TSH 0,001 a FT3 i FT4 norma> prosze o porade

napisał/a: monkey22 2014-04-18 14:28
Witam, zrobiłem ostatnio tsh poniewaz mama ma niedoczynnosc a tata nadczynnosc , Wynik tsh to 0.001 czyli bardzo bardzo niski.
Lekarka kazała zrobic FT3 i FT4 i wynik to ..
FT4 17,6 pmol/l ( 12-22 norma)
FT3 5,05pmol/l (3,1-6,8norma)

Wyszło że sam srodek normy .Krew była pobierana na czczo za kazdym razem a wyczytałem gdzies ze nie powinno sie pobierac na czczo. - Czy to prawda???

Jesli to nie ma znaczenia to skad takie roznice wyników.
Po wynikach na TSH lekaraka kazała brac metizol 3x1 do czasu az nie dostane sie do endokrynologa a w miedzyczasie zrobilem ST3 i ST4 i lekarka ich nie widziała..Nie brałem zadnych lekow nigdy które mialyby wpływ na wyniki.

Czy trzeba robic usg tarczycy czy jest zbedne( koszt 70 zl prywatnie i szkoda na marne wydac)

Bardzo prosze o jakies odpowiedzi bo jestem zielony w temacie tarczyc .
Dodam że moja waga stoi w miejscu 67kg od 3 lat przy 165 wzrostu.
napisał/a: monkey22 2014-04-18 16:42
dodam jeszcze ze nie pale papierosów od 4 lat.
Wódki nie pije prawie wogole, piwko tak 3-5 w tygodniu .kawy 2 dziennie, cukru uzywam łyzeczke do kawy i zielonej z cytryna:)
Pracuje fizycznie i wiadomo ze moge byc zmeczony po pracy ale jak mam wolne to czuje sie normalnie .w sezonie rower obowiązkowo nawet po pracy .
Czasem mam zmienne nastroje ( chyba jak każdy) , czasem mam stany lękowe ( chyba jak każdy) .Nie sypiam w nocy bo spi z nami małe dziecko w jednym łóżku i pomimo budzenia sie 5 razy w nocy to po wstaniu czuje sie dobrze..
Jestem nerwowy ale to od urodzenia taka natura..

Jak potrzeba coś jeszcze napisac to prosze podac co a napisze.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-18 19:19
Poczytaj:

[url_special=http://tarczyca.wieszjak.polki.pl/nadczynnosc/244645,Jak-objawia-sie-nadczynnosc-tarczycy.html:22ce5hy2]http://tarczyca.wieszjak.polki.pl/nadczynnosc/244645,Jak-objawia-sie-nadczynnosc-tarczycy.html[/url_special:22ce5hy2]

i napisz czy masz jakieś objawy pasujące do tego.
napisał/a: monkey22 2014-04-18 20:14
Mam 34 lata

Układ nerwowy i stan psychiczny
Chorzy nierzadko odczuwają niepokój i łatwo się denerwują.-----mam ale od zawsze o d małego byłem nerwowy i zawsze wszędzie wyczuwałem podstęp :)

Bywają pobudzeni i nadmiernie aktywni ruchowo, niekiedy obserwuje się drżenie rąk.- Tez od małego zawsze wszedzie mnei było pełno , biegałem skakałem nie usiedziałem w miejscu i nadal tak mam. Nieraz lekko trzesa sie rece ale to po wysilku albo przy zdenerwowaniu
Mogą mieć trudności w skupieniu uwagibywa często
. Nieraz pojawia się bezsenność. Nie wiem. spie w jednym łózku z żona i małym dzieckiem od 2 lat wiec niw przespałem nocy żadnej całej , budze sie srednio 4-5 razy w nocy a przed dzieckiem spałem jak suseł.
W bardzo nasilonej chorobie mogą pojawić się drgawki i utrata przytomności.--- nie mam tego objawu

Skóra, włosy, paznokcie, oczy
Skóra w nadczynności tarczycy jest zwykle ciepła, nadmiernie gładka („aksamitna”), lekko zaczerwieniona i wilgotna- nieraczej mam szorstka skóre i wysuszona..
Chorzy zazwyczaj nadmiernie się pocą. - bez wysilku nie, moge sie nie kapac 2-3 dni i nikt nie wyczuje:), noc hyba ze srodek lata to co innego
Włosy bywają cienkie i łamliwe. Mogą wypadać w większych ilościachod małego bardzo rzadkie włosy mam i od małego gole głowe na 3mm ale na nogach mam geste i twarde włosy :).
Również paznokcie mogą być cienkie i podatne na złamania raczej nie.
Chorzy często mają szeroko (szerzej niż normalnie) otwarte powieki co sprawia wrażenie wytrzeszczu gałek ocznych. raczej bardziej mruże oczy



Układ sercowo-naczyniowy i oddechowy

Nierzadkie jest uczucie przyspieszonego lub nierównego bicia sercaraczej rzadko ale sie przytrafia.podczas podniecenia, wysiłku albo stresujacej sytuacji lub zagrozenia
Należą do nich m.in.: zasłabnięcia, omdlenia, duszność, obrzęki kostek i podudzi, bóle w górnej części brzucha, nudności i wymioty.raczej nie
Często wzrasta ciśnienie tętnicze. Charakterystyczny jest wzrost ciśnienia skurczowego przy niskim ciśnieniu rozkurczowym. Pojawia się więc duża różnica między jednym a drugim ciśnieniem. badam raz w tygodniu i zazwyczaj jest okolo 129 na 81/83 ale ostatnio przytrafilo sie 125/90

