ustrzerbek w sercu

napisał/a: monisia2224 2006-08-22 14:32
Chciałam sie dowiedziec cos na temat uszczerbków lub "dziur" w sercu czy to jest grozne/ Podobno jesli ustrzerbek sie nie zrośnie do jakiegoś określonego wieku nalezy to zaszyc nie za bardzo w to wierze wiec prosze o jakie kolwiek informacje lub linki które były by pomocne. Z góry dzięuje
napisał/a: plb1985 2006-08-26 20:27
takich dziur niezarośniętych lub innych uszczerbków w sercu może trochę być - popularnie nazywa się to wadami serca, są to np. ASD (otwór między przedsionkami), VSD(otwór między komorami), PDA (przewód między tętnicami płucnymi a aortą), tetralogia Fallota (złożona wada)
-skąd one są? chodzi o to, że w życiu płodowym pełnią bardzo ważne funcje, ale po urodzeniu powinny zarosnąć lub zaniknąć - czasem tak się jednak nie dzieje
jeśli potrzebujesz informacji na temat, którejś z tych wad to pisz
napisał/a: monisia2224 2006-09-01 11:47
plb1985 napisal(a):takich dziur niezarośniętych lub innych uszczerbków w sercu może trochę być - popularnie nazywa się to wadami serca, są to np. ASD (otwór między przedsionkami), VSD(otwór między komorami), PDA (przewód między tętnicami płucnymi a aortą), tetralogia Fallota (złożona wada)
-skąd one są? chodzi o to, że w życiu płodowym pełnią bardzo ważne funcje, ale po urodzeniu powinny zarosnąć lub zaniknąć - czasem tak się jednak nie dzieje
jeśli potrzebujesz informacji na temat, którejś z tych wad to pisz



Więc juz wiem co to za wada to niedomykalność zastawki trójdzielnej (łac. insufficientia valvae tricuspidalis cordis) niestety nigdzie nie mogę sie dowiedziec jak to sie leczy :( w zadnej z ksiazek w bibliotece ani w iternecie nie znajduje szczegółowych informacji na ten temat. Z góry dziękuje za pomoc
napisał/a: plb1985 2006-09-02 03:14
otóż tak, niedomykalność zastawki to problem, którego przyczyn może być wiele... jeśli przyczyny takie można wyleczyć (zapalenie wsierdzia, gorączka reumatyczna) to trzeba to zrobić bezwzględnie; natomiast jeśli jest to wada anatomiczna (np. poszerzenie ujścia z serca) to mogą istnieć wskazania do operacyjnej korekcji takiej wady
czasem też stosuje się postępowanie mające na celu odciążenie komory serca - wtedy może obejść się bez zabiegu operacyjnego