torbiel w zatoce szczekowej - co robić ?

napisał/a: paula_11 2015-01-12 21:58
Witam
26 listopada wykonałam zabieg prostowania przegrody nosowej (polip został nadal gdyż mój lekarz powiedział ze pół roku po zabiegu dopiero zacznie się leczenie lekami ,które spowodują, że on się wchłonie )
Cytat przed prostowaniem przegrody :"Od dłuższego czasu byłam chora ( zapalenie ucha , krtani , ból gardła ,sciekanie po tylnej sciance gardła flegmy,katar, bóle głowy-okropne,senność )i tak przez 4 miesiące. Dostałam skierowanie do laryngologa który stwierdził krzywą przegrodę nosową i ze cos nie tak z moimi zatokami. Dodam również że w wieku około 8 lat (teraz mam 21) straciłam po śwince słuch całkowicie na prawe ucho a później miałam wycinane migdałki bo zagrażały ze utracę całkiem słuch.
W tym badaniu KT dostałam opis
W wykonanym badaniu zatok obocznych nosa, przeglądowym, prawidłowe upowietrznienie zatok czołowych i sitowych .Przegroda nosa prawostronnie skrzywiona .Jamy nosowe o pogrubionej błonie śluzowej małżowin nosowych dolnych, zwłaszcza lewej. W zatoce szczękowej prawej polip w zachyłku zębodołowym wielkości 20na21mm. Zatoka szczękowa lewa powietrzna. Struktura kostna twarzoczaszki zachowana".

Od 2 tygodniu powróciły moje bole glowy ( ból zaczyna się nad lewą brwią i po chwili promienieje na całe czoło) .
Czekałam rok i nareszcie wykonałam badanie MRI głowy( na celu miało uzasadnić moje bóle głowy, oraz ewentualnie wyjaśnić przyczynę mojej głuchoty na ucho prawe – kiedyś po wywiadzie z lekarzem usłyszlam ze jak miałam świnkę to pewnie po niej ta głuchota i tak to bez zadnych badań pozostalo – istotny tez jest fakt ze posiadam zaburzenia refrakcji i akomodacji oka prawego)
Opis: Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, FSET2, FLAIR, DWI, T23Dcis oraz SET1 po dożylnym podaniu kontrastu w przekrojach strzałkowych i poprzecznie czołowych w warstwach o grubości 3mm i 5mm , 0,7mm.
Sgnał istoty szarej i białej prawidłowy, bez cech restrykcji i dyfuzji.Okolice kątów mostowo móżdżkowych są prawidłowe. Sygnał i przebieg nerwów VII i VIII obustronnie prawidłowy. Ciało modzelowate jednorodne. Sygnał struktur podamiotowych jest prawidłowy. Układ komorowy nieprzemieszczony, nieposzerzony. Przestrzeń podpajęcza w normie. Patologicznego wzmocnienie po podaniu dożylnym kontrastu nie uwidoczniono. Torbiel retencyjna wielkośći 29na 19 mm w zatoce szczękowej prawej.
Dolączam wszystko co mam na płytce (MRI GŁOWY)

http://speedy.sh/Ve4KW/Nowy-folder.rar


Treaz moje pytanie czy torbiel ma wpływ na moje bóle głowy, czy jest szkodliwy dla mojego organizmu, jak i dlaczego powstała, gdzie dokładnie się znajduje( zatoka szczekowa prawa- nic mi nie mówi), czy ta torbiel to to samo co polip, o którym mowa pare postów wyżej ( jeśli tak to znaczy ze to rośnie)czy mam go zignorować, czy tez usunąć ?. Poszę o pomoc, gdyż wizytę mam dopiero w marcu a to jest trochę czasu.
napisał/a: lenaaa234 2015-03-15 21:10
Witaj Paula,
Mam mam bardzo podobną sytuację do Ciebie. Też mam skrzywioną przegrodę i polipa o podobnych rozmiarach w zatoce szczękowej. Powiedz jak dalej wygląda Twoja sytuacja z tą torbielą? Będziesz ją miała usuwaną? czy da to się jakoś wyleczyć farmakologicznie?