USG jamy brzusznej - problem z żołądkiem i wątroba

napisał/a: koksik2 2012-08-08 20:58
Witam,
To są moje wyniki USG:
1) (zrobione 25.10.2011) "Wątroba o jednorodnej echogeniczności, niepowiększona bez zmian ogniskowych. W linii środkowoobojczykowej 123mm.PZW nieposzerzony Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez złogów. Żołądek obkurczony z pogrubiałym zarysem śluzówki..."
2) (zrobione 08.08.2012) "Wątroba o jednorodnej echogeniczności, nieco powiększona (w linii środkowoobojczykowej do 151mm), bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez złogów. PZW obecnie nieposzerzony. Żołądek obkurczony..."
Co można wywnioskować z tych dwóch wyników?? Co oznacza, że żołądek jest obkurczony? Dodam, że od roku mam podwyższoną bilirubinę prawie dwukrotnie (są podejrzenia że to zespół Gilberta). Trochę mnie to niepokoi, więc proszę powiedzcie mi czy są powody do zmartwień :(
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-08-08 21:08
Cześć,

Moja znajoma choruje na zespół Gilberta, ma zazwyczaj podwyższoną bilirubinę oraz pojawiają się bóle wątroby gdy nie spożywa regularnych posiłków.
Jak u Ciebie z badaniami krwi a dokładnie ALAT i ASPAT ?
Odnośnie zespołu Gilberta to można wykonać badanie genetyczne: Analiza liczby powtórzeń (TA)n w promotorze genu UGT1A1
Przy zespole Gilberta, występuje również zjawisko dyspepsji żołądka a to z kolei prawda, prowadzi nam do skurczu mięsni żołądka.
Czy w Twojej rodzinie ktoś jest miał problemy z wątrobą?

Pozdrawiam
napisał/a: koksik2 2012-08-08 21:24
Miałem robionych dużo badań i wszystkie są w normie, także ALAT i ASPAT. Tylko miałem zbyt niski poziom cholesterolu HDL i słyszałem, że przy chorej wątrobie tak może być .. Nie miałem jednak robionego badania genetycznego odnośnie zespołu Gilberta.
Odczuwam czasami takie lekkie kłucie tak po środku pod żebrami, lecz nie potrawie stwierdzić czy to jest od żołądka czy od wątroby.. Raczej nikt z rodziny nie miał problemów z wątrobą.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-08-08 21:48
Kłucie bardziej z prawej strony?
Kierowałbym się tutaj na Twoim miejscu aby wykonać test genetyczny dla pewności(ok 180zł).
Dla własnego zdrowia proponuję przyłożyć się bardziej do aktywności fizycznej oraz zastosowaniu się do jedzenia które nie będzie tłuste, z przewagą ryb chudych jak dorsz, karp, mintaj - zamiast mięsa.
Wyeliminowanie tłuszczy jak margaryna, olej rzepakowy, słonecznikowy i używanie oliwy z oliwek z 1 tłoczenia będzie odpowiednim krokiem by poprawić pracę wątroby oraz wynik HDL.
Oczywiście, należy unikać potraw smażonych oraz tych które zawierają sosy.

Pozdrawiam
napisał/a: koksik2 2012-08-08 22:14
No tak trochę z prawej strony odczuwam kłucie i mniej więcej na środku.. Jak zdobędę pieniądze to pójdę zrobić te badanie, ale co z tego badania będę mógł konkretnie wywnioskować??
Odżywiam się dosyć zdrowo, unikam tłuszczy itp co do sportu to dużo jeżdżę rowerem i 2x w tygodniu siłownia, ale po kilku miesiącach poprawy nie widzę ;/
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-08-08 22:24
Gdy już będziesz miał wyniki to proszę udać się do swojego lekarza w celu dokładnej interpretacji.
Unikaj stresu, pij dużo wody niegazowanej, włącz do diety oliwę z oliwek w wielkości 5-10 ml do posiłków.

Zdrowia Życzę i Pozdrawiam.
napisał/a: koksik2 2012-08-08 22:40
Dziękuje za odpowiedzi. Dostosuje się do Pana zaleceń i mam nadzieję, że będzie poprawa.
Jednak jeszcze chciałbym się dowiedzieć czy biały nalot na języku może być spowodowany tym, iż żołądek jest obkurczony?

Pozdrawiam.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-08-08 22:51
koksik napisal(a):Dziękuje za odpowiedzi. Dostosuje się do Pana zaleceń i mam nadzieję, że będzie poprawa.
Jednak jeszcze chciałbym się dowiedzieć czy biały nalot na języku może być spowodowany tym, iż żołądek jest obkurczony?

Pozdrawiam.


Krzysiek jestem.
Biały nalot często oznacza zakażenie Candidą czyli drożdżycą ale o tym najlepiej porozmawiać z lekarzem który wypisze odpowiednie badania w celu diagnostyki.
Z domowych sposobów które można zastosować to żucie goździków 2-3 razy dziennie - jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. 2-3 razy dziennie, ponieważ działają one pobudzająco na wydzielanie kwasu żołądkowego, a jeśli osoba ma dolegliwość jak np. początki objawów refluksu przełykowego, m.in zarzucanie treści żołądkowej i włączy się leczenie farmakologiczne lekami które blokują nam wydzielanie kwasu żołądkowego to będziemy oddziaływali antagonistycznie, rozumiesz co mam na myśli.
Najlepiej jak nie będziesz połykał śliny na czas żucia.

Pozdrawiam
napisał/a: koksik2 2012-08-08 23:02
Miałem zrobiony wymaz z gardła, lecz wykazał tylko florę bakteryjną (wzrost bardzo obfity+++). Myślę, że ten biały nalot to problem po stronie układu pokarmowego..
Co do tych goździków to jak długo trzeba je żuć?

Pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-08-08 23:04
koksik napisal(a):Miałem zrobiony wymaz z gardła, lecz wykazał tylko florę bakteryjną (wzrost bardzo obfity+++). Myślę, że ten biały nalot to problem po stronie układu pokarmowego..
Co do tych goździków to jak długo trzeba je żuć?

Pozdrawiam

W przypadku zapalenia gardła - żułem ok 5 minut.
napisał/a: koksik2 2012-08-08 23:13
Dziękuje za odpowiedzi. Odezwę się jeszcze jeżeli będę miał jakieś pytania.

Pozdrawiam