Uraz piersi u mężczyzny a nowotwór

napisał/a: konrad_d 2017-05-27 23:11
Sorry, jeśli zły dział. Nie bardzo wiedziałem gdzie to dać.
Otóż, jakieś 10 lat temu będąc w technikum miałem takiego głupkowatego kumpla, który sobie wymyślił zabawę w "kręcenie sutów" :| No i raz mnie tak złapał mocno za sutka, że aż mi to co jest tam pod tym sutkiem "poprzestawiał", że tak się wyrażę. Mam takie wyczuwalne w dotyku nierówności - tutaj dołek, tam zgrubienie. Pytanie czy taki uraz piersi może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu? Byłem kilka lat temu (w 2012/13 bodajże) na USG i lekarz powiedział, że nic złego się nie dzieje. Czy powinienem to jakoś kontrolować i powtarzać USG co jakiś czas?
napisał/a: Peter 2017-05-29 11:47
Najlepiej, jeśli to będziesz kontrolował sam przynajmniej 1 raz w miesiącu. W przypadku jakichkolwiek zmian warto wykonać usg. Gdy nie ma zmian, wystarczy co 2-3 lata kontrola usg.
Najprawdopodobniej to zrosty pozapalne powstałe wyniku urazu. Jednakże nikt nie zagwarantuje w 100%, że po latach coś tam się nie zacznie zmieniać i może dojść do zmian rozrostowych, czy metaplazji. Ryzyko moim zdaniem takich zmian jest znikome, ale niewykluczone.