Torbiel na wątrobie. Proszę o skomentowanie wyników USG

napisał/a: Sandman76 2006-09-12 21:55
Witam serdecznie!
Kilka lat temu chorowałem na kamice nerkową. Podczas badania USG jamy brzusznej wykryto "przy okazji" torbiel na wątrobie. W sumie miałem trzy badania USG jamy brzusznej w ciagu 5 ciu lat i za każdym razem torbiel jest coraz większa. Oto wyniki ostatniego badania USG:
"W części podrzeponowej wątroby torbiel śr. 1,8cm, w jej świetle przyścienne drobne zgrubienie dł 3,8cm - do obserwacji. Pozostały miąższ wątroba, trzustka, śledziona i obie nerki o prawidłowej echostrukturze. UKM obu nerek nieposzerzony, bez cech kamicy. Pęcherz moczowy umiarkowanie wypełniony moczem bez zmian patologicznych. Nie stwierdza się powiększenia węzłów chłonnych zaotrzewnowych"

Bardzo niepokoi mnie szczególnie to zgrubienie. Lekarz wykonujący USG powiedział, że muszę czesciej robić USG, przynajmniej raz na pół roku. Prosze mi powiedzieć, co może oznaczać owo zgrubienie? Czay sama torbiel jest czymś niebezpiecznym? Czy może się to przerodzić w nowotwór? Jestem w tej kwestii zupełnym laikiem, ale bardzo się martwię.

Dziękuję z góry za odpowiedź!
Pozdrawiam!
Krzysiek
napisał/a: plb1985 2006-09-18 02:09
torbiel może być guzem lub może być pochodzenia pasożytniczego... pozostaje to do obserwacji - a masz jakieś dolegliwości?