Uraz kolana

napisał/a: Wojcieszek 2006-10-20 15:20



chciałbym poruszyć tutaj też mój problem ...


Uprawiam wyczynowo sport : tj piłkę nożną . Niestety w marcu przytrafiło mi sie nieprzyjemne zdarzenie , mianowicie zderzyłem się z bramkarzem, w czasie meczu sparingowego na błocie posniegowym ;/ po wizycie na pogotowiu lekarz powiedział mi ze to nic groznego .. zalecił opaske i skierował do domu ... ale ja czułem ze jest coś nie tak ;/ po miesiącu czasu chodzenia do lekarzy zdecydowałem sie skierować do lekarza prywatnego który mi powiedział ze mam chyba zerwane więzadło boczne ... dostalem skierowanie na rezonans i oto wynik tego badania :
łąkotki bez szczelin w powierzchniach stawowych z dyskretnym rozwarstwiniem trzonu i rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, która w tak młodym wieku może być wariantem normy. Więzadła krzyżowe oraz poboczne boczne prezentują sie prawidłowo. Więzadło poboczne przysrodkowe prezentuje stan po odległym w czasie naderwaniu częsci obwodowej. Dodatkowo miernie nasilone zmiany degeneracyjne w ściegnach formujacych gęsią stopke . Nieznacznie zwiekszona ilośc płynu w jamie stawowej. Stan po przebyciu zmian malacyjnych w chrząstce przyśrodkowej częsci rzepki. Obecnie proces nie jest już aktywny. jego pozostałością są jedynie drobne nieprawidlowosci sygnału bez uformowania szczelin czy ubytku.
Po rezonansie i kolejnej wizycie u lekarza dostałem leki : artrostpo rapid' repail, zeel i maść traumeel, równiaż kazano mi nie nadwyrężać kolana i jakąś pół roczną rehabilitacje ( tzn cwiczyć miesień czworogłowy )
Mam prośbę o wytłumaczenie mi jeszcze raz tej diagnozy, czy to bardzo groźny uraz. i czy w tym przypadku rehabilitacja wystarczy ?? i najważniejsze czy jeszcze bedę mógł wrócic do sportu??? ..
Ps. Narazie czuję się nie najgorzej, ale odczuwam czasami w kolanie takie lekkie przemieszczanie sie kości...
i jeśli możecie mi polecić jakieś zele lub mascie na szybszą regenerację więzadeł... byłbym bardzo wdzięczny
Z góry dzieki pozdrawiam
napisał/a: Peter 2006-11-13 10:33
Podane przez lekarza leki są bardzo dobre. Jedynie co może przyśpieszyć regenerację, to zeel w iniekcji okołostawowej. Ale to należałoby przedyskutować z lekarzem, najlepiej z tym samym, co przepisał ten lek. Zmiany nie są poważne, ale na kolano faktycznie trzeba uważać. Każdy uraz będzie nasilał zmiany degeneracyjne, osobiście polecałbym raczej mniej traumatyczny sport (np. jazda na rowerze, niezbyt forsowny bieg). Pozdrawiam
napisał/a: cyprian1 2006-11-15 17:15
dzien dobry mam pytanie chodzi o to ze mam zdiecie kola i ponoc widac na nim Dostawowe złamanie kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej prawej bez przemieszczenia. jednak kliku lekarzy wydalo rozne opinie i chial bym zapytac czy jest mzliwosc przeslania abym wyslal to zdiecie komus i on by stwierdzil czy tam cos jest zeczywiscie z gory dzikuej cyprian
napisał/a: iza222 2007-06-27 22:03
ja mam złamanie kłykcia przyśrodkowego kosci piszczelowej ... lekarz zanim stwierdził i sie upewnił to robili mi rentgen dodatkowo kolana po ukosie z obu stron ..
