USG czy badanie krwi

napisał/a: drelisia 2007-01-02 16:09
Witam,
Potrzebuję sobie zbadać taczycę, ale nie wiem od czego zacząć jakego rodzaju badania zrobić, czy USG czy badanie krwi i na co dokładnie.

Z góry dziękuję za pomoc.
napisał/a: Peter 2007-01-02 18:28
Wstępnie wystarczy badanie poziomu TSH w surowicy krwi i usg. Jeśli wyniki będą prawidłowe, nie ma powodów do obaw.
napisał/a: KATERINA 2007-01-02 23:55
Polemizowałabym że samo TSH wystarczy.Otóż wcale nie!!
Warto zrobic
TSH ,ft 4[wolny hormon tarczycy]
usg tarczycy oraz przeciwciała tarczycy TG i tPO i wtedy można mówić że jest dobrze lub źle.Jesli w Twojej rodzinie wystepowały choroby tarczycy ryzyko problemjów z tym narządem zwiększa się,pzdr

[ Dodano: 2007-01-02, 23:57 ]
Warto pamiętac że mimo norm lab. do 4 lub nawet do 5 ,można podejrzewac subkliniczną niedoczynnośc /nadczynnośc gdy TSH jest większe niż 3 albo mniejsze niż 1[nadczynnośc]
napisał/a: Peter 2007-01-03 07:19
Katerina - poczytaj troszkę fizjologii. Powinnaś wiedzieć, że hormon TSH jest hormonem nadrzędnym i nie ma takiej możliwości, żeby ft3 ft4 były nieprawidłowe przy prawidłowym poziomie TSH. A odwrotnie jest możliwe. Bezsensownym jest wykonywanie badań w kierunku ft3 i ft4 przy prawodłowym poziomie TSH. I każdy lekarz to potwierdzi.
Tak więc dalej twierdzę, że wystarczą badania TSH i usg tarczycy w celu oceny prawidłowości jej funkcjonowania. W przypadku odchyleń, prowadzi się dalsze badania w celu dalszej diagnostyki.

[ Dodano: 2007-01-03, 07:21 ]
A jeśli chodzi o formy podkliniczne, to podlegają one jedynie obserwacji. Bo z hormonami to nie żarty, łatwiej zepsuć, niż naprawić.
napisał/a: drelisia 2007-01-03 12:56
Dziękuję za pomoc ... moja mama ma chorą tarczycę... a ja postanowiłam się zbadać, gdyż mam problemy z moją wagą - czasami bez powodu przybieram w szybkim tempie na wadze, oraz mam częste zmiany nastrojów, które przeszkadzaja nie tylko mi .
Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2007-01-03 13:48
Mam nadzieję, że się nie mylę i nie będą to problemy z tarczycą, ale oczywiście koniecznie sprawdź. Zmiany wagi i zaburzenia nastroju mogą mieć związek z cyklem. Zwróć na to uwagę.

[ Dodano: 2007-01-03, 13:50 ]
O ile jesteś już kobietą!
napisał/a: drelisia 2007-01-03 14:56
hmmm kobietą to juz jestem jakiś czas.... jeśli chodzi o moją wagę to jest to tak, że w ciągu jednego roku przytyłam jakieś 10 kg i to nie jest tak, że stopniowo tylko gwałtownie, potem na jakiś czas zatrzymała się w miejscu i teraz ostatnio w ciągu paru dni może tygodnia raptem 4 kg a potem ni jak nie moge tego zżucić.... jeśli chodzi o mój nastrój to nie jest to uzależnione od cyklu tak mi się wydaje dość często jestem smutna przygnębiona zdaża mi się często płakać, czepiam się męża o byle co zdając sobie sprawę ,że tak nie powinnam...szybko się męczę i takie tam... wiec postanowiłam się coś z tym zrobić.....
napisał/a: KATERINA 2007-01-03 14:57
Peter ja Cie rozumiem i doskonale wiem że lepiej byc ostrożnym [formy subkliniczne]ale piszee z własnego doświadczenia ja miałam tak: TSH ok, ft 4 w normie choć nisko ,ft 3 pośrodku ,TPO ok a juz TG nie [mam hashimoto]USG mam ok .Dlatego pisze co pisze ,jeśli ona może się przebadac prywatnie to WARTO to spr ,Prolaktyne zrobić tez nie zaszkodzi?!!
PZDR WAS

Jeśli koleżanko TSH będzie wyższe niż 3 radzę za 3-6 misięcy badanie powtórzyc jeśli TSH będzie bardzo skakać tzn że Coś jest na rzeczy,radze tego nie ignorować tylko dlatego że dajmy na to TSH mieści się jeszcze w normie

[ Dodano: 2007-01-03, 15:03 ]
DRELISIA zrób sobie na początek TSH ,ft 4 i usg tarczycy ,morfologię ogólną[czy nie masz anemii etc]
Generalnie przechodzisz pewno jakieś badania "sezonowe"także WARTO się spr.Może masz niski estrogen albo praca tarczycy rozregulowuje Ci wszystko.Warto pójśc do endokrynologa z polecenia na forum Choroby Tarczycy/HASHIMOTO na portalu wyborczej http://www.gazeta.pl w dziale fora w odnośniku fora prywatne masz namiary na db endokrynologów z konkretnego miasta polecam.
napisał/a: drelisia 2007-01-03 15:22
nie bardzo mogę się na tym prywatnym forum odnaleźć jestem tak jak Ty z warszawy może polecisz mi kogoś na pw.

Pozdrowionka
napisał/a: KATERINA 2007-01-03 20:18
DERLISIA:wysłalam Ci wiadomośc na Twego tutejszego maila ,pzdr