TORBIEL krzyżowo-ogonowa?

napisał/a: ovika 2012-11-12 18:44
Mój brat ma 29 lat, codziennie jeździ na rowerze, poci się przy tym. Zauważyłam jakiś czas temu, że ma problemy z siadaniem, chodzeniem itd. Nie chciał powiedzieć, co się dzieje, w końcu przyznał się do dosyć wstydliwego jak dla niego problemu - między pośladkami, jakieś 1,5cm powyżej odbytu, zrobiła mu się narośl z ropą, bardzo bolesna. Nie wiedział, co z tym robic, przemywał rumiankiem, zrezygnował z roweru na kilka dni i podobno to pękło (powiedział, że zapach był obrzydliwy), potem nadal przemywał, obecnie już nie boli. Pokazał mi to wczoraj i... usiadlam z wrażenia.

Ponad odbytem, między pośladkami, ma trzy dziurki, idące w linii prostej w górę, średnica niewielka, kilka milimetrow, ale wyglądają na bardzo głębokie, jedna, ta o największej średnicy, ma jakby małe zatoki wewnątrz. Ich ściany sa w kolorze skór, nie ma zaczerwienienia, opuchlizny, ani ropy, mówi, że już go nic nie boli, ale że nie pierwszy raz mu się coś takiego zrobiło i dopóki nie pękło, bolało.

Z dziurki najwyżej polożonej wyjęłam pensetką dwa "pęczki" włosów. Myslałam, że to jakieś włókna z bielizny czy coś mu się tam napchało, ale nie - nie bolalo go to, zaznaczam, że włosków nie wyrwałam, tylko wyjęłam, nie maja cebulek, ani nie wyglądaja jak włosy łonowe - normalnie zbite dwa kłaczki, śmierdzące obrzydliwie ropą, więc pewno coś w srodku jeszcze zostało, jakaś ropa.

Brzmi to obrzydliwie, wygląda nie tak strasznie, ale wiem, że na pewno to nie jest normalne. Zaczęłam czytac, myślałam, że wrzody, czyraki, czy coś innego, gorszego, jak przetoki odbytu (ale żadna z tych "jamek" nie jest przy samym odbycie, nie łączy się z nim bezpośrednio), trafiłam na opis torbieli (cysty) krzyżowo-ogonowej.

Jestem przerażona, bo nie wiem, co mu doradzić, a on do lekarza wstydzi się iść, nie chcę go straszyć, ale naprawdę wygląda to dziwnie i podejrzewam, że zaboli nie raz.

Spotkał się ktoś z Was z czymś takim?
Czym to leczyć? Do jakiego lekarza się udać?
napisał/a: grzanka1 2012-11-14 12:04
hej, obawiam się, że nie obędzie się bez chirurga. Miałam to jakiś czas temu, zabieg nie jest bolesny, znieczulają, oczyszczają i od razu wypuszczają do domu. Potem kontrolnie trzeba udać się jeszcze raz do chirurga żeby zobaczył czy dobrze się goi. Jeżeli ma to pierwszy raz to będzie musiał czekać i obserwować czy po zabiegu są nawroty. Niestety jak będą raczej na pewno położą go do szpitala i usuną chirurgicznie - potwierdzę jak się skonsultuję z lekarzem w nast. tyg :( ale namów go żeby koniecznie poszedł na oczyszczenie tego bo to jakoś tak dziwnie w głąb ciała się rozwija i może dojść do zakażenia i powikłań :(
napisał/a: ovika 2012-11-14 21:10
Czyli mówisz, że kierować się do chirurga, czy może proktologa?
nie wiem, jak oczyszcza się coś tak głębokiego i wąskiego. Nie oglądalam tego od tamtego czasu, ale masz rację - rozwija się to w gląb ciała. Też się niepokoję.
napisał/a: grzanka1 2012-11-15 09:03
Ja byłam u chirurga i potem na kontrole też do chirurga mnie skierowali. Zawsze możecie dopytać się lekarza rodzinnego, bo w sumie i tak od niego potrzebne jest skierowanie. I na prawdę niech nie zwleka bo czytałam, że Ci co to olali to w szpitalu przez kilka dni leżeli z tyłkiem na wierzchu żeby rana swobodnie się oczyszczała. Zabieg na prawdę nie boli, a będzie miał spokój jak będzie po wszystkim.