uraz kolana ( łękotka )

napisał/a: arn99 2008-10-31 22:22
Witam
Miesiąc temu miałem wypadek ( sztuki walki ), krzywo stanąłem i coś w kolanie jakby przeskoczyło.
Nie mogłem normalnie chodzić, zginać kolana itd przez jakiś tydzień, była opuchlizna i ból przy chodzeniu. Teraz nic nie czuje nawet przy bieganiu, wychodzeniu po schodach. Jednak "czuć" to kolana przy ruchu nogi do wewnątrz, np kopnięcie piłki wewn. strona stopy. Lekarz badając ( nie było prześwietlenia itd tylko 1 wizyta ) stwierdził że może być lekko uszkodzona łękotka i kolano jest lekko poluzowane w stosunku do zdrowego kolana. Moje pytanie brzmi czy mogę wrócić do treningów ( przy ostroznosci wiekszej na to kolano ) z odpowiednią opaską ( jaką ? ) ? Ponad pół roku temu miałem identyczną sytuacje, lekarz wtedy stwierdził że niektórym się to zrasta i w moim przypadku chyba tak było bo granie w piłke czy normalne treningi nie sprawiały żadnych problemów i zapomniałem że miałem w ogóle ten uraz. Co o tym sądzicie z góry dzięki za odpowiedź
pozdrawiam
napisał/a: tosia04 2008-10-31 23:21
Hmmm ręcznie? A nie lepiej wykonac jakieś badania, żeby dokładniej dowiedzieć się co się dzieje tam w środku/ RTG, USG??
napisał/a: NimfaBlotna 2008-11-01 18:49
tosia04 napisal(a):Hmmm ręcznie? A nie lepiej wykonac jakieś badania, żeby dokładniej dowiedzieć się co się dzieje tam w środku/ RTG, USG??


Wlasnie niekoniecznie. Skoro diagnoza uszkodzenia lakotki i lekkiej niestabilnosci wynika jasno z badania klinicznego, to badania obrazowe sa zbedne, chyba ze objawy sie nie uspokajaja i zamierza sie zrobic cos wiecej - np artroskopie. Ale w przypadku arna nie ma w tej chwili po temu zadnych wskazan.

Jesli chodzi o powrot to treningow, to sadze, ze przydalaby ci sie jakas rehabilitacja lub konsultacja z fizjoterapeuta. Glownie ze wzgledu na to, ze to jest powtarzajaca sie kontuzja. Jasne, ze nie chcesz jej miec ponownie i powiekszyc niestabilnosc lub uraz lakotki.
Powrot do treningow powinien byc stopniowy, i to po pelnym odbudowaniu zakresu ruchu, sily i kontroli miesniowej oraz - co szczegolnie wazne przy niestabilnosci - propriocepcji. Jesli rzucisz sie na treningi bez upewnienia sie, ze te rzeczy sa ok, to predzej czy pozniej bedziesz mial nastepna kontuzje.
napisał/a: arn99 2008-11-01 22:36
hmm zapomniałem napisać o jeszcze jednej rzeczy, gdy prostuje nogę przy prawie juz wyprostowanej słychać takie chrupnięcie w kolanie, coś jakby w środku tarło ... Za każdym razem gdy prostując noge napinam mięśnie uda to coś takiego właśnie czuje... Może miał ktoś podobnie co to może być ?
co do prześwietleń itd to z tym właśnie problem bo chce wrócić jak najszybciej do treningów a na ( płatne 700 zł ) rezonans czekałbym pewnie z miesiąc lub dłużej...
pozdrawiam
napisał/a: tosia04 2008-11-02 11:04
NimfaBlotna napisal(a):Wlasnie niekoniecznie. Skoro diagnoza uszkodzenia lakotki i lekkiej niestabilnosci wynika jasno z badania klinicznego, to badania obrazowe sa zbedne, chyba ze objawy sie nie uspokajaja i zamierza sie zrobic cos wiecej - np artroskopie. Ale w przypadku arna nie ma w tej chwili po temu zadnych wskazan.


Ok :) dzięki :)
napisał/a: tosia04 2008-11-02 11:18
Ja się tak uwziełam na te dodatkowe badania bo mnie na nie nie wysłali i postawili mi złą diagnozę...lekkie skręcenie. a Tu ACl sobie pękło... Tak na marginesie orientujesz się może ile czeka się na operację?
napisał/a: NimfaBlotna 2008-11-02 20:44
nie wiem ile sie czeka - to zalezy od osrodka/szpitala. Na forum rehabilitacji jest bardzo zywotny watek na temat ACL - widze ze juz ma 150 tys wyswietlen :) Na pewno cos tam znajdziesz, bo wiele osob sie o to pyta.

http://www.rehabilitacja.pl/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=1&sid=ff05beabbf69dc4075b6f5b47fe3f8dc

Do arna - jesli takie przeskakiwanie nie jest bolesne, to z reguly nie jest powodem do niepokoju. Bardzo czesto jest oznaka nieprawidlowej pracy miesni - przez to, ze po urazie niektore miesnie (glownie glowa przysrodkowa czworki) sa oslabione, to zmieniaja sie sily z jakimi oddzialuja na rzepke i czesto pojawiaja sie trzaski, ktore wydaja sie dobywac z glebi kolana.

Cwicz czworke - chodzenie po schodach, wypady, pol-przysiady - powinno pomoc. I ponownie polecam fizjoterapie - odpowienie cwiczenia. Jak masz bolacego zeba, to go nie probujesz leczyc sam, tylko idziesz do dentysty, nie? Jak masz problem z miesniami i stawiami to lekarz moze ci dac diagnoze, szyne, zastrzyk i operacje, ale nie da ci dokladnych wskazowek jak pracowac z miesniami, bo to nie jest jego specjalnosc. To jest robota fizjo :) I nie robie tu rekalmy swojego zawodu, ale po prostu wiem co mowie :))) Rehabilitacja jest konieczna po wiekszosci urazow, niestety w Polsce zbyt malo nacisku sie na to kladzie, jak i na profilaktyke zdrowia w ogole :(