Układ pokarmowy

Chorzy zazwyczaj mają zwiększony apetyt. Jedzenie większych ilości pokarmów nie powoduje jednak wzrostu masy ciała.
jem systematycznie w tych samych godzinach 6 lata temu wazylem 70kg jak chodzilem na silownie a 6 lat temu 56 , obecnie od 3 lat stala waga 67
Przyspieszona perystaltyka powoduje częstsze wypróżnienia. Może pojawić się biegunka., stolec normalny, biegunki raz/2 razy w roku( nie pamieta) bardzo twardy stolec totalnie nie pamietam, Taki w sam raz regularny raz dziennie

Wole
U części chorych dochodzi do powiększenia tarczycy czyli pojawienia się wola. Wole może być widoczne na szyi pod postacią obrzęku, opuchnięcia lub guza w dolnej części szyi, tuż nad mostkiemnie mam nic takiego, mam bardzo wyżyłowana szyje z bardzo widocznym i odstajacym jabkiem adama.
Rzadko powiększona tarczyca uciska na tchawicę i przełyk powodując odpowiednio duszność bądź kłopoty z połykaniem.Od zawsze mam efekt odchrzakiwania i pociagania nosem plus jakies odkasływanie a czasem kluska w gardle tzn na samym dole przełyku( jakby na styku z klatka) z przełykaniem posiłków ok.. Lekarze zawsze to tłumaczyli nerwica.

Szybko pojawia się zadyszka lekka pomimo ze pracuje fizycznie i od roku dziwnie łatwo kreci mi sie w głowie. zrobie 2 obroty z dzieckiem wokol stolu i mam takie dziwne uczucia zawrotów w głowie. jestem strasznie podatny na jakies obroty w miejscu i odrazu zawroty głowy.. NIGDY W ZYCIU NIE OMDLALEM i nie mialem takiej sytuacji zeby bylo blisko omdlecia.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-19 07:52
Chorujesz na subkliniczną nadczynność tarczycy. Leczenie jest tylko wtedy kiedy objawy są nasilone, jesteś w ciąży lub w podeszłym wieku. Skoro dwa ostatnie odpada, zostają objawy.
Kluczowe jest teraz wykonanie USG tarczycy i sprawdzenie czy nadczynność jest od choroby autoimmunologicznej czy może winowajcą są guzki.
napisał/a: monkey22 2014-04-19 09:46
Dziękuje bardzo za szybkie odpowiedzi ,( doceniam ) :) .. więc w tygodniu ide prywatnie na USG ,

Czyli nie jest ze mna az tak zle jesli chodzi o tarczyce ?? bo nie wiem czy mam sie martwic czy nie.. Czy to niskie tsh jest wyleczalne czy do konca zycia bede niewolnikiem tarczycy .Da sie cos powiedziec na podstawie tsh FT3 i FT4?? czy za malo danych
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-19 12:56
Na razie nie masz klasycznej nadczynności i 90% endokrynologów nie będzie Cię leczyć. No chyba że będziesz zgłaszał niepokojące objawy, szczególnie ze strony układu sercowo-naczynowego. Jeżeli będzie nadciśnienie, tachykardia itp. metizol powien być wprowadzony.
Po USG wklej nam tutaj opis, to Ci więcej doradzimy. Powiedz endokrynologowi/radiologowi żeby sprawdzał tarczycę pod kątem Graves-Besadova.
Na teraz z domowych sposobów możesz pić melisę, ale 3-5 herbat dziennie. Nie chodzi że ona uspakaja ale że zamula tarczycę i zmniejsza nadczynność.
Podrawiam
napisał/a: monkey22 2014-04-19 14:04
Dziękuja bardzo za super odpowiedzi.. Dziekuje.. napisze jak juz bede mial usg. Zdrowych ba-- mega zdrowych swiat i nie tylko..Dla wszystkich :)
napisał/a: monkey22 2014-04-23 19:03
WYNIKI USG
Badanie wykonano głowicą linijowa o czestotliwosci 5-9MHz aparatem SONOACE 8000SE

Gruczoł tarczycy o zachowanych obrysach z asymetrią płatów o prawidłowym kształcie.
Echostruktura miazszu całego narzadu wzmożona hyperechgenicznie jednorodna - Z cechami zwiększonego przepływu w opcji PD .
Cieśń o wymiarze 8mm . Płat prawy v=4.44cm3 , Płat lewy V=2,35 cm3.
Tchawica położona prawidłowo Węzły głębokie szyjne niepowiększone.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-24 18:19
Obraz tarczycy wskazuje na jej nadczynność, ale co dziwne bez cech choroby autoimmunologicznej. Dziwne o tyle, że masz tarczycę jak małe dziecko czyli mówiąc kolokwialnie "coś ją zjadło" a zazwyczaj (czyli prawie 100% przypadków) jest to związane właśnie z chorobą autoimmunologiczną.
W mojej ocenie wymagasz konsultacji endokrynologicznej.
napisał/a: monkey22 2014-04-24 18:30
A tak na prosty rozum??? Jest źle?? czy bardzo źle czy w dobrym momencie odkryłem ??? isc odrazu prywatnie do endo czy mozna czekac 5-6 miesiecy ?? Brac ten metizol co mi lekarka rodzinna przepisala ?? 3x 1 tabletka . Jakie mam rokowania patrzac na te wyniki dotychczasowe.


acha i ile tego V powinna miec srednia tarczyca lewy i prawy plat u mezczyzny skoro piszesz ze moja jest jak u dziecka
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-25 07:19
Wielkość tarczycy to sprawa indywidualna, mężczyźni mają zazwyczaj wielkość ok 20 ml.

Jeżeli masz negatywne objawy, to wziąłbym lek w dawce proponowanej przez lekarza i obserwował organizm. Po kilku dniach powinieneś czuć poprawę.