USG tarczycy

napisał/a: kingan 2014-04-15 14:48
Witam,mam pytanie czy usg tarczycy wykrywa tylko guzki czy też da się na podstawie usg zdiagnozowac niedoczynnośc tarczycy? Czy to badanie boli? Jak przebiega? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi;)
napisał/a: qwertypol34 2014-04-15 18:32
Badanie USG nie boli, lekarz smaruje nam miejsce gdzie znajduje się tarczyca żelem, po czym przesuwa po niej głowicą z dołu do góry, z góry na dół i na boki. Niech USG wykona lekarz endokrynolog i on opisze obraz badania.
Tak, badanie oprócz guzków, wykryje niedoczynność, czy też pozwoli określić czy czasami to nie Hashimoto.
Przedstaw wynik badania na forum.

Wyniki krwi robiłeś, ze podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy? Jeśli tak to przedstaw je proszę wraz z przypisanymi normami. Pakiet tarczycowy; TSH, (FT3, FT4, A-TPO, A-TG), te w nawiasie płatne, nierefundowane.
Masz jakieś dolegliwości zdrowotne przypisywane niedoczynności tarczycy, hashimoto?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-15 19:41
Oczywiście badanie ultrasonograficzne nie służy diagnostyce niedoczynności czy nadczynności tarczycy.
napisał/a: kingan 2014-04-16 14:47
No właśnie zauważyłam u siebie taką gulę na szyi i udałam się do lekarza rodzinnego i ona kazała mi zgłosic sie do endokrynologa na usg i nic więcej(o badaniu krwi nie mówiła) no i teraz od razu po świętach umówiłam się prywatnie na usg tarczycy i chciałam wiedziec co mnie czeka i co może zdiagnozowac to badanie,bo trochę jestem przerażona;/
napisał/a: oto123 2014-04-16 20:43
qwertypol34 napisal(a):
Wyniki krwi robiłeś, ze podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy? Jeśli tak to przedstaw je proszę wraz z przypisanymi normami. Pakiet tarczycowy; TSH, (FT3, FT4, A-TPO, A-TG), te w nawiasie płatne, nierefundowane.


Jak to płatne? Ja dostałam skierowanie za kilka miesięcy na NFZ na badanie hormonów tarczycy a przeciwciała też miałam robione na NFZ za darmo.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-16 21:13
Chodziło mu o to, że większość lekarzy leczy na podstawie samego TSH i nie zleca tych badań i jak chcesz wiedzieć dokładnie co i jak z tarczycą, musisz sprawdzać na własną rękę. Oczywiście są też lekarze, którzy zlecają coś więcej niż TSH :)