TWARDZINA DZIECIĘCA

napisał/a: Mp...24 2009-03-01 23:18
Chcę się dowiedzieć czegoś więcej na temat tej choroby min. jak są objawy twardziny u
dzieci. Od 5 miesięcy leczę córeczkę różnymi maściami bez rezultatu. Jej skóra jest szorstka, pojawiają się plamy i coś w rodzaju pęcherzy z czerwoną obwódką. czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania?
napisał/a: dimedicus 2009-03-02 07:44
Wyróżnia się dwa różne typy twardziny: ograniczoną i układową.
Może być płytkowa lub linijna
W twardzinie układowej proces chorobowy jest uogólniony i obejmuje nie tylko skórę, ale także narządy wewnętrzne. Może to prowadzić do występowania różnych objawów, takich jak zgaga, trudności w oddychaniu.
objawy; pojawienie się stwardnienia.Z początku stwardnienia widoczna jest czerwona lub purpurowa obwódka,z czasem może brązowieć, a następnie bieleje, a może wyglądać jak siniak
Ocenić można po typowych zmian skórnych.Leczenie powinien przeprowadzać dermatolog lub reumatolog dziecięcy.Należy stosować leczenie farmakologiczne i fizykoterapie(wszystko zależy od zaawansowania choroby)Ważne jest zatrzymanie stanu zapalnego.Należy okresowo dokonywać badań narządów wewnętrznych,(RTG,USG)badania krwi(czy nie występują zmiany)Na pocieszenie dodam,ze choroba może się cofnąć w ciągu kilku lat.
napisał/a: Mp...24 2009-03-02 22:31
Jakie badania należy wykonać by zdiagnozować twardzinę?
napisał/a: dimedicus 2009-03-02 23:12
Nie ma potrzeby wykonywania badań,każdy dermatolog po obejrzeniu potrafi ocenić.Objawy są bardzo charakterystyczne i nie nastręczają problemów w rozpoznaniu.
napisał/a: Margaret74 2011-02-07 22:00
napisal(a):Nie ma potrzeby wykonywania badań


Nie zgadzam się z tym-diagnozy tak poważnej choroby nie stawia się wyłącznie na podstawie sprawnego oka dermatologa...
Trzeba spełnić adekwatne kryteria -nota bene -nowe wchodzą.
Koniecznym badaniem z pewnością zawsze jest panel ANA.

zapraszam na www.twardzina.phrum.pl

pozdrawiam serdecznie :)
napisał/a: slonecznik3 2011-02-10 14:25
a czy przy twardzinie ukladowej zawsze sa jakies zmiany skorne? od lipca mam jakies zapalenie sciegien w dloniach, przewlekle, suche. bylam u reumatologa . wynik ana jest ujemny, anty ccp tez, ob 6, czynnik reumatologiczny ujemny. reumatolog odeslala do ortopedy. usg wykazalo pogrubienie pochewek sciegien w dloniach i nadgarstkach. zapisal metypred w tabletkach, ktory jednak nie do konca pomogl. wybieram sie do kolejnego ortopedy bo dodatkowo oporcz porannych przykurczow w sciegnach(jakby posklejane czasami cos przeskakuje) mam objawy zespolu ciesni nadgarstka i jest to mega uciazliwe zwlaszcza w nocy bo nie pozwala spac. bardzo boje sie twardziny. nie wiem moze wskutek stanu zapalnego doszlo do jakis zrostow w obrebie pochewek sciegien i stad te poranne przykurcze. przesilalam troche dlonie to fakt, w czasie kuracji metypredm tez raczej nie oszczedzalam dloni. moze faktycznie doszlo to przewleklych zmian. sama juz nie wiem co myslec
napisał/a: Margaret74 2011-02-10 16:09
Joanno,przede wszystkim ,wydaje mi się,że odpowiedni wątek do twojego pytania,to TWARDZINA UKŁADOWA-
http://commed.pl/twardzina-ukladowa-vt6760.html

Myślę,że tam możemy podyskutować,by nie wprowadzać chaosu tutaj,w wątku dziecięcym.ok?
Możesz tez zajrzeć na Ogólnopolskie Forum Twardziny :)
napisał/a: slonecznik3 2011-02-10 16:40
dzieki, bylam na tym forum ale nadal nic nie wiem. mam ogromny chaos w glowie i nabawilam sie juz nerwicy z cala pewnoscia