Tyłozgryz + przeskakująca szczęka

napisał/a: Zdrowynie 2012-10-31 22:40
Witam!

Bardzo proszę o pomoc i nakierowanie mnie do kogo powinienem się udać z takim problemem.

1. Pokrótce, mój przypadek wygląda tak, że mam lat 22, mam tyłozgryz którego chciałbym się pozbyć. Pytania w związku z tym, jak wygląda leczenie (to jest operacja, aparat, jeśli operacja to czy też wchodzi w to operacja jakiegoś przemieszczania zębów żeby później zgryz był poprawny?). Jeśli aparat to czy stały, czy jakiś 'na noc' bo o czymś takim też słyszałem. No i czy w takim wieku praktykuje się takie rzeczy. Czy i jak bardzo zmieniają się rysy twarzy po takim leczeniu. Jaki jest koszt takiego leczenia (mniej więcej).

2. Kolejny mój problem to przeskakująca szczęka na stawie z prawej strony. I tutaj również mam podobne pytania, czy da się to wyleczyć, jak wygląda leczenie, czy jedna wada wiąże się z drugą (tą opisaną wyżej)?

Sam nie wiem wynikiem której z powyższych dolegliwości jest 'niemiłe' uczucie przy pełnym zagryzaniu szczęki w okolicach stawów. Chodzi mi o taki 'ścisk', zresztą towarzyszy on nie tylko przy zgryzaniu, ale wtedy jest najbardziej odczuwalny. Nie potrafię opisać tego uczucia, nie jest to ból, ale coś w rodzaju niedogodności, ciągle o tym myślę i czuje ze coś jest 'nie tak' (oczywiście przeszkadza dość konkretnie). Wieczorem jest bardziej odczuwalny niż rano (chyba).

Wydaje mi się ze opisałem najlepiej jak mogłem mój problem.
Jeszcze raz bardzo proszę o opinie fachowca w tej sprawie. Będę dozgonnie wdzięczny za wszelkie informacje które pomogą mi rozwiązać ten 'niefajny' (też z wyglądu) problem.

Pozdrawiam.
napisał/a: viki71 2012-11-02 10:20
Na Twoim miejscu poszłabym do ortodonty.Tylko fachowiec,który zobaczy zęby jest w stanie powiedzieć,jaka wadę(wady) masz i jak bedzie przebiegac leczenie.Można mieć kilka wad zgryzu.Poszłabym jak najszybciej,bo w razie konieczności operacji szczęki,jest ona refundowana tylko do 24 roku zycia a operację poprzedza zawsze leczenie ortodontyczne.W Twoim wieku,jak najbardziej kwalifikujesz się do leczenia,bo zasady sa takie,że operacje przeprowadza sie dopiero po 18 roku życia a aparat mozna zakładać dopóki ma się zęby:)
napisał/a: Zdrowynie 2012-11-04 10:43
Oooo... dziękuję za odpowiedz.
A mam pytanie, długo może trwać takie leczenie ortodontyczne, bo rozumiem ze to aparat? Sama operacja nie da sie wszystkiego załatwić?

Pozdrawiam.
napisał/a: viki71 2012-11-04 11:11
Niestety nie.Aparat przygotowuje szczękę do operacji,zęby musza być odpowiednio ustawione.Tyle,ze nie każda wada kwalifikuje się do operacji dlatego najrozs,adniej by było iść na konsultacje do ortodonty,który na pewno wyjaśni,jakie leczenie jest potrzebne,ile bedzie trwalo i jakich efektów mozna się spodziewać.
napisał/a: Zdrowynie 2012-11-04 20:22
Dziękuję bardzo.
napisał/a: viki71 2012-11-05 11:08
Na zdrowie:)