Torbiel szyszynki

napisał/a: karolins 2012-02-10 20:25
Bardzo proszę o interpretację MRI głowy:

Badanie wykonano w sekwencjach SE,TSE w obrazach T1,T2- zależnych od sekwencji FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej, czołowej i strzałkowej, także w obrazach zależnych od DWI/ADC

Torbiel szyszynki 12x7x14mm. W okolicy ciemieniowej prawej szersze przestrzenie okołonaczyniowe w istocie białej.
Poza tym zmian w obrębie mózgowia nie widać.
Układ komorowy nieposzerzony, ustawiony pośrodkowo.
Struktury tylnego dołu czaszki w normie.

Zbiorniki podstawy wolne.
Pogranicze czaszkowo-szyjne w normie.

Czy to niepokojące? Czy powinno być leczone? Na czym leczenie polega? Przestraszona jestem bardzo:(
Dodam,że mam 28 lat. Dolegliwościami są bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, prawej ręki i prawej półkuli głowy, promieniujące do prawego oka.

Z góry dziękuję za pomoc!
napisał/a: augustyn888 2012-02-11 08:30
karolins napisal(a):Bardzo proszę o interpretację MRI głowy:

Badanie wykonano w sekwencjach SE,TSE w obrazach T1,T2- zależnych od sekwencji FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej, czołowej i strzałkowej, także w obrazach zależnych od DWI/ADC

Torbiel szyszynki 12x7x14mm. W okolicy ciemieniowej prawej szersze przestrzenie okołonaczyniowe w istocie białej.
Poza tym zmian w obrębie mózgowia nie widać.
Układ komorowy nieposzerzony, ustawiony pośrodkowo.
Struktury tylnego dołu czaszki w normie.

Zbiorniki podstawy wolne.
Pogranicze czaszkowo-szyjne w normie.

Czy to niepokojące? Czy powinno być leczone? Na czym leczenie polega? Przestraszona jestem bardzo:(
Dodam,że mam 28 lat. Dolegliwościami są bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, prawej ręki i prawej półkuli głowy, promieniujące do prawego oka.

Z góry dziękuję za pomoc!



Torbiele szyszynki przeważnie są tylko monitorowane,o ile objawy nie są zbyt nasilone.Wówczas rozważa się operacyjne usunięcie zmiany.Na marginesie można dodać,że z wiekiem szyszynka ulega fizjologicznemu zwapnieniu.Zwapnienie jednak,które rozmiarem przekracza powyżej 1 cm,może zostać zakwalifikowane jako guz szyszynki.
Pozdrawiam:)