Trudny przypadek, grudki chłonne

napisał/a: Tomek0700 2011-08-18 16:39
Hej, od 15 miesiecy mam biegunki lub ew. 2-3 dziennie stolce o wadze >250 g. Schudlem 10 kg przez 2 miesiace, po podaniu metranidazolu nie bylo biegunek tylko strasznie dziwnce stolce. Ciagle mi sie odbija, po wszystkim. Byly dwie gastroskopie, (zapalenie zoladka (+) i przewlekle zapalenie dwunastnicy, jednak problem nie w tym, podobno. Lekarze mowia, ze te wyniki sa ok) . Kolonoskopia: colitis chronica non classificata. W zbadanym materiale ujawniono grudki chlonne druga kolonoskopia rok pozniej: rozrost grudek chlonnych w sluzowce i pod slozowce jelita kretego. Nie ma zmian endo, wszystko sie lsni.
Czy te grudki chlonne maja jakis zwiazek z wezlami chlonnymi? moze to wskazywac na jersinie? nie mam goraczek, tylko biegunki, bole brzucha na wysokosci zeber (klucia) i nadmierne odbijanie przez caly dzien po wszystkim. Biore pentase 3x2 ale nic nie pomaga. Tomografia komputerowa tez ok, opis idealny, nie bylo nic jednak o jelitach napisane.
napisał/a: opilek 2011-08-18 22:22
byłeś diagnozowany w kierunku choroby Leśniowskiego-Crohna?
napisał/a: Tomek0700 2011-08-19 00:26
zalezy co rozumiemy przez diagnozowanie Crohna. Mialem tylko kolonoskopie z jelitem cienkim, tomografie, gastroskopie i rektoskopie. Aha, zapomnialem dodac z rektoskopii mam: inflammatio chronica non classificata. Crohn podobno zostal u mnie wykluczony przez te badania tak samo jak CU. Nie mialem badan p. ASCA/ANCA. Te grudki chlonne sa niepokojace i podobno moga swiadczyc o stanie zapalnym. Tyle, ze np. pentasa i asamax nic nie pomagaja. Co Pan mysli o moich wynikach? Nie sadze zeby to byl Crohn, nie mialem zmian w drugiej kolonoskopii, mimo, ze nie bralem zadnych lekow. Z tego wynika, ze mam stan zapalny w calym ukladzie pokarmowym.
napisał/a: opilek 2011-08-20 08:38
W jakim jest Pan wieku?

przewlekły stan zapalny na różnych odcinkach przewodu pokarmowego, brak poprawy po preparatach z mesalazyną, duży spadek masy ciała wskazują na ch. L.-Crohna. Warto oznaczyć ASCA. Oczywiście może Pan należeć do grupy osób, które mają nieokreślone zapalenie jelit i ostateczne zaklasyfikowanie nie jest możliwe. Czy w przeszłości były problemy z przetokami, ropniami w okolicy odbytu? Czy było prowadzone u Pana kiedykolwiek leczenie immunosupresjne (sterydami)?

