Uderzenie - uraz zębów - pęknięcie ?

napisał/a: fiodor1 2013-05-13 20:35
Witam

Ostatnio miałem nieprzyjemność zderzyć się głową z pewną przeszkodą. Niestety "zderzyłem" się przy tym swoimi zębami (górne z dolnymi). Uderzenie było dość mocne. Minimalnie ukruszyła mi się dolna i górna jedynka. Dziś oglądając górny ząb po mocnym światłem zauważyłem jakby pęknięcie biegnące wzdłuż zęba. Od samego początku do samego dziąsła, czy to oznacza, że ząb mi pękł? Aż ciężko w to uwierzyć, ze przy takim urazie - uderzeniu pękła mi cała jedynka.

Ząb nie boli, "pęknięcie" to widać jedynie pod mocnym światłem i raczej pod kątem, na wprost ciężko jest je dostrzec.
napisał/a: sola2 2013-05-13 21:34
Możliwe, że jest to pęknięcie szkliwa (ang.crack) ale z opisu nie można jednoznacznie wykluczyć pęknięcie podłużnego zęba.
Żeby się upewnić należy zrobić zdjęcie punktowe tego zęba.
napisał/a: fiodor1 2013-05-13 23:29
hmmmm, a jak "własnym okiem" rozróżnić te dwa różne "problemy" ??

dodam, że patrząc "normalnie" nie widać nic, dopiero po mocnym światłem, pod pewnym kątem widać taką jakby hmm linię wzdłuż zęba... ale nic nie boli etc.

jakby to było pęknięcie to jedyną opcją jest usunięcie zęba ?
napisał/a: sola2 2013-05-13 23:50
Na własne oko to nawet stomatolog nie powie dopóki nie zobaczy zdjęcia.
W przypadku złamań podłużnych i skośnych tylko w nielicznych przypadkach udaje się utrzymać ząb w jamie ustnej pacjenta, jednak złamanie obejmujące zębinę zwykle wywołuje bardzo dużą wrażliwość a Ty tego nie odczuwasz (nie mówiąc już o złamaniach obejmujących miazgę bo wtedy by po prostu bardzo bolało).
Złamanie obejmujące tylko szkliwo może wymagać jedynie wygładzenia.
napisał/a: fiodor1 2013-05-14 00:18
Jeśli jesteś stomatologiem z Warszawy to z chęcią Cię odwiedzę, proszę tylko o namiary :)
napisał/a: sola2 2013-05-14 01:17
fiodor napisal(a):Jeśli jesteś stomatologiem z Warszawy to z chęcią Cię odwiedzę, proszę tylko o namiary :)


Bardzo mi miło ale niestety jestem z Krakowa.
Dla własnego spokoju radzę abyś pokazał się jakiemuś stomatologowi (i jeśli on będzie miał podejrzenia złamania - to również zrobił zdjęcie) bo w przypadku tej dziedziny nauki telemedycyna i porady internetowe bez "wglądu" w dany ząb i bez zdjęcia RTG często mogą być błędne.
napisał/a: fiodor1 2013-05-14 11:27
Ok, dziękuję za rady.

Wizytę już mam umówioną, ale dopiero za tydzień.

A tak z czystej ciekawości, jeśli by to było złamanie (pęknięcie) zęba (zębiny, czy jak to się tam fachowo zwie) to jakie są konsekwencję "nic z tym nie robienia" ? Pytam, ponieważ całkiem przypadkowo wczoraj odkryłem ten uraz u siebie. Gdyby nie mocne światło latarki, nadal bym o niczym nie wiedział.

Czy w wypadku takich urazów zawsze występuję ból/wrażliwość? U mnie takiego czynnika brak, więc troszkę się pocieszam, no ale ... coś tam jednak na tym zębie mam. Tylko nie mam pojęcia czy powstało to w skutek uderzenia, czy jest to już "stara" sprawa...
napisał/a: madola 2013-05-21 08:05
Efekty są takie, że naprawa może kosztować sporo więcej, ale dopóki nie zobaczy tego lekarz, nie ma najmniejszego sensu komentowanie tematu, bo ostatecznie może to wyglądać naprawdę bardzo różnie.
napisał/a: sola2 2013-05-21 11:14
Prawda jest taka, że jakby było to pęknięcie zębiny ( co gorsza z dojściem do miazgi) to po prostu od razu byś to poczuł. Pewnie już dawno miałeś te mikropęknięcia tylko po tym urazie zacząłeś dokładnie przyglądać się swoim zębom i zauważyłeś. W załączniku masz zdjęcie jak może wyglądać pęknięte szkliwo ale przypuszczam, że Twoje takie nie jest. Sama posiadam takie mikropęknięcia i nie jest do powód to jakiegoś wielkiego zmartwienia (chyba, że patologicznie zagryzasz zęby i wtedy może się to pogłębiać). W przeważającej liczbie przypadków nie ulega to próchnicy więc tym bardziej nie ma się co zbytnio przejmować.

Zdjęcie pochodzi z książki dla studentów stomatologii: Kariologia współczesna, postępowanie kliniczne, 2009;