina 2009-08-10 13:25
stevenloop napisal(a):Witam mam pytanie czy uszkadzając na ciele pieprzyk jesteśmy narażeni na powstanie nowowtoru (raka)?
Słyszałem o tym różne opinie, wiem też że pieprzyki można usunąć specjalistycznym zabiegiem.
Czy mogę zgolić takie charakterystyczne włoski które często wyrastają obok pieprzyka?


Ja miałam taką sytuację, ze się drapnęłam i zdrapałam takie znamię. Krwotok był niesamowity. Poszłam z tym do lekarza, bo to było znamię, które uznano za niebezpieczne. Doktorka powiedziała, ze bez paniki, tak od razu się nic złego nie stanie. Aczkolwiek, częste narażanie pieprzyków na uszkodzenia mechaniczne może zaowocować zezłośliwieniem. W necie przeczytałam że nawet jednorazowe uszkodzenie znamienia, może spowodować jego zezłośliwienie, tak więc nie polecałabym robienia tego specjalnie. Chcesz usunąć znamię, to jest dermatologia kosmetyczna, która tym się zajmuje. Nie każde znamię barwnikowe jest niebezpieczne (baaa, nie każda brązowa plamka jest w ogóle znamieniem), niektóre (choć nie jestem pewna) zdaje się że można usunąć nie pozostawiając śladu. Jeśli znamię jest niebezpieczne, to ślad będzie bo wytną ci skórę z pewnym marginesem.

Co do golenia włosków. Ja mam znamię w miejscu intymnym (ale chyba nie należy do tych niebezpiecznych) czasem je golę. Tyl;e, że ono jest płaskie, nie uszkadzam skóry, staram się nie dociskać maszynki.

Ja mam brodawkę-pieprzyka na buzi - przycinam sobie z niego włoski. Wyrywanie strasznie boli, a poza tym chyba może spowodować rozrośnięcie się brodawki.
napisał/a: kropeczka09 2009-08-11 10:52
Witam ja również mam pieprzyk w miejscu intymnym i często się w tym miejscu golę nie dam rady tego nie robić dlatego obawiam się o to czy to nie spowoduje czegoś poważniejszego wolałabym go usunąć jednak nie wiem gdzie powinnam się zgłosić najpierw i ile taki zabieg kosztuje, czytałam gdzieś że zabiegi usuwania znamion są refundowane przez nfz. Czy powinnam iść z tym do zwykłego dermatologa?