Ostre jersinioza nie trwałoby tak długo, a przewlekłe jest skąpoobjawowe z towarzyszącymi bólami wielostawowymi.
W celu wykluczenia zakażenia pałeczką Yersini robi sie posiewy z kału na podłożach wysoce selektywnych bądź testy serologiczne sprawdzające miano przeciwciał p/Yersini
napisał/a: Tomek0700 2011-08-20 12:24
obecnie 19, zachorowalem pod koniec lat 17. O ile sie orientuje Pentasa jest typowo na CD, nie CU. Nie mam po niej poprawy wiec nie sadze zeby to bylo CD. Nie mialem problemow z przetokami, ropniami w okolicy odbytu, nawet stawami. Jedynie co, to od kiedy zachorowalem pojawilo sie zaczerwienienie skory przy ustach. Nie bylem nigdy leczony sterydami; nie mam zadnych zmian w obrazie endoskopowym, wiec nikt mi nie przepisze tutaj sterydow; przynajmniej tak mi sie wydaje. Dodam wiecej, dwoch lekarzy twierdzi, ze moge miec infekcje bakteryjna (Yersinia); przez to moze byc rozrost grudek chlonnych; pozostali a dokladnie 7 lekarzy, mowi, ze mam IBS z biegunka. Mimo, ze jednak pod mikroskopem nie wszystko gra. Oddalem krew do badania na yersinie w klasie IgG i IgM. Jesli to nie yersinia to co mam zrobic? czy moze Pan cos doradzic? dodam, ze bralem Asamax, nic nie pomogl. Pentasa obecnie 12 dzien i takze nic. I takze co pan uwaza na temat colitis chronica non classificata? Co pan tez uwaza o rozroscie grudek chlonnych w jelicie cienkim? Lekarze mowia, ze taki stan ma kazdy czlowiek. Interesujace jest brak zmian endoskopowych w jelicie grubym, rok pozniej z jelitem cienkim i dalej nic. Tomografia tez nic nie pokazala (TK jamy brzusznej). Moje obecne problemy nie pozwalaja mi normalnie funkcjonowac. Dodam, ze przed zachorowaniem bralem odzywke; najprawdopodobniej zostalem oszukany i byla to sama laktoza a zaledwie ok. 10 g bialka. Po tym mialem biegunki, jednak gdy odstawialem bylo ok. Potworny bol brzucha byl pierwszego dnia z wizyta w ubikacji ok. 20x po imprezie, gdzie pilem mozliwe, ze az z 15stu roznych kieliszkow. W szpitalu dostalem metranidazol; biegunka przeszla na miesiac tak samo jak bole. Ciagle bylo odbijanie i z biegunki dziwne stolce o wadze na pewno >250g. Na biegunki pomaga mi jedynie loperamid, przez dlugi okres, gdy bralem loperamid, nie mialem nawet boli brzucha. Zapomnialem dodac, ze mialem takze usuniego podczas kolonoskopii Polipa zapalnego. W stolcu jest duzo bialych kropek; nie jest to pasozyt, okolo 5x. te biale kropki zanioslem do badania i nic nie wykazalo. Mialem tez Helicobactera (Test z krwi 7,31) ktorego udalo mi sie usunac (Dwie gastroskopie potwierdzily, ze juz go nie ma) Crp mam 0,1 a ob -2.
napisał/a: opilek 2011-08-20 20:57
Pentasa pomaga bardziej w CU niż ch. Crohna.

Dobrze, że będziesz miał wynik przeciwciał p/Yersini. IBS również jest możliwy, problem w Twoim przypadku polega na tym, że zespół objawów nie jest jednoznaczny, stąd pisałem o przydatności sprawdzenia ASCA - byłaby to kolejna informacja.
Niestety istnieje coś takiego jak nieswoiste zapalenie jelit, po pewnym czasie (rok, kilka lat), objawy stają się charakterystyczne dla danego typu choroby i leczenie jest łatwiejsze; u ok 15% chorych takie dookreślenie się nie udaje (colitis chronica non classificata).

Przerost grudek chłonnych - może być wynikiem jersiniozy, może mieć związek z przerostem flory bakteryjnej jelit.
Zdecyduj się na jednego lekarza, który w Twoim odczuciu najbardziej Ci pasuje i trzymaj się zaproponowanej diagnostyki i metody leczenia, jeśli nie będzie efektów, daj szansę lekarzowi zmodyfikować opinię i metodę leczenia. Odwiedzając kilkunastu lekarzy nie dajesz żadnemu szansy na kompleksowe zajęcie się Tobą, efektem jest brak postępu w Twoim leczeniu i zwiększenie Twojej frustracji.

Czy te kropki w stolcu, unoszą się na wodzie?

