Uczulenie na słońce PO doksycyklinie

napisał/a: morela888 2014-07-09 10:03
Pod koniec maja zakończyłam 14dniową kuracje tym antybiotykiem. Miał pomóc na zapalenie mieszków włosowych na nogach i czerwone, łuszczące się i rozszerzające (przejściowo m.in. o kształcie obwarzanka) zmiany koło łokcia.
W ciągu doby od 1 podania leku obie ręce miałam całe w drobnych, niezwykle swędzących krostkach-być może była to reakcja alergiczna na doksycyklinę, być może po prostu dalsza część objawów 1 uczulenia nie wiem na jaką substancję (takie jest moje podejrzenie).
Nie dało się wtedy skontaktować z lekarzem by skonsultować czy odstawić lek czy nie i no niemal że heroicznie (a z perspektywy czasu być może: idiotycznie) skończyłam całą 14 dniową, swędzącą kurację.
Jak nakazał lekarz unikałam słońca bardzo mocno (wychodziłam z domu po 19!, nosiłam długi rękaw i nogawki, kremy z filtrem 50). w czasie kuracji wg mnie nie doszło do reakcji alergicznej zw ze słońcem.

Jednak od tamtego czasu jestem uczulona na słońce. Nawet po 15 min ekspozycji na słońce bywa, że mam bardzo zaczerwienioną skórę. Miejscami pojawia się jej nieregularne zgrubienie (opuchnięcie?), miejscami drobne, swędzące grudki. Stosuje na to alantan i pokrewne kremy.
Mam ciemną karnację i zwykle opalam się bez problemów, zaczerwienienia i poparzeń.

Zastanawiam się czy teraz to uczulenie na słońce jest już na stałe. Jeśli tak to tragedia. Wczoraj poparzyło mnie słońce przez bluzkę, więc nie wiem już jak się ubierać. Lato w pełni a ja ciągle chodzę przegrzana w długich nogawkach i rękawach, z tłustymi filtrami 50, z wiecznie klejącymi się do ciała od kremów i maści ubraniami. Musiałam zrezygnować z urlopu w ciepłym miejscu. I nie wiem kiedy to może mi wreszcie minąć. Nie mogę nawet normalnie wyjść do sklepu po zakupy. Tkwię w permanentnym stanie gojenia łuszczącej skóry tłustymi maściami a smarowania tłustymi kremami z filtrami na dzień a z alantoiną na noc.
Nie mogę cieszyć się, korzystać z lata.

Mam nadzieję, że to fotouczulenie nie jest na zawsze.