uszkodzeni nerwu łokciowego

olka806
napisał/a: olka806 2009-08-05 00:06
witam!od trzech miesięcy nie mam czucia w dwóch palcach lewej ręki.Robiłam RM szyjny mam wypukliny krążków międzykręgowych na ok.2mm do kanału kręgowego.robiłam też badanie EMG z którego wyszło uszkodzenie włókien nerwu łokciowego powyżej rowka o typie aksonalno-demielinazacyjnym.Nełrolog skierowala mnie na operacje ręki.Z kAd to się wzieło ? czy to może być skutkim jakieś choroby?nie miałam żadnego wypadku ani urazu.kazali mi jeszcze zrobić badanie na bolerliozę i kontrolować cukier.czekam na wyniki.CZY KTOŚ MA PODOBNY PROBLEM?
napisał/a: xxyz 2009-08-06 00:26
O uszkodzeniu nerwu łokciowego wielokrotnie bylo na forum. Poszukaj prosze.Np. tutaj:
http://commed.pl/uszkodzenie-nerwu-lokciowego-operacja-emg-vt24395.html
Co neurolog chce operować konkretnie? I co znaczy "zmiany powyżej rowka" tzn ILE powyżej? :) Bo to moze byc tuż nad rowkiem, albo wyżej na ramieniu... Jeśli masz cały wynik EMG to wklej.
olka806
napisał/a: olka806 2009-08-06 12:05
Włókna ruchowe:lateńcja końcowa w normie,amlitudafali Mdystalnie prawidłowa oraz na wysokości rowka nerwu łokciowego od 1cm powyżej da punktu Erba obniżenie amplitud, oraz zwolnienie prędkości przewodzenia na odcinku ramię łokieć.W badaniu inching-1cm powyżej rowka amlituda nagle spada i utrzymuje się na takim samym poziomie do punktu Erba,z niewielkimi zmianami prędkości przewodzenia, prędkość również spada w tym samym punkcie.Fala F o prawidłowej amlitudzie i częstości pojawiania się-19/20,CV54m/s
Włókna czuciowe: próg czucia nieco podwyższony-5 mA,na wysokości rowka 8mA,amplituda potencjału czuciowego prawidłowa,spada
powyżej rowka.
EMG :m.odwodziciel palca V po lewej :w spoczynku liczne fibrylacje, drobne fascykulacje, fala P(odnerwienia), zapis wysiłkowy interferencyjny pośredni, PJR- w zakresie normy,polifazowośćrzędu 35%
m.zginaczapalcow łokciowych po lewej:w spoczynku fibrylacje ,fala P,poj fascykulacje(mnie liczne jak poniżej),zapis wysiłkowy interferencyjny ubogi,PJR- w zakresie normy,polifazowość rzędu 35%.
Wnioski:uszkodzenie włukien ruchowych nerwu łokciowego lewego powyżej rowka nerwu łokciowego o typie aksonalno-demielinizacyjnym.
napisał/a: xxyz 2009-08-11 03:56
Przykro mi, ale nie umiem na podstawie tego EMG ocenic gdzie jest uszkodzenie. Najczęściej zwolnienie pojawia sie za miejscem uszkodzenia. Wskazywaloby to dla mnie na to, ze uszkodzenie jest bardzo wysoko. Jednak skoro neurolog kieruje Cię na operację ręki, to chyba podejrzewa uszkodzenie na poziomie rowka nerwu lokciowego tj w lokciu. Wynik EMG nie wskazuje na to jednoznacznie. Raczej wskazuje ze uszkodzenie jest dużo wyzej.
Dobrze by bylo jakby spojrzal na to neurochirurg lub doświadczony neurolog-elektromiografista.

Natomiast wynik EMG mięśni unerwianych przez nerw łokciowy wykazuje cechy odnerwienia mięsni ( zmiany neurogenne w mięśniach). Czyli potwierdza fakt uszkodzenia nerwu, takze jego częsci ruchowej.

Tak czy inaczej powinnas jak najszybciej zacząć rehabilitację. Natomiast zanim zdecydujesz sie na operacje upewnij sie, ze osoba która Cie kieruje jest pewna przyczyny uszkodzenia tego nerwu.

