torbiel i polip w zatoce szczękowej

napisał/a: malinka1234 2013-12-19 14:27
Dzień dobry,

Miałem całkiem zatkaną prawą dziurkę nosa i powoli zatykała mi się lewa. Przez 3 tygodnie byłem leczony na zapalenie zatok, ból głowy minął, ale zatkanie pozostało. W związku z tym lekarz zlecił mi punkcję. Został u mnie stwierdzony torbiel w prawej zatoce szczękowej po jej wykonaniu (bursztynowa wydzielina). Jestem już umówiony na jego usunięcie za dwa miesiące. Punkcja przyniosła ulgę na jeden dzień, gdyż już na następny nos na nowo zaczął się zatykać. Do tego odnosiłem wrażenie jakby po tej punkcji coś mi dyndało w gardle (mogłem to w ciągać do nosa, a przy kaszlu spowrotem drażniło mi gardlo). W tej chwili na nowo całkowicie mam zatkaną prawą dziurkę - mam wrażenie że nawet bardziej niż wcześniej. Na nowo pojawiły się bóle głowy - niektóre ledwo mogę znieść. Byłem ponownie u lekarza i okazało się że oprócz torbiela to dyndające coś to polip. I w tej chwili właściwie tyle. Trzeba czekać na zabieg. Jedyne co mogę zrobić w tej chwili to sobie ulżyć sprayem do nosa (Avamys) i jakimiś tabletkami na uczulenie. Jednak zastanawiam się czy to może być coś jeszcze? Lekarz powtarzał że nic od strony nosa nie widać, a ja mam wyraźnie zatkany nos. Czasem też mam wrażenie jak ten torbiel (tak podejrzewam) mi rozpycha się mocno w nosie. Jesem już strasznie zmęczony bo zatkanie już mam od października. Do tego w tej chwili zatykają mi się uszy, a gdy chcę je odetkać (poprzez ziewanie np) to zatykają się jeszcze bardziej boleśnie. Czy rzeczywiście nic pozostaje mi nic innego jak przetrwać do czasu zabiegu?

Dodam że z nosa nie mogę absolutnie nic wydmuchać, czasem mi spływa delikatnie coś z nosa i musze mieć chusteczkę pod ręką, ale przy dmuchaniu nic a nic nie leci a do tego oczywiście w prawej dziurce całkiem się blokuję. wcześniej jeszcze bylo tak że jedyny sposób pozbycia się wydzieliny z gardła było poprzez kaszel i wtedy wychodziła biała przezroczysta bardzo lepka wydzielina.
napisał/a: radek07 2013-12-19 15:48
Miałeś punkcję; a przed punkcją miałeś wykonaną tomografię komputerową?
napisał/a: malinka1234 2013-12-19 15:59
TK nie miałem, tylko RTG zatok gdzie w opisie było całkowite zacienienie zatoki szczękowej prawej, zmniejszenie powietrzności zatoki szczękowej lewej. na podstawie tego zdjęcia dostałem skierowanie do laryngologa. Laryngolog spróbował jeszcze leczenia antybiotykowego, a poniewaz wszystkie objawy poza zatkanym nosem minęły zlecił punkcję. Po punkcji okazało się że wyleciała z nosa bursztynowa wydzielina i nie ropa i stwierdził "torbiel". Nos mi się odetkał na dzień, a teraz znowu jest zatkany. TK może mi zrobią przed samym zabiegiem. Ale od początku tygodnia coraz bardziej mi się zatyka/rozpiera wewnątrz nosa, czuję się gorzej, mam wrażenie że podniosła mi się temperatura ale jak mierzę to jest w normie. Dlatego nie wiem co o tym myśleć. Czytałem że polip może powodować takie objawy (lekarz mówił że torbile na pewno zatkanego nosa nie powoduje - bóle główy tak, ale nie zatkany nos), potem po informacji o dyndającym czymś "znieczulił" mi nos (podobnie jak przy przygotowaniu do punkcji się czułem) i potem zajrzał do środka przez gardło i stwierdził polip. Pogodziłem się z tym, że mam czekać do zabiegu i te dolegliwości mogą być, ale czuje się coraz gorzej, a zbliają się świeta. Nie chcę też panikować ale jak człowiek czuje się źle to chciałby czuć się dobrze ;)
napisał/a: radek07 2013-12-19 16:08
Według mnie w takim przypadku powinna być wykonana tomografia na samym początku, rtg nie jest precyzyjne. Ja w tym przypadku; z tego co mówisz wnioskuję jeszcze inne schorzenie. Porozmawiaj z lekarzem jak najszybciej aby wykonać tomografie.
napisał/a: malinka1234 2013-12-19 16:13
rtg zlecił lekarz pierwszego kontaktu, laryngolog zapewne nie zleci tomografii wcześniej niż przed zabiegiem, mam poszukać innego lekarza, czy po prostu zrobić badanie prywatnie? Nie wiem czy w okolicy jest taka możliwość. Jakie schorzenie masz na myśli?
napisał/a: radek07 2013-12-19 16:19
Najlepiej jest zrobić prywatnie oczywiście, tylko, że trzeba się liczyć z kosztem 350 złotych około. Co ostatnio stwierdził lekarz zaglądając do twojej prawej części nosa?
napisał/a: malinka1234 2013-12-19 16:29
Powiedział, że tam nic nie widzi od strony nosa. Stwierdził, że to może być obrzęk nosa. Zaglądał parę razy, potem jakby wpadł na pomysł i sprawdził właśnie od strony gardła po czym stwierdził polipa. Kazał dzwonić jakby cokolwiek się działo, ale generalnie zabieg i że tylko mogę sobie ulżyć tym sprayem i lekiem antyalergicznym.
napisał/a: radek07 2013-12-19 16:31
Czy czujesz lub widzisz na swojej twarzy obrzęk? Czy czujesz się gorzej po wejściu do ciepłego pomieszczenia?
napisał/a: malinka1234 2013-12-19 16:31
teraz w ogóle to tak cieknie mi trochę z te prawej dziurki. Ale tak zupełnie niewiele, z tym że czuję jak mi spływa po tym nosie. Można porównać to jak do łzy, bo jak nie mam chusteczki to czuje na wardze właśnie taką niewielką koplę.
napisał/a: radek07 2013-12-19 16:33
Czy czujesz lub widzisz na swojej twarzy obrzęk? Czy czujesz się gorzej po wejściu do ciepłego pomieszczenia? Czy próbowałeś płukać nos wodą?
napisał/a: malinka1234 2013-12-19 16:37
obrzęku nie widzę, generalnie mam ciężką głowę i czasem delikatne mrowienie w głowie (ale tego jakoś nie łączę) ogólne zmęczenie. Na dworze jest odrobinę lepiej, ale to musi być minusowa temperatura. Za dużo nie wychodzę więc ciężko jednoznacznie mi powiedzieć, ale wydaje mi się że było trochę lepiej jak szedłem do lekarza na dworze. Nie płukałem nic, tylko ten spray, który wydał mi się bezsensowny bo próbowałem wciągnąć go rano a przecież ani trochę powietrza i tak mi nie przechodzi przez tę dziurkę,.