USG kolana

napisał/a: kacha1111 2007-10-30 13:42
Chcialabym sie dowiedziec czy USG kolana wykryje chondromalacje rzepki czy tylko klykcia ?? Zrobilam USG dzisiaj i nie wiem czego mam ta chondromalacje...
napisał/a: Ania_204 2007-10-31 16:42
Witam serdecznie.
Chondramalacja może być zarówno kłykcia jak i rzepki. A co jest napisane w wyniku? Chyba go pani otrzymała?!
Pozdrawiam.
napisał/a: kacha1111 2007-10-31 17:02
tak otrzymalam ale napisane jest ze sa tylko zmiany chondromalacyjne. I wlasnie zastanawiam sie czego.
napisał/a: Ania_204 2007-10-31 17:08
No faktycznie bardzo ogólnikowo napisane. Niestety trudno jest określić gdzie są te zmiany.
A gdzie pojawia sie ból? Czy on wogóle jest?
Pozdrawiam.
napisał/a: kacha1111 2007-10-31 17:13
Kolano boli wszedzie po bokach, z tylu, rzepka nad doslownie wszedzie i praktycznie przy kazdym ruchu. Wiem ze mam chondromalacje rzepki I/IIst. drugiego kolana bo mialam robiona artroskopie, tylko ze ta artroskopie zrobili mi na to kolano ktore mnie krocej boli o rok. I wlasnie wczoraj zrobilam USG zeby sie dowiedziec co jest z drugim bo bol jest coraz silniejszy. No i wyszlo ze mam zmiany chondromalacyjne ale nic wiecej lekarz nie opisal :/
napisał/a: Ania_204 2007-10-31 17:22
No jest mi trudno to ocenic,bez badania. Glukozamina się by przydała. Nie zaszkodzi jej zażywać. Można stosować leki Zeel T w tabletkach podjęzykowo jeśli jest ból ogólny kolana. Fizjoterapia też może być skuteczna.
Proszę sie skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam. życzę zdrowia.
napisał/a: kacha1111 2007-10-31 17:40
Glukozamine biore juz od pol roku juz mialam homeopatyczne srodki ale o innej nazwie ale nie pomogly, wlasnie skonczylam brac naproxen mialam zastrzyki z movalisu i z arthrylu (arthryl dwa razy) masci tez juz mialam rozne, fizykoterapie rowniez i mialam jeszcze zastrzyki z Diprophosu. Teraz bede miala jakas rehabilitacje moze ona troche pomoze... Lekarz myslal juz nad tym zeby zrobic artroskopie znowu. Wizyte u swojego lekarza prowadzacego mam dopiero na 22 listopada (czekam od 4 pazdziernika) Mam tez zalecone cwiczenia na miesnie czworoglowe ale to tez nic nie pomaga a juz dlugo cwicze... Dziekuje za pomoc :) Pozdrawiam :)

[ Dodano: 2007-10-31, 18:18 ]
jeszcze do tego mam skurcze miesni uda :/
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-31 18:35
wg tego co obecnie uwaza sie o chondromalacji, to nie powstaje ona sama z siebie i najczesciej powoduje ja nieprawidlowa biomechanika. Moze to byc w obrebie kolana, miednicy, stop (najczesciej) a czasami nawet kregoslupa.
Czesto problem nasila nieprawidlowe ulozenie rzepki i jej nieprawidlowy ruch podczas zginania kolana (tzw maltracking)
Fizjoterapia moze pomoc, ale zapewne musialabys sie udac do kogos kto ma w tym doswiadczenie, o co moze byc ciezko w panstwowym szpitalu.
Nieraz pomaga terapia manualna, jesli troczki sa przykurczone; moze tez pomoc rozciagniecie pasma biodrowo-piszczelowego i wzmocnienie glowy przysrodkowej czworoglowego uda, czesto pomaga tez taping (choc to tez zalezy co jest przyczyna dysfunkcji) No ale bez zbadania cie nie mozna powiedziec gdzie tkwi problem.
napisał/a: kacha1111 2007-10-31 18:52
A moze wiecie skad moge miec te skurcze miesni ? bo to tez mnie dobija. Napewno to nie z niedoboru magnezu i potasu bo mialam juz robione badania, tez nic z krazeniem krwi bo to tez mi lekarz juz badal tzn. nie ortopeda bo zapomnialam mu powiedziec ale zwykly lekarz.