uraz głowy u 15mies. dziecka

napisał/a: cytrus2 2014-08-14 20:30
Witam, synek 15mies. 3 i pół doby temu wywrócił się na betonie uderzając tyłem główki /nieco z prawej str bardziej/, było to mocne uderzenie bo widząc że biegnę za nim rozpędził się, poślizgnął jakoś na kamyczkach i wywinął orła w tył, wprost na główkę. Nic się nie działo, chwilę popłakał, bez utraty przytomności i wymiotów, bez żadnych dodatkowych niepokojących objawów, ale po 5h do przypadku odwiedziłam lek. rodzinnego,stwierdził że jeśli nic się nie działo do tej pory to już nic nie będzie się dziać. Na drugi dzień zauważyłam, że synek dziwnie często mruga gdy ogląda bajkę, skierowano nas na oddział ratunkowy, tam sprawdzono jedynie odruchy i stwierdzono brak objawów ogniskowych, stan neurologiczny w gr. normy z zaleceniem obserwacji w domu. Na wypisie opis brzmi POWIERZCHNIOWY URAZ POWŁOK GŁOWY. Nie wykonano rtg. Po 2 dniach mieliśmy zgłosić się do poradni, motyw z oczkami się nie powtórzył, żadnych objawów dodatkowych też nie zaobserwowałam. Jako że Mały strasznie płakał dr nie zbadał go, stwierdził ze skoro wszystko ok to jest dobrze, obserwować jeszcze w najbliższych dniach bo do 5 dnia po upadku może się jeszcze coś dziać. Dodam że po upadku synek nie miał nawet guza, siniaka, jedynie takie lekkie wybroczyny na główce /czerw. kropeczki/ i teraz moje pyt. brzmi czy skoro nie miał siniaka to możliwe że jest większa szansa na utworzenie się krwiaka wewnątrz? czy brak siniaka i guza oznacza że upadek nie był aż tak mocny? i jak długo powinnam tak bardzo mocno się bać i obserwować zachowanie synka, czy po 5 dobie mogę już 'wyluzować'? kiedy możemy zacząć normalnie funkcjonować typu wycieczka na plac zabaw itp? z góry dziękuję za odp
napisał/a: delinka79 2014-08-16 11:29
po opisie sytuacji jest mało prawdopodobne aby było coś więcej niż tylko powierzchowne obtarcia naskórka , proszę na spokojnie podejść do sytuacji , obserwować dziecko ale skoro nawet nie ma krwiaka , zasinień , guza to uraz musiał być na tyle lekki że w środku też nic złego się nie stało :)