USG Kolana, artroskopia

napisał/a: rafallex 2013-05-07 13:27
witam, właśnie zrobiłem USG kolana i o to wyniki:
"stwierdza sie staw kolanowy ze nieznacznie zwiększoną ilością płynu. Więzadło poboczne strzałkowe bez cech uszkodzenia, Więzadło poboczne piszczelowe bez cech uszkodzenia. Łękotka przyśrodkowa z uszkodzeniem trzonu w tylnej części. Łękotka boczna bez cech uszkodzeni. Dół podkolanowy wolny. Rzepka adwudzielna.
Cechy entezopatii więzadła właściwego rzepki, przy dystansie dystalnym.
Proponuję artroskopię stawu kolanowego".

Mam pytanie, czy artroskopia jest konieczna i czy pomoże???
napisał/a: FizjoBartek 2013-05-10 16:01
Witaj.
Niestety łękotka nie ma zdolności do samoczynnej regeneracji więc jedyną możliwością jest tutaj wykonanie artroskopii.
Jest to o tyle ważne, że dalsze obciążanie uszkodzonej łękotki może ją jeszcze bardziej uszkodzić, a wtedy będzie konieczne jej całkowite usunięcie. Czy artroskopia pomoże ? Myślę, że dobrze przeprowadzona tak;)
Powodzenia!
napisał/a: MedPolonia1 2013-10-21 12:41
Szanowni Państwo,

artroskopia to małoinwazyjna technika, którą wykorzystuje się w ramach diagnozy i leczenia urazów w obrębie niemal wszystkich stawów, najczęściej stawu kolanowego, biodrowego, skokowego i barkowego. Do jej przeprowadzenia wystarczy wykonanie zaledwie kilkumilimetrowego nacięcia na skórze, przez które następnie wprowadza się artroskop. Przebieg tego procesu lekarz cały śledzi na ekranie monitora, na który przekazywany jest obraz z wnętrza stawu. W ten sposób można dokładnie ocenić stan wszystkich struktur wewnątrzstawowych, a w razie potrzeby także wykonać zabieg leczniczy. Dla komfortu pacjenta artroskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub odcinkowym. Po takim zabiegu nie jest konieczna długa hospitalizacja, a pacjent szybko przechodzi rekonwalescencję.

Zespół poznańskiego Szpitala Med Polonia