Dalej problemem, z którym trzeba walczyć jest spadek wagi. Nie wiem o jakiej odżywce piszesz, coś dla sportowców?
Są napoje suplementujące w aptece, może warto zapytać? Plus wzmocnić dietę jakościowo i ilościowo, skoro spadek masy jest tak duży. Jak wygląda Twoja morfologia?
napisał/a: Tomek0700 2011-08-21 00:47
Spadek masy to tylko przez pierwsze 2 miesiace, teraz sie utrzymuje jednak nie da sie przytyc przez biegunki. A odzywce, tak mowie o odzywce dla sportowcow, jednak zostalem oszukany i bylo to najprawdopodobniej mleko z proszku + mąka. Spokojnie, lekarza daje szanse jednak skoro 5 twierdzilo, ze nic mi nie jest to ich zmienialem. Jeden np. u kazdego widzial nerwice. Nie zmieniam lekarzy tak bo mi sie nudzi.
Kropki sie nie unosza. Czemu az 9 lekarzy mowi, ze colitis chronica ma kazdy czlowiek a ten stan wynika z tego powodu, ze w jelicie bytuje na 60 kg okolo 2 kg. bakteri i sie robi zapalny? Tak mi tlumaczylo az 9 lekarzy, moze nawet wiecej. I tu sa ze soba akurat zgodni.
Pentasa w tabletkach jest tylko na CD, w czopkach typowo na CU.
Jakie proponuje Pan leczenie w moim przypadku jesli nie bedzie to yersinia? Powiem szczerze, ze mam dosyc. ASCA postaram sie wykonac. Morfologia z marca: podam tylko zmiany.
LY% + 53.5 norma do 48 ( samo LY 2.3 norma 1.2 - 3.2)
GR% - (39.6) NORMA 43-76
Wszystko inne w normie.
Wyniki z morfologi rok wczesniej
GGTP 9,7 norma 12,0-64
Bilurbina calkowita 1,42H norma 0,20 - 1,20
wszystko inne ok.

Dziekuje za zainteresowanie.
napisał/a: opilek 2011-08-22 15:52
Na pewno każdy co jakiś czas ma stan zapalny jelit, trudno mi uwierzyć, że jest to ciągły stan, ale ze specjalistami sprzeczać się nie będę.
Niestety nie mam definitywnej odpowiedzi dla Ciebie, co dalej, jeśli to nie Yersinia. Przy niedającym się określić zapaleniu jelit można wykonać endoskopię kapsułkową - pozwala obejrzeć również jelito cienkie, problemem jest dostępność i koszt badania. Moją jedyną sugestią w przypadku dalszego braku rozpoznania przyczyny dolegliwości, jest próba modyfikacji diety. Czy dieta bezglutenowa, czy dieta eliminacyjna, aż dojdziesz, jaka żywność pozwala Ci zminimalizować biegunki i przybrać na wadze. Apteczne odżywki w postaci napojów też możesz wypróbować. Plus dalsza obserwacja i badania kontrolne.
Niestety bardziej nie umiem pomóc.
napisał/a: Tomek0700 2011-08-22 17:02
dziekuje za pomoc. Dam znac czy to Yersinia. Szkoda, ze akurat mam ciezki przypadek, brak zmian endoskopowych, nawet najmniejszych a brzuch boli. Biegunki sa nie zawsze; czasami po prostu sa dziwnee stolce np. 4x po >250 g. Inaczej jeszcze szansa w sterydach ale przy moich wynikach nikt mi tego nie przepisze a samemu probowac nie bede. Ciekawe tez czy odbijanie mam z jelit, skoro trzustka i watroba ok.

Pozdrawiam
napisał/a: opilek 2011-08-22 17:18
Odbijanie jest połączone z wolniejszym trawieniem i zwiększonym połykaniem powietrza. W gastrokospii nie było żadnej wzmianki o nadmiernej relaksacji dolnego zwieracza przełyku, wpustu żołądka? Doraźna pomoc - nie pij podczas posiłku, tylko pomiędzy nimi (szybsze trawienie, mniej połkniętego powietrza).
napisał/a: Tomek0700 2011-08-22 18:45
nic nie bylo, gastro jest ok oprocz znieksztalconej dwunastnicy (gastro 15 dni pozniej i tam jest napisane, ze wszystko z nia ok ale to przez innego lekarza) Nie pije podczas posilku. Odbija sie tak samo, nawet jak probuje "jesc" mniej powietrza. Nie mam aerofagii niestety. Wina w jelicie w takim razie? odbija mi sie tez woda, soki. Tabletki na refluks, nadkwasote i inne nic nie pomagaja.
napisał/a: opilek 2011-08-22 20:09
Tak, skoro wykluczyłeś aerofagię przyczyna może leżeć w jelitach. Zespół jelita drażliwego, celiakia, nietolerancja laktozy stany zapalne, infekcje jelitowe, zaleganie pokarmu w żołądku też mogą powodować odbijanie.
Sprawdź czy brane przez Ciebie leki na nadkwaśność nie zawierają wodorowęglanu sodu (Natrii hydrogenocarbonas) - z tego związku powstaje CO2 - wzmaga odbijanie.