Tradzik u mezczyzny - czy endokrynolog pomoze?

napisał/a: pawel311 2014-02-15 16:55
Witam.

Mam 19 lat, od ponad roku borykam się z trądzikiem, zostawia okropne blizny na twarzy. Jestem chłopakiem. Przyjmowałem już antybiotyki doustne, chyba wszystkie rodzaje maści i innych tego typu preparaty, a problem wciąż istnieje. I tak sobie pomyślałem, czy możliwe to być zaburzeniami hormonalnymi, które endokrynolog mógłby pomóc mi opanować? Ogólnie dojrzałem bardzo wcześnie w stosunku do rówieśników, myślałem, że trądzik już mnie "nie dotknie", zawsze miałem ładną cerę. Do tego mam bardzo przetłuszczające się włosy, gdy biorę rano prysznic to na wieczór włosy już są tłuste. To samo z zarostem, ogolę się rano, np. o 7, to o 17 muszę poprawiać jeszcze raz. Zauważyłem też nadmierne owłosienie ogólnei na całym ciele. Poce się dużo, nawet teraz siedząc przed komputerem i nic nie robiąc, jestem szczupły.

Wiem, że kobiety przyjmują hormony, jednak gdzieś przeczytałem artykuł, że u mężczyzn też można leczyć trądzik u endokrynologa, jednak nie zdołałem znaleźć żadnych konkretnych informacji na ten temat.

Czy jest sens iść z tym problemem do endokrynologa? Czy może mi jakoś pomóc? Musiałbym się pofatygować prywatnie, ale warto bo i tak wydałem już dobre pare tysięcy na leczenie (leki na trądzik są dość drogie).

bardzo proszę o odpowiedź,
pozdrawiam
napisał/a: klinacz 2014-02-15 17:09
To powinno być kompleksowe leczenie, czyli dermatolog, dieta, a co do endokrynologa to można by sprawdzić poziom hormonów dla pewności. Dieta potrafi zdziałać cuda + suplementy typu cynk, witamina C, biotyna. Zero nabiału, słodyczy, glutenu.
napisał/a: pawel311 2014-02-15 17:14
Suplementy dodatkowo biorę, witaminy: rutinoscorbin, a+e, b complex; cynk; ziołowe różne typu liść oliwny. Właśnie jeszcze z tym nabiałem muszę spróbować, bo ja to jestem typem człowieka, który bez nabiału nie przetrwa i może to też ma wpływ. Czyli jednak coś te hormony mogą znaczyć i można jakoś je ewentualnie 'ustabilizować' nawet u mężczyzny?
napisał/a: klinacz 2014-02-15 17:26
Płeć nie ma znaczenia, mężczyźni i kobiety mogą mieć zaburzenia hormonalne, które podlegają leczeniu.
Wybrać się możesz do endokrynologa, nie prywatnie, jeżeli Twój lekarz wystawi Ci skierowanie, wtedy powinien lekarz rozwiać Twoje wątpliwości. Nabiał warto byłoby wyeliminować, przynajmniej na pewien czas by zobaczyć czy jest jakaś poprawa (tj. 3-4 tygodnie).

Witaminę C możesz zamienić na Gold-vit C z olimpa, 1000 mg chodzi po około 14 zł na allegro, o wiele większa przyswajalność i dawka.
Cynk też Olimpa, około 7 zł na allegro, w formie chelatu więc też lepiej przyswajalny.