Torbiel szyszynki 1 cm a napad padaczkowy - wynik MRI OUN

napisał/a: coldcut 2010-12-10 20:56
Witam

Po wykonaniu badania MRI ze względu na napad padaczkowy stwierdzono :

Torbiel Szyszynki 1 cm
Pogrubiałą błonę śluzową zatok szczękowych

Reszta tj . układ komorowy,Intesywnośc sygnału w obrębie substancji białej i szarej mózgowia , struktury tylnojamowe - OK
Brak zmian ogniskowych i obszarów nieprawidłowego gromadzenia kontrastu.

Napad padaczkowy - ok 20 sek . utrata przytomności z drgawkami z długim okresem pomrocznym

Przepływy szyjne - ok - pojedyńcze blaszki miażdżycowe

Anizokoria oka prawego - prawa źreniaca bardzo słabo reaguje na światło - lewa powiększona

Słabsze odruchy brzuszne po prawj stronie

Czy mam się matrwić ?

Z góry dziękuję za informacje
napisał/a: coldcut 2010-12-10 21:56
coldcut napisal(a):Witam

Po wykonaniu badania MRI ze względu na napad padaczkowy stwierdzono :

Torbiel Szyszynki 1 cm
Pogrubiałą błonę śluzową zatok szczękowych

Reszta tj . układ komorowy,Intesywnośc sygnału w obrębie substancji białej i szarej mózgowia , struktury tylnojamowe - OK
Brak zmian ogniskowych i obszarów nieprawidłowego gromadzenia kontrastu.

Napad padaczkowy - ok 20 sek . utrata przytomności z drgawkami z długim okresem pomrocznym

Przepływy szyjne - ok - pojedyńcze blaszki miażdżycowe

Anizokoria oka prawego - prawa źreniaca bardzo słabo reaguje na światło - lewa powiększona

Słabsze odruchy brzuszne po prawj stronie

Czy mam się matrwić ?

Z góry dziękuję za informacje



CZY TEN JASNY PUNKT TO TA TORBIEL ?
napisał/a: ulna 2010-12-13 12:29
Witam
Raczej nie ma co się martwić tego typu torbielki ma duża część osób nawet o tym nie wiedząc, tym bardziej, że w Pana przypadku jest ona maleńka, należałoby tą zmianę obserwować co 6 miesięcy. Na zdjęciu ta plamka to właśnie torbielka. Niepokojąca jest natomiast anizokoria i przebyty napad drgawkowy, których to należałoby odnaleźć przyczyny, ponieważ według mnie pozostają bez związku do występującej torbielki
napisał/a: coldcut 2010-12-13 14:11
Dziękuję za opdowiedź .

na tą chwilę zostały mi do zrobienia przepływy wewnątrzczaszkowe z badań zleconych przez neurologa
Pytnaie jakie jeszcze ewentualnie badania nalezy wykonać oprócz już wykonanych-powyżej opisanych ?

Co do torbieli - 8 m-cy temu maiałemwykonywany TK głowy i torbiel nie była uwidoczniona - czy to wina TK jako mniej precyzyjnego badania czy ta torbiel mogła się w tak krótkim czasie rozwinąć ?

Jeszcze raz dziękuję
napisał/a: coldcut 2010-12-13 14:26
dodam jeszcze że EEG - wynik prawidłowy
napisał/a: ulna 2010-12-17 22:44
Badanie przepływów jest na tyle dokładne, że jeśli występowałyby jakieś nieprawidłowości w tym zakresie to powinno jest wykazać. Pojawienie torbieli może być wynikiem słabej czułości aparatu, jednak teoretycznie może też być spowodowane nagłym jej wzrostem. Jeśli chodzi o anizokorię ta, może dodatkowo wymagać konsultacji okulistycznej.
napisał/a: coldcut 2010-12-18 12:29
Badanie okulistyczne zostało wykonane i lekarz okulista stwierdził iż jest to podłoże neurlogiczne . Prawa źrednica jest leniwa ze względu , jak to określił lekarz " uszkodzonego nerwu zwieracza źrenicy niewiadomego pochodzenia".Reszta czyli kąt widzenia,ciśnienie ok.
Odezwę się jak będe po przepływach

Dizękuję jeszcze raz za odpowiedzi
napisał/a: MichałZ 2010-12-19 12:40
Witam,
w jakiej sytuacji wystąpił napad padaczkowy ?

Czy to pierwszy tego typu epizod ?
Czy przyjmuje Pan przewlekle jakieś leki ?

Zasadniczo jak już "ulna" wspomniał taka torbiel, ogólnie torbiele szyszynki są bardzo częste i wychodzą przypadkiem w trakcie poszukiwania innych zmian. Nie ma to związku z epizodem padaczkowym.
Natomiast napad mogły wywołać np niektóre leki, za szybko odstawione albo przyjmowane długo. Bo na badaniu MR nie ma żadnych niepokojących zmian.

Przydało by się wykonać także EEG.

Pozdrawiam i życzę zdrowia,
Michał.
napisał/a: coldcut 2010-12-20 23:52
Leki nie wchodzą w grę.
Napad pierwszy w życiu.
EEG tak jak powyżej - wynik prawidłowy.
Czekam na przepływy bo tu upatruję problem
napisał/a: coldcut 2011-03-17 23:31
Witam po długiej przerwie :)

wykonałem ostatnie badanie tj. przepływy wewnątrzczaszkowe - wszystko ok.

tak więc nie mam pomysłu co było przyczyną napadu padaczkowego a także co mogło wywołać anizokorię (od ok 2 lat)

Czy możecie mi poradzić, jakie jeszcze badania powinienem wykonac prócz corocznego MRI w kierunku wzrostu torbieli szyszynki ?



Z góry dziękuję i pozdrawiam
napisał/a: coldcut 2014-06-10 01:46
Witam

Co ile powinienem badać ową torbiel ?