napisał/a: zewal 2008-09-03 15:57
Witam!
Niedawno miałem dość nieprzyjemny uraz prawej nogi. Niefortunnie dźwignałem ciężką skrzynię przy wyciąganiu jej z samochodu. Poczułem wyraźne nadwyrężenie kolana, ponadto krawędź skrzyni "zafundowała" duży krwiak na łydce (kilka cm poniżej kolana), nie było opuchlizny. Na drugi dzień nadwyrężenie mięśni (lub ścięgien... nie znam się na tym) z deczka ustąpiło, natomiast kolano chrupało przy chodzie. Lekarz obejrzał kolano; stwierdził, że z zewnątrz wygląda prawidłowo, jedynie krwiak był dość rozległy i to właśnie on mógł być winowajcą "chrupiącego" stawu. Dostałem skierowanie na rentgen i nakaz oszczędzania nogi. Rentgen nie wykazał zmian. Przez kilka dni smarowałem kolano żelami, krwiak zaczął schodzić, minęło uczucie bólu naciągniętych mięśni, kolano przestało chrupać, natomiast stało się słabe i sflaczałe (wcześniej takiego uczucia nie miałem). Taki stan utrzymuje się od ok. 3-4 dni. Próbowałem lekko kolano rozruszać delikatnymi ćwiczeniami i krótkim spacerem, lecz nie wpłynęło to ani pozytywnie, ani negatywnie na nogę. Obawiam się, że mogłem sobie coś naderwać. Będę wdzięczny za jakieś sugestie. Pozdrawiam!
napisał/a: amelka113 2011-08-19 18:48
Masakra, robisz to co kochasz a potem masz przez to poważne problemy zdrowotne;/////
napisał/a: krzychu11 2011-09-04 23:22
Witam!
W marcu mialem rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i teraz chce zaczac znowu trenowac koszykowke, jakie sa najlepsze usztywniacze do gry w kosza? czy bym musial jeszcze zaczekac z tym treningiem?? wielkie dzieki
napisał/a: sebollo4 2011-09-07 16:56
A ile czasu trwała rehabilitacja?
napisał/a: krzychu11 2011-09-11 20:10
rehabilitacja trwala 5tygodni ale pozniej na silowni zaczalem odbudowywac miesni nogi, i trening w kosza zaczynam dopiero za 2tygodnie. pozdrowienia
napisał/a: sebollo4 2011-09-11 23:13
5 tygodni rehabilitacji po rekonstrukcji ACL to zdecydowanie za krótko. Wzmacnianie mięśni to nie wszystko. I jeszcze w jakim okresie pooperacyjnym była ta rehabilitacja?
napisał/a: krzychu11 2011-09-11 23:23
3tygodnie po operacji rozpoczela sie 5tygodniowa rehabilitacja no i pozniej musialem sam wykonywac przerozne cwiczenia, rozciaganie sciegn itd.. bieznia, rowerek i czuje sie dobrze i wlasnie chce sie dowiedziec czy moge juz zaczac powoli trenowac kosz, same podstawy nic ostrego.. pozdrawiam
napisał/a: sebollo4 2011-09-12 15:41
Czy podczas rehabilitacji była wykonywana stabilizacja? Czyli ćwiczenia na niestabilnym podłożu, na beretach?

Czy kolano jest stabilne? Jest pełen zakres ruchów? Czy nie ma dysproporcji w masie mięśni nogi lewej do prawej?

Najlepiej, żeby nogę obejrzał lekarz lub rehabilitant. Przez internet nikt nie może powiedzieć, czy kolano/noga jest już przygotowana na grę w koszykówkę.

Poza tym przed powrotem do sportu powinno się przez kilka tygodni biegać i wzmocnić fizycznie, żeby nie przytrafiła się żadna kolejna kontuzja.

Na koniec jeszcze raz powtórzę, że przed powrotem do sportu nogę musi obejrzeć rehabilitant, najlepiej, który zajmował się rehabilitacją.