Aha, co do możliwych przycyzn innych niz ucisk - teoretycznie przycyzn neuropatii jest duzo, np. cukrzyca, infekcje, choroby neurologiczne.
A i koniecznie zażywaj witaminy z grupy B. Dobra jest Milgamma ale to zastrzyki.
olka806
napisał/a: olka806 2009-08-11 14:08
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedz.Witaminy z typu B biorę już od 2 miesięcy.Zastrzyki też bralam chyba z 20.Nic nie pomaga ,strasznie mnie boli ta ręka ,czekam na miejsce w szpitalu na operacje.
olka806
napisał/a: olka806 2009-08-12 23:24
Witam! mam nowe wyniki IGM dodatnie.Czy to bolerioza? Czy ona może byc powodem uszkodzenia nerwu?
napisał/a: xxyz 2009-08-13 02:05
Oczywiście może, ale z diagnozą boreliozy ostrożnie, zwlaszcza jeśli nie ugryzl Cie nigdy kleszcz i nie mialaś rumienia. Badania w kierunku boreliozy są mocno niedoskonale i mogą wychodzic falszywie dodatnie. Chyba ze byl rumien wędrujący po ukąszeniu kleszcza, wtedy rozpoznanie jest pewne. Nie mozna tez wykluczyc współistnienia, np. ucisku nerwu oraz boreliozy. Zdaj sie na interpretację lekarza zakaźnika i neurologa/neurochirurga ( neurochirurdzy lepiej się znają na uszkodzeniach nerwow niz neurolodzy). Tylko nie sugeruj sie tym co wypisują ludzie na forum Borelioza.
olka806
napisał/a: olka806 2009-08-13 18:54
miałam w tym roku trzy kleszcze ale żadnego rumienia nie miałam, dowiedziałam sie od jednego lekarza że dodatni wynik na boleriozę wychodzi też przy innej chorobie(reumatoidalnym zapaleniu stawów)zlecił mi jeszcze inne badania:CRP,RF,OB,kreatyninę,morfologię.Czekam na wyniki.
napisał/a: xxyz 2009-08-13 19:20
To badanie to byl pewnie test Elisa, mozna by zrobić WB w celu potwierdzenia, ale jest droższe i lekarze niechetnie wypisuja skierowanie. A tez nie jest 100% pewne. Można też, skoro te kleszcze jednak byly, na wszelki wypadek przeleczyc sie antybiotykiem. To mniejsze zlo, niżby potem choroba miala się rozwinąć. Wynik wskazuje ze jest to aktywne zakażenie, skoro jest w klasie IgM. więc możliwe ze ktoryś z tych tegorocznych kleszczy czymś Cię jednak "poczęstowal' ;)
olka806
napisał/a: olka806 2009-08-13 19:43
Na temat boleriozy trochę juz wiem ,bo moja siostra dziewięcioletnia ma tą chorobę.6 tygodni leżała na zakaznym miła podawany antybiotyk.Dostała porażenia mięśnia twarzowego,lekarze długo nie mogli dojść od czego.Najpierw mówili że od przeciągu ,pózniej,że od slońca aż wkońcu,któryś z lekarzy zlecił badanie na boleriozę.Wynik dodatni i na odział.Trzy miesięczna rechabilitacja i twarz wróciła do normy.W tej chwili mineło już trzy lata narazie nic się nie dzieje,co pół roku ma robione wyniki.Nie są za dobre ale lekarze mowia ,że tą chorobę leczy się objawowo.Jak coś się będzie dziać to na odział.Dlatrgo ja sama podpowiedzialam lekarzowi,że może zrobić wynik na boleriozę,isama na własny koszt go zrobiłam.
napisał/a: xxyz 2009-08-13 23:27
Problem jest w tym, ze nawet jeśli masz boreliozę, to nie wyklucza przecież innej przyczyny uszkodzenia tego nerwu, np. ucisku przez dysk w kręgoslupie szyjnym lub też ucisku w rowku nerwu łokciowego. Problem w tym by ocenić, na podstawie objawow i wyniku EMG oraz MRI szyi, co jest bardziej prawdopdobne w tym wypadku. Trzeba zasięgnać porady doświadczonego neurologa, bo nie sztuka zrobic niepotrzebną operację, ktora - jak każda - wiąże się przecież z możliwością licznych powikłań, a nawet pogorszenia stanu zdrowia. A jeśli przyczyną jest choćby ta borelioza, to operacja bylaby bez sensu. Ja nie podejmuję się zeby oceniac, od czego jest to uszkodzenie; jestem studentem medycyny a nie neurologiem. EMG nie jest jednoznaczne. Moge jedynie napisac, ze ja bym jednak stawiala na kręgoslup szyjny, ale mogę się mylic. Natomiast teoretycznie, z pewnością borelioza moze powodować uszkodzenia nerwów.
Ja jestem po operacji odbarczenia nerwu łokciowego, ale u mnie przyczyna ( ucisk) była bezdyskusyjna. Natomiast samo EMG tez nie wskazywalo na nią jednoznacznie; to badanie niekiedy jest nazywane "złotem dla glupców" i chyba slusznie. Za to po operacji większosc objawow ustąpila.
Z doświadczenia tylko Ci jeszcze podpowiem, by z uszkodzeniami nerwow ( także w celach diagnostycznych) uderzac do neurochirurgow. Neurolodzy mają zbyt "podrecznikowe" podejscie do tego, a czlowiek nie jest podręcznikiem.
Pozdrawiam :)
olka806
napisał/a: olka806 2009-08-14 10:19
dziekuję za podpowiedz.już się umówiłam na wizytę do neurochirurga.odebralam wyniki krwi;WBC4.3(4-10);RBC3.53(4-5.50);HGB10,7(12-18);HCT32,7(37-55);%MON:4(4-10);#MON:0.1 (0.3-0.8)
pozostale są w normie ale te trochę za niskie .