Trądzik, a Euthyrox

napisał/a: opuncja4 2014-10-07 15:51
Dzień dobry,
Mam pytanie, czy silny trądzik głównie w okolicach brody mógł powstać na skutek problemów z tarczycą i przyjmowania Euthyroxu? Pojawił się on niedługo po tym jak zaczęłam przyjmować ten lek.
napisał/a: soaring 2014-10-08 07:16
to raczej zbieg okoliczności. a taki trądzik zwykle oznacza podłoże hormonalne - nadmiar androgenów, co by wskazywało, że "doganiają" Cię geny i masz po prostu skłonność do nadmiernego wydzielania androgenów. potrzebny jest dobry dermatolog (wyzwanie jak wygranie w lotto), który wnikliwie przeprowadzi diagnostykę. jeśli potwierdzi się androgenowe podłoże, to również włosy mogą Ci już teraz, albo w przyszłości wypadać z ich powodu. niestety badania z krwi nie wystarczą do diagnozy, bo często się zdarza, że hormony męskie we krwi są ok, a w receptorach skóry szaleją dostarczając problemów.
napisał/a: opuncja4 2014-10-08 12:39
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Robiłam badania dwóch hormonów, testosteronu i DHEA-S i faktycznie wyszły w normie. Dermatolog zalecił oczywiście izotek. Czy coś innego jest mi w stanie pomóc ? Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania?
napisał/a: soaring 2014-10-08 20:58
moja dermatolog twierdzi, że izotretynoina nie jest skuteczna na trądzik o podłożu androgenowym, bo często powraca. a że terapia jest tak wymagająca to opcja nawrotu wyjątkowo nie zachęca.
ja bym szukała innego dermatologa. do skutku.
napisał/a: opuncja4 2014-10-10 15:04
Rozumiem, Mam jeszcze pytanie jak sprawdzić czy trądzik jest o podłożu androgenowym skoro badania krwi są w porzadku (dwa hormony które robiłam) i usg jajkników też?
napisał/a: soaring 2014-10-10 19:08
winne mogą być nadnercza. a jajniki też nie muszą od razu wyglądać jak zaawansowane PCO, wystarczy drobnopęcherzykowość, czego ginekolodzy często ani nie komentują, ani nie opisują na usg.
diagnozuje się trądzik o podłożu androgenowym, nawet gdy badania krwi go nie potwierdzają, jeśli żadne środki zewnętrzne na receptę nie pomagają (np. skinoren, epiduo), a towarzyszą schorzeniu wypryski, zwłaszcza bolesne, z korzeniem, na brodzie, szyi, czole przy linii włosów, na plecach, ramionach, dekolcie; jeśli cera jest tłusta czy wręcz łojotokowa; jeśli włosy się szybko przetłuszczają, skóra głowy jest tłusta, pojawiają się wypryski na głowie; okresowo występuje coś w rodzaju łupieżu na głowie; jeśli wypadają nadmiernie włosy mimo braku niedoboru witamin i innych mikro czy makroelementów.