Usunięcie trzeciego migdałka okres oczekiwania

napisał/a: robaczek77 2011-04-18 14:12
Witam wszystkich i zwracam się z prośbą o informację czy dziecko ( 4,5) roku z przerostem trzeciego migdała powiększonych pozostałych dwóch migdałów,częstym zapaleniem uszów - w tym w lewym uchu doszło już do uszkodzenia - dziecko niedosłyszy przez co jest opóźnione w rozwoju ( opinia psychologa) najprawdopodobniej z tej właśnie przyczyny i zapaleniem obustronnym zatok ( zostało zdiagnozowane przez tomograf czaszki obecnie bierze któryś z kolei antybiotyk ) prócz tego chrapanie,często bezdech ( w nocy czasem i 15 sekund - mierzyłam czas ) mimo,że pilnuję aby spało wysoko może czekać pół roku na zabieg wycięcia tego trzeciego migdała czy jest to może przypadek pilny????? Proszę o opinie,bo nie wiem co mam dalej robić.Prócz tego synek jest dzieckiem neurologicznym obecnie diagnozowany ze względu na pogrubiałe szwy czaszkowe ( czeka mnie wizyta/konsultacja w Polanicy Zdrój) Prócz tego dziecko często skarży się na ból głowy i był incydent zaburzenia równowagi.
napisał/a: Butterfly:) 2011-04-18 19:03
Ogólnie rzecz biorąc, w wieku 4,5 roku operacja nie jest jeszcze zalecana, ponieważ dziecko rośnie dużo szybciej niż sam migdał i po jaims czasie może się okazać, że operacja jest zbędna. Tak jest jednak tylko w przypadku, kiedy dziecku nic nie zagraża. Już spowodowanie kalectwa (niedosłuch) jest powodem do pilnej operacji, a bezdech senny tym bardziej!! Nie wiem z czego wynika czas oczekiwania, czy jest to kolejka na zabieg, czy lekarz zdecydował się poczekać, ale jeśli takie jest zalecenie lekarza, zastanowiłabym się nad konsultacją u kogoś innego... Bezdech jest jednak poważnym objawem.
napisał/a: robaczek77 2011-04-18 19:16
No właśnie mam problem,bo taki jest okres oczekiwania na zabieg w pobliskich miejscowościach czeka się jeszcze dłużej ( coś około roku) A odnośnie tego bezdechu nie jestem lekarzem ale z tego co widziałam u synka w gardełku - to zastanawiam się nawet jak on połyka ( porównałam do drugiego mojego dziecka mniej więcej w tym samym wieku ) jest taka mała szczelinka,a juz najgorzej jak jest infekcja ( ostatnio własnie bardzo często) i ciągle antybiotyk który nic nie pomaga ( ostatnio dwie anginy i jakieś wirusowe zapalenie) przy tym wirusowym zapaleniu ( chyba) poleciało mu coś z ucha.Prócz tego ma też wadę wymowy i tu mam pytanie czy może to być związane z uszkodzonym słuchem? Niestety pani laryngolog nie widzi pilnej interwencji a ja się boję żeby kiedyś synuś nie zapomniał oddychać w nocy.Proszę mi poradzić co mogę zrobić w takiej sytuacji i czy zatoki a właściwie ich zapalenie może być związane z tym trzecim migdałem ???/
napisał/a: Butterfly:) 2011-04-18 19:28
Trudno stwierdzić, co jest przyczyną wady wymowy (moga to być choroby neurologiczne, wady samego aparatu mowy), ale niedosłuch jak najbardziej może ja powodować. Jeżeli dziecko dobrze nie słyszy, nie wie tak naprawdę, jak poszczególne sylaby czy słowa powinny brzmieć, więc nie umie ich poprawnie powtórzyć.
Zapalenie zatok jak najbardziej może wiązać się z obecnym stanem. W migdału "siedzą sobie" bakterie, a stamtąd bardzo blisko do zatok, więc i w zatokach wywołują stan zapalny.
Co do zabiegu... w tej chwili w szpitalach nie ma rejonizacji, więc tak naprawdę dziecko może być zoperowane w każdym miejscu w Polsce. Można spisać z internetu telefony do dziecięcych szpitali w regionie, dzwonić i pytać, może gdzieś znajdzie się miejsce wcześnie. Bez zbadania dziecka trudno mi cokolwiek powiedzieć, czy operacja konieczna jest w trybie pilnym czy natychmiastowym. Jeżeli do lekarza prowadzącego masz pełe zaufanie, musicie czekać, jeżeli nie, można poszukac konsultacji u kogoś innego.
Nie sygeruj się tez ty, że u jednego dziecka migdałek wygląda zupełnie inaczej niz u drugiego. To, co możesz zobaczyć gołym okiem niekoniecznie odzwierciedla jak faktycznie jest w gardełku. Dokładnie można to ocenić dopiero przy użyciu lusterka laryngologicznego albo jeszcze lepiej laryngoskopu.
napisał/a: robaczek77 2011-04-18 19:46
dziękuję .....
napisał/a: Butterfly:) 2011-04-18 19:51
Bardzo proszę; mam nadzieję, że chociaż troszeczkę pomogłam :)
napisał/a: robaczek77 2011-04-18 19:57
Pewnie,że tak i dlatego też jestem wdzięczna za odpowiedź i za to,że komuś się chce usiąść do kompa i rozwiewać jakieś wątpliwości
a tak pomyślałam sobie,że może raz jeszcze pójdę do lekarza laryngologa przedstawię wszystkie wyniki synusia i poproszę aby na skierowaniu dopisał "pilne" może się uda.Raz jeszcze dziękuję.