Trzustka czy żołądek?

napisał/a: BiondaRM 2006-12-29 18:17
Witam.
22 grudnia poszłam ze znajomym na kolację i zjadłam z nim kolację w postaci Gyrosu, frytek i innych dziadostw, popiłam to dwoma piwami. nastepnego dnia przesadziłam trochę i wypiłam 6 puszek tych słodkich piwek typu redds. W wigilię dostałam tak jakby tępego "gniecenia" z prawej strony nadbrzusza w okolicy żołądka (zjadłam rybę z podsmarzaną kapustą). odczuwałam dyskomfort i raz zwymiotowałam. ten tępy gniotący ból, nie był jakimś ostrym bólem jak w przypadku bólów trzustki. pojechałam na pogotowie i pierwszy lekarz stwierdził że przyczyną może być nadżerka na dwunastnicy, podał jakiś lek, i wróciłam do domu. nie przeszło. pojechałam ponownie, była inna lekarka która natomiast stwierdziła że może to być zatrucie lub obecnie panujący wirus. podała mi polprazol. nie przeszło. następnego dnia uciążliwego "gniecenia" w okolicy żołądka udałam się do szpitala. promieniowało to nieco do pleców ale zaznaczam że głównie po prawej stronie i sama tez myslałam że to coś z żołądkiem. Lekarz wykonał USG i badanie moczu ( niestety odbiór wypisu będę miała we wtorek ), stwierdził że jest to zapalenie trzustki. po trzech dniach kroplówek ( w drugim dniu, gniecenie ustało, a w kolejnym spadało do śrudbrusza i podbrzusza )
w sumie w szpitalu spedziłam 4 dni. I teraz nasówa mi sie pytanie, bo po przeczytaniu kilku tematów w internecie związanych z zapaleniem trzustki, nie mówiąc juz o ostrym, cos mi sie tu nie zgadza. czy mogłam cierpieć na zapalenie błon sluzowych zołądka i czy lekarz, robiący dopiero specjalizację mógł się pomylić? i czy leczenie takie i postepowanie jak w przypadku zapalenia trzustki może również doprowadzić do polepszenia się błony sluzowej żołądka?? powiem Wam że jestem w strasznej konsternacji, bo z tego co przeczytałam, tylko 1/3 objawów zapalenia trzustki dotyczyła mojego schorzenia. no i czy wysoki poziom amylazy może być też związane z żołądkiem?? Boję się teraz cokolwiek zjeść, bo się okropieństw na ten temat naczytałam, i naprawiłam się nerwicy. mogła zajść takowa pomyłka, w szpitalu w którym odział chirurgii ogólnej nie cieszy się powszechnym szacunkiem???
napisał/a: Izka1 2007-01-16 23:59
Hej:) jeśli byłoby to zapalenie trzustki,to czułabyś duży ból z lewej strony pod żebrami i zapalenie trzustki objawia się podwyższonymi diastazami trzustkowymi we krwi,ale najczęściej podwyższone są podaczas ataku bólu.A lekarz,jak to lekarz zawsze może się pomylić i zaczynam się upewniać,że mało jest dobrych specjalistów wśród lekarzy.Dla mnie to jest tak:są ludzie którzy skończyli medycynę i są lekarze-Ci drudzy mają jakieś pojęcie:)Ja tez jakis czas temu mialam po wypiciu alkoholu gniecenie na żołądku i bóle pod prawym podżebrzem,więc stwierdzilam,że to wątroba.Miałam rózne badania i wsio jest oki.Lekarka powiedziała,że może to być tzw.zespół Gilberta (czyt.Żilberta).Wyszukalam sobie w necie info na ten temat i nawet objawy mi się zgadzaja. Myślę,że jest to też kwestia stresu...zauważyłam to po sobie,że źle się czuję,kiedy nie jestem wyluzowana i zrelaksowana,a takze jakiekolwiek zajecia powodują,że nie myśle o tym co może mi być i wtedy czuje sie dobrze.Najgorzej jest jak zaczynam myśleć i się zadręczać.No,ale coraz więcej osób boryka się z dolegliwościami "brzusznymi"....myślę,że obecne życie sprawia,że wszyscy podupadają na zdrowiu...i to coraz młodsi ludzie....
napisał/a: ewka72 2007-10-31 13:24
Witam. Piszę z redakcji programu "Grunt to zdrowie" emitowanego dla TVN Style. Właśnie przygotowujemy odcinek o bólach brzucha i jednym z omawianych tematów będzie zapalenie trzustki. Jeśli ktoś z państwa byłby zainteresowany pojawieniem się u nas w programie w charakterze bohatera odcinka i podzieleniem się z nami swoimi doświadczeniami, bardzo proszę o kontakt na adres mailowy: ewalukasiewicz@formacjatv.pl
Pozdrawiam
Ewa Łukasiewicz "Grunt to zdrowie"
napisał/a: madzia8225 2008-06-15 22:52
Witam..
Mam pytanie, bo tak czytam różne wypowiedz na temat trzustki i wszystkie objawy jakie występują od pewnego czasu u mnie sa takie same. Po lewej stronie pod żebrami mam bóle i opuchnięte. Puchnie jak co kolwiek zjem i boli, udałam sie do lekarza kiedy ból stał sie nie do wytrzymania, lekarz stwierdził że to nie może być Trzystka bo tak nie puchnie i kazał mi iśc do ginekologa, bo jak stwierdził są to sprawy ginekologiczne - no cóż trochę smieszne ale cóż ...
Udałam sie tego samego dnia do ginekologa - badania ginekologiczne wyszły w 100 % bardzo dobrze i sam ginekolog zdziwił sie że jak z takim czymś można pacjenta obolałego wysłać do ginekologa jak nie ma to nic wspólnego ... Odsyłają mnie od lekarza do lekarza... Czy nie było by prościej zrobić USG ?
napisał/a: gdymed 2008-06-18 22:51
Witaj
Ginekolog miał rację. Masz typowe objawy dla "chorej" trzustki. Kłujący ból po lewej stronie pod żebrami. Udaj sie niezwłocznie do Lekarza ( innego ). Jeśli ból jest delikatny typu kolka po tłustym posiłku, wypiciu napoju alkoholowego lub słodyczach - możesz doraźnie zażyć KREON10000 do 2 kaps. ( jednak nie w przypadku zapalenia trzustki, co objawia sie silnym bólem i skurczami). Z trzustką nie ma żartów, więc udaj się do Lekarza.