Uszkodzenie nerwu łokciowego (operacja + EMG)

napisał/a: roads 2009-04-20 18:25
Chciałbym prosić was o to jak wygląda operacja nerwu łokciowego? Jak długo ręka jest niesprawna, czy trzeba ją rehabilitować, czy nosi się gips? i tym podobne informacje. I jeszcze jedna prośba żebyście zobaczyli wyniki EMG, chodzi mi o to w jakim stopniu jest ten nerw uszkodzony. Czy sama osłonka mielionowa? Czy coś jeszcze?

MNCV Data

L Ulnaris

Wrist - Rec ADM Lat(ms) 2,2 ;Amp(mv) 5,6 ; Dur(ms) 4,7; Dist(mm) 60
Eb Elb- Wrist Lat(ms) 6,6 ;Amp(mv) 5,2 ; Dur(ms) 5,1; Dist(mm) 235; CV(m/s) 35,4
Axile - Eb Elb Lat(ms) 9,0 ;Amp(mv) 4,9 ; Dur(ms) 5,7;Dist(mm) 85; CV(m/s) 35,4

F-responses

L Ulnaris
Wrist- Rec ADM F(#) 13; Traces(#) 20; F(%) 65; Mean F(ms) 28,5; Max F (m/s); Min F(ms) 24,3; M(ms) 2,0; F-M(ms) 22,3

SNCV Data

L Ulnaris

Dig IV- Wrist: Lat(ms): 2,9; Dur (ms) 1,6; Amp (μV) 9; Dist (mm) 125; CV (m/s) 56,8
Dig V- Wrist: Lat(ms): 2,7; Dur (ms) 1,6; Amp (μV) 7; Dist (mm)115; CV (m/s) 54,8
Dors. Br- Wrist: Lat(ms): 1,7; Dur (ms) 0,7; Amp (μV)11; Dist (mm) 70; CV (m/s) 50,7

Z góry dziękuję
napisał/a: xxyz 2009-04-20 19:08
Przede wszystkim - co to bylo za uszkodzenie, tzn czym spowodowane? I na czym ta operacja ma polegać? gdzie ja wykonujesz tzn w jakim szpitalu? Jakie objawy masz teraz, czy ręka jest sprawna, czy jest zachowane czucie w malym i serdecznym palcu, czy ręka boli itp.
Pytam ponieważ wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia i operacji, nie da sie tak ogolnie odpowiedzieć.
napisał/a: roads 2009-04-20 20:45
Powstało w wyniku intensywnej nauki (opierania się o ten łokieć). Parestezje palców 5 i częściowo 4. Wygładzenie kłębiku. Sprawność ręki zachowana. Cierpnięcie i drętwienie kończyny. Co do rodzaju uszkodzenia to to co podałem powyżej w wynikach EMG. W jakim szpitalu jeszcze nie wiem. A co do tego na czym ta operacja ma polegać to właśnie chciałem się zapytać, ale zapewne na przesunięciu nerwu łokciowego.
napisał/a: xxyz 2009-04-21 10:33
Co do wyniku EMG to nie mam norm, dlatego Ci nie zinterpretuję. Moze zrobi to ktos inny.
Operacja w tym przypadku to neuroliza nerwu łokciowego, czyli uwolnienie go od ucisku otaczajacych tkanek - może byc rzeczywiście polączona z przesunięciem nerwu. Operację wykonuje sie w znieczuleniu splotowym lub ogólnym. Pobyt w szpitalu ok. 2-3 dni.
Z pewnością kazda klinika ma swoje "zwyczaje", jesli chodzi o zalecenia po operacji. Mogę napisac jak jest na oddziale neurochirurgii z którym mam kontakt. Rękę nosi się po zabiegu przez tydzień na chuście trójkątnej. Po tym czasie można jej używać normalnie, choć w granicach rozsądku, tzn unikając wysilku fizycznego i nadmiernego zginania w stawie łokciowym. Z tego co wiem , rehabilitacja z NFZ trwa 10 dni i trzeba na nią troche poczekać. Ale cudow nie ma co sie po niej spodziewać. Najlepsza rehabilitacja to jak najczęstsze używanie tej ręki, do jak najbardziej precyzyjnych czynności, cwiczenia palców - zginanie, odwodzenie, przywodzenie, nawet pisanie na klawiaturze :) Zaleca sie też utrzymywanie okolicy operowanej w cieple, delikatne masaże cieplą wodą z prysznica calej kończyny. Można stosowac leki typu Milgamma czy Nivalin - aczkolwiek ich skutecznosci nie wykazano.
Czas pelnego powrotu do sprawności to kwestia indywidualna, myślę ze kilka miesiecy.
napisał/a: Maciek_Z 2009-07-18 16:36
Witam,

...mam bardzo podobne objawy tzn. mrowienie 4 i 5 palca i chyba też części dłoni.
Dodatkowo po dotknięciu małego (5 palca) czuję czasami jakby prąd, który przemieszcza się w stronę łokcia. Wydaje mi się też, że to przedramie ma nieco inny kolor (czerwonawy) niż zdrowe. Może to od tego, że staram się trzymać tą rękę wyprostowaną (gdzieś to wyczytałem). Objawy te mam od ok. 4 dni. Prawdopodobnie od pracy przy komputerze, bo nie przypominam sobie, żebym uderzył się w ten łokieć. Poza tym wydaje mi się, że przedramię mam jakby napięte.

W związku z tym mam kilka pytań:
1) czy te objawy mogą minąć same? zakładając, że to coś z nerwem łokciowym (wyczytałem gdzieś, że czasem mijają)
2) czy istnieją jakieś domowe sposoby, ćwiczenia, masaże, żeby jakoś pozbyć się tych dolegliwości?

3) no i...jeśli niestety będę miał zabieg to w jakim mniej więcej czasie będę mógł wrócić na siłownię? (od jakiś 2 m-cy chodzę znowu po dłuższej przerwie na siłownię).

Bardzo proszę o odpowiedź,
Pozdrawiam,
Maciek
napisał/a: xxyz 2009-07-18 19:06
1. oczywiscie że te objawy mogą minać, skoro są dopiero od 4 dni ( i najczęściej mijają)
2. specjalne ćwiczenia raczej nie są potrzebne, ale unikaj czynności, ktore powodują ucisk na nerw łokciowy,np. opierania na lokciu, opierania nadgarstka o blat biurka ( przy trzymaniu myszy). Silownię tez bym na razie odpuścila ( chociaz na chwilę), bo niekiedy problemy wynikają ze zmian w odcinku szyjnym kręgoslupa.
3. o zabiegu na razie nie myśl, nawet nie wiadomo od czego są te objawy i na czym ten zabieg mialby polegac
napisał/a: Maciek_Z 2009-07-19 14:30
Przeczytałem, że powinno się usztywnić rękę/starać się jej nie zginać przez pewien czas. O tyle o ile w dzień da się to kontrolować, o tyle w nocy już nie.
...czy jest jakiś sposób, żeby usztywnić sobie rękę, a jednocześnie nie uciskać tego nerwu? ( bandażami itp.)

Dzięki za odpowiedź,
Pozdrawiam


P.S. Dziś dale czuję to mrowienie. Taka sama intensywność jak dni poprzednie. Nie boli mnie to, ale świadomość tego, że coś tam jest nie tak jest męcząca. Jutro chyba wybiorę się do lekarza.
napisał/a: Maciek_Z 2009-07-21 18:05
Byłem dziś u lekarza pierwszego kontaktu. Powiedziałem co i jak, po czym lekarka dała mi skierowanie na prześwietlenie kręgosłupa w odcinku szyjnym i stwierdziła, że jest to najprawdopodobniej zespół cieśni nadgarstka.
Z tego co wyczytałem w internecie zespół cieśni nadgarstka nie tyczy się palców 4 i 5, a w tych właśnie palcach mam mrowienie. Mrowienie w 4 i 5 palcu związane jest z nerwem łokciowym. Więc sam nie wiem co o tym myśleć.

Chyba powinienem poprosić o skierowanie do naurologa/neurochirurga, bo czuję, że skończy się na lekach przeciwbólowych zamiast na faktycznym wyleczeniu choroby.

Co o tym myślicie?

P.S. chociaż non stop masuję te palce i okolice wzdłuż nerwu łokciowego, to dalej czuję to mrowienie. Ile to jeszcze potrwa, jeśli to nic poważnego i ma ustąpić samo?

Dziękuję,
Pozdrawiam
napisał/a: xxyz 2009-07-21 20:26
Istotnie 4. i 5. palec są unerwiane przez nerw lokciowy. Najczęściej jest on uciśnięty :
- w kanale Guyona, czyli w nadgarstku ( ale to nie jest ten sam kanal przez ktory przebiega nerw pośrodkowy, tylko obok)
- w rowku nerwu lokciowego, w okolicy łokcia
- ucisk na korzenie nerwu w kręgoslupie szyjnym
Oczywiście nie są to jedyne możliwe lokalizacje.
Zastanow sie, czy podczas pracy przy komputerze nie "wciskasz" nadgarstka silnie w podloże? Albo nie masz nawyku opierania sie na łokciu?
Istotnie pani doktor blędnie nazwala to "Zespolem cieśni nadgarstka", być może chodziło jej o kanal Guyona, bo zespoł cieśni nadgarstka dotyczy nerwu pośrodkowego.
Aha, co do Twojego pytania o unieruchomienie, to są ortezy, ktore można zakladac na noc. Ale tu powinien sie wypowiedziec juz neurolog, czy stosowanie ich jest konieczne.
Najlepiej jakbys wykonal badanie przewodnictwa nerwowego, czyli EMG ( a ściśle EnG) w nerwie łokciowym. Na podstawie tego badania można określić miejsce ucisku nerwu, a także ustalic, czy są wskazania do zabiegu neurochirurgicznego ( choć na tym etapie bym sie o to nie martwiła). EMG można wykonać prywatnie w każdym większym mieście, za ok. 60-70 zl. Oczywiście mozna tez na NFZ, ale skierowanie musi dac neurolog i trzeba dlugo czekac.
Watpię aby ten RTG kręgoslupa szyjnego cos ciekawego wykazal, jeśli juz to powinien byc zrobiony MRI szyi. Ale najpewniejszym badaniem jest EMG.
napisał/a: Maciek_Z 2009-07-25 00:08
Witam...

Tak jak wspomniałem wcześniej: wydaje mi się, że mrowienie w palcach 4 i 5 zaczęło się, kiedy trzymałem łokieć na biurku podczas pracy przy komputerze.



Dostałem skierowanie do neurologa, ale terminy są tam dopiero od 25.08:/, więc poszukam od pn jakiegoś innego specjalisty.

...Odebrałem też wyniki RTG kr C. Bardzo prosiłbym o interpretację. Może z tego też po części wynika to mrowienie (?)

"Łukowata skolioza w prawo kręgosłupa C. Cechy rtg niewielkiej niestabilno.ci przedniej w odcinku dalszym kręgosłupa C. Wysokość kręgów i tarcz m-k prawidłowa."

Dziękuję
Pozdrawiam
napisał/a: xxyz 2009-07-25 16:05
Ten RTG nie wyjaśnia, czy jest ucisk na korzenie nerwu czy nie. Oczywiscie te zmiany mogą "predysponować" do wystąpienia takich dolelgiwosci, ale RTG nie wykaże, czy jest ucisk na nerw, a wiec czy to mrowienie ma z tym jakis zwiazek. Inna sprawa, że prawdopdobnie wymagasz rehabilitacji z powodu samej skoliozy - ale tu juz musi sie wypowiedziec ortopeda.
Być moze neurolog skieruje Cię na MRI kregoslupa szyjnego, dopiero to badanie wykaże czy jest ucisk na korzenie nerwu.
Jednak żadne badanie obrazowe nie da pewnej odpowiedzi, przecież te zmiany w kręgoslupie miales od dawna, a mrowienie odczuwasz od paru tygodni. Rownie dobrze przyczyną moze byc zepoł rowka nerwu lokciowego. Ja proponuje wykonać EMG, ono wskaze miejsce, w ktorym przewodzenie nerwu jest zwolnione.
napisał/a: sylwekwk 2009-11-14 21:09
zrobiłem badanie EMG, mam zwolnienie prędkości przewodzenia we włóknach ruchowych na wysokości łokcia. Lekarz badający jednoznacznie wskazał na zespół nerwu łokciowego (mam drętwienie 4 i 5 palca). Neurolog popatrzył na wyniki i tragedia, mylił cieśń nadgarstka z zespołem nerwu łokciowego i zapisał mnie na rehabilitację. Czy to dobra droga? ostatnio przedramię zaczyna mi "strzelać", tak jakby kości